sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Strategia na niepewne czasy

Strategia na niepewne czasy

autor Redakcja
0 komentarz

Nic nie trwa wiecznie. Po okresie wzrostów przychodzą spadki. Po spadkach na giełdach pojawiają się wzrosty. Rynki działają w cyklach. Są one dłuższe lub krótsze. Zarabianie na rynku, który podąża w pewnym kierunku, wydaje się łatwe. Wystarczy dołączyć do panującego trendu. Problemem jest inwestowanie na rynku, który zmierza donikąd. Porusza się raz w górę, raz w dół, ale nie wyznacza jednego kierunku. Czy w takich warunkach można zarobić pieniądze? Oczywiście. Czy potrzebne są do tego instrumenty pochodne np. opcje? Nie. Pokażemy, jak można zarabiać na tym rynku, wykorzystując polskie fundusze inwestycyjne.

Strategie smart beta, long/short, absolutna stopa zwrotu – zarabiaj w każdych warunkach. Na pewno?

Często słyszymy o strategiach mających zarabiać w każdych warunkach rynkowych. Jedną z nich jest strategia smart beta, o której pisaliśmy niedawno. Strategia ta wielu lat zdobywa coraz większą popularność. Niestety na polskim rynku funduszy inwestycyjnych dostępnych jest tylko kilka FIZów wykorzystujących jej założenia.

Szeroki jest natomiast dostęp do funduszy otwartych, których polityka inwestycyjna opiera się na zasadach absolutnej stopy zwrotu. Dobór różnych klas aktywów i wykorzystanie instrumentów pochodnych ma pomóc tego typu funduszom zarabiać niezależnie od sytuacji na rynku. Niestety, jak pokazuje analiza historycznych wyników, ich stopy zwrotu są ujemne. W ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych, fundusze absolutnej stopy zwrotu rynku polskiego straciły średnio blisko 10%.

Fundusze short – zarabiaj na spadkach

Jak wiadomo, niezależnie od wybranego rodzaju aktywów inwestycyjnych, po okresie wzrostów, zawsze nadchodzi spadek. Dodajmy do tego, że spadki są bardziej dynamiczne niż wzrosty i trudniejsze do odrobienia. Wynika to wprost z matematyki. Weźmy na przykład akcje. Jeżeli ich cena spadnie o 20% to żeby wrócić do wartości początkowej, akcje muszą zyskać 25%. Spójrzmy na to z drugiej strony. Wzrost cen akcji o 20% niweluje spadek ceny o 16,67%. Wejście na górę wymaga większego wysiłku niż zejście. Dlaczego więc sami nie możemy wykorzystać zarówno wzrostów, jak i spadków? Jak najbardziej możemy. Wykorzystamy do tego fundusze inwestycyjne.

Fundusze inwestycyjne short dają nam możliwość zarabiania, kiedy rynek traci. Więcej o nich pisaliśmy w tym miejscu. Dzięki nim możemy stworzyć swoją własną strategię do zarabiania w niepewnych czasach.

Po dynamicznych wzrostach WIG20 z końcówki roku nie ma już śladu. Od lutego indeks sukcesywnie notuje spadki. Na szczęście nie oddał jeszcze całego zysku wypracowanego od października, ale wydaje się, że brakuje mu paliwa. Inwestorzy cały czas optymistycznie patrzą na polską giełdę, my trochę mniej. Nie wszystko zależy tylko od nas. Widmo twardego Brexitu, wojna handlowa USA-Chiny-UE (?), wybory do Parlamentu Europejskiego, polityka banków centralnych mogą zachwiać naszą giełdą. Czynnikiem pobudzającym polską giełdę może być napływ kapitału z PPK, jednak może być zauważalny dopiero w przyszłym roku.

30% short 70% long – strategia na niepewne czasy

Wcześniej pisaliśmy o sile spadków. Spadki są dynamiczniejsze od wzrostów, dlatego tylko 30% lokujemy w funduszach zarabiających na spadkach. Pozostała część ulokowana będzie w funduszach akcyjnych. Strategia zakłada inwestowanie tylko w akcje polskie. Dodatni wynik z części short podczas spadków ma równoważyć lub lekko przewyższać stratę z części akcyjnej. I odwrotnie.

W części short wybór ograniczony jest do 3 subfunduszy: Altus Short (ALTUS FIO Parasolowy), Ipopema Short Equity (IPOPEMA SFIO) oraz
Quercus Short (Quercus Parasolowy SFIO).I

Do naszego portfela wybraliśmy Altus Short ze względu na najlepsze wskaźniki efektywności i ryzyka. Część do zarabiania na wzrostach tworzą:

Tabela 1. Bieżący skład portfela

Źródło: www.targeto.pl

Nie wyznaczamy sztywnych zasad, kiedy należy zmienić alokację portfela. Jak wspomnieliśmy wcześniej, po okresie wzrostów, korekta jest nieunikniona. Zmniejszymy wtedy udział funduszy akcyjnych w naszym portfelu i dokupimy fundusz short.

Z każdą kolejną sesją wzrostową, prawdopodobieństwo spadków jest większe. Po spadkach na naszej giełdzie fundusz short zyska. Stracą fundusze inwestujące w akcje. Dodatni wynik podczas wzrostów ma przewyższać stratę z części short.

Nasza strategia ma za zadanie zarabiać w niepewnych czasach, korzystając zarówno ze wzrostów i spadków. Oparta jest na metodach ilościowych. Przy doborze funduszy kierujemy się rankingiem Targeto.pl. Strategia wystartowała od 21. lutego 2019r. W każdym kolejnym miesiącu będziemy Was informować jaki osiągnęła wynik.

Zalogowani użytkownicy Targeto.pl mogą stale obserwować aktualne wyniki strategii pod tym linkiem. 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.