wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Fundusze ETF inwestujące w złoto

Fundusze ETF inwestujące w złoto

by Redakcja
0 comment

Dawno inwestycja w złoto nie była tak popularna, jak obecnie. Nałożyło się na to kilka czynników. Królewski metal najlepiej sobie radzi w okresach niepewności gospodarczej, wysokiej zmienności na rynkach kapitałowych, bardzo niskich stóp procentowych w połączeniu ze skupem aktywów przez banki centralne lub wysokiej inflacji. W związku z pandemią koronawirusa wszystkie wymienione elementy zadziałały jednocześnie. Cena złota rośnie, a wraz z nią zainteresowanie inwestorów. Do jednej z najpopularniejszych metod inwestowania w złoto należy nabywanie tytułów uczestnictwa funduszy ETF. Polityka tych funduszy różni się między sobą, dlatego sprawdzimy, w co dokładnie mogą inwestować i czym się od siebie różnią.

Cena złota najwyższa od ponad 7 lat

Kryzys gospodarczy na świecie wywołany rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 skłonił banki centralne do prowadzenia ultra luźnej polityki pieniężnej. Stopy procentowe zostały w wielu państwach ścięte do zera, banki centralne drukują pieniądze na potęgę, za które skupują z rynku aktywa. Wszystko w celu złagodzenia skutków kryzysu. Takie działanie doprowadzi w końcu do bardzo wysokiej inflacji na świecie.

Realne stopy procentowe już są ujemne. Od dawna przestaje się opłacać, trzymać pieniądze na lokatach i depozytach. Oszczędzający i inwestorzy szukają innych aktywów, żeby zabezpieczyć swoje majątki. W takich warunkach zaczynają przenosić swoje środki na rynek złota. Niepewność gospodarcza i zwiększona zmienność na rynkach finansowych wywołana pandemią koronawirusa zwiększyła zainteresowanie królewskim metalem. Popyt na złoto inwestycyjne wzrósł bardzo mocno w ostatnich miesiącach, pchając ceny wzrosły do poziomu 1747,56 USD za uncję. Tak wysoko cena złota ostatni raz była w listopadzie 2012 roku.

Napływy do funduszy ETF najwyższe historii

Na początku 2003r. zaczęto raportować miesięczne napływy do funduszy typu ETF, które mają pokrycie w złocie – ilość wyemitowanych tytułów uczestnictwa odpowiada kupionemu przez te fundusze fizycznego złota. Od tamtego czasu ilość kupowanego przez te ETF złota rosła osiągając historyczne 3 355 tony w kwietniu 2020r. Aktywa pod zarządzaniem tych funduszy również znajdują się na najwyższym poziomie w historii, osiągając 184 mld USD. Od początku roku najwięcej złota kupiły europejskie fundusze – 150 ton i zlokalizowane w Ameryce Północnej – 128,5 tony.

Wykres 1. Ilość złota posiadana przez funduszy ETF

Assets under management

Rodzaje funduszy ETF inwestujących w złoto

Inwestycję w złoto za pośrednictwem funduszy ETF należy poprzedzić dokładnym poznaniem samego funduszu. Warto zgłębić politykę inwestycyjną, ponieważ ETF mogą inwestować w złoto na 3 sposoby. W pierwszej grupie są fundusze, które nabywają fizyczny kruszec za środki przekazane przez inwestorów, czyli wyemitowane tytuły uczestnictwa mają pokrycie w złocie. Kolejnym sposobem są transakcje na instrumentach pochodnych, opcjach i kontraktach terminowych. Takie ETF dają także możliwość zarabiania na spadkach i często mają wbudowaną dźwignię. Do ostatniej grupy należą fundusze nabywające spółki z rynku złota. Każdą grupę funduszy łączy cena złota, ale różni sposób, w jaki zachowają się ich notowania wobec zmiany ceny królewskiego metalu.

Fundusze ETF mające pokrycie w złocie

Tego typu fundusze mają za zadanie jak najdokładniej odzwierciedlać zmiany ceny złota. Każdy tytuł uczestnictwa musi mieć pokrycie w złocie. Mówiąc inaczej za zakupione tytułu uczestnictwa funduszu ETF, jego zarządzający nabywają odpowiadającą ilość złota, która następnie jest przechowywana w skarbcu np. w Nowym Jorku lub Londynie. Dzięki lokowaniu kapitału w te ETF inwestor pośrednio nabywa fizyczne złoto.

Tytuły uczestnictwa ETF można wymienić na fizyczny kruszec. Fundusze zastrzegają, jednak minimalną wielkość transakcji np. na sztabkę złota o wadze 400 uncji. Z tego powodu nie każdy może wymienić swoje tytuły uczestnictwa na złoto, ponieważ sztabka o wadze 400 uncji kosztuje około 700 tys. USD. Fundusze kierują się różnymi kryteriami, jeżeli chodzi o wymienialność na złoto.

Największy ETF mający pokrycie w złocie to SPDR Gold Shares ETF (GLD). Zarządza aktywami o wartości blisko 63 mld USD. Rocznie opłaty w funduszu wynoszą 0,40%.

Wykres 2. SPDR Gold Shares ETF (GLD)

SPDR Gold Shares - 5Y

źródło: https://stockcharts.com/

Fundusze ETF inwestujące w spółki z rynku złota

Kierunek zmiany wyceny tytułów uczestnictwa jest ten sam, co ceny złota. Siła natomiast z jaką zmieniać się będą notowania funduszy, będzie większa. Jest to spowodowane uzależnieniem zysku spółek z rynku złota od jego ceny.

Wyobraźmy sobie spółkę, której koszty całkowite zamykają się na poziomie 1 200 USD za uncję. Przyjmijmy, że złoto jest notowane po 1 700 USD za uncję i za taką cenę sprzedawane przez tę firmę. Zysk takiej firmy wyniesie 500 USD na uncji. Wzrost ceny złota o 5% do 1 785 USD za uncję zwiększy zyski tej firmy o 17% (z 500 USD do 585 USD). W odwrotnej sytuacji i spadku cen złota o 5% do 1 615 USD za uncję, zyski firmy spadną o 17% (do 415 USD za uncję).

Z tego powodu zmiana ceny złota będzie silniej oddziaływać na zmianę wyceny funduszu.

Największym funduszem inwestującym w spółki z rynku złota jest VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX). Zarządza aktywami o wartości 11,85 mld USD i pobiera roczną opłatę za zarządzanie w wysokości 0,53%.

Wykres 3. VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX)

VanEck Vectors Gold Miners ETF - 5Y

źródło: https://stockcharts.com/

Fundusze ETF inwestujące w  instrumenty pochodne

Dzięki transakcjom na rynku terminowym umożliwiają inwestowanie z dźwignią oraz zarabianie na spadkach cen złota. Inwestor obstawiający spadek cen królewskiego metalu dodatkowo może zwielokrotnić wynik, korzystając z wbudowanej dźwigni. Najpopularniejsze są 2- i 3- krotnie lewarowane ETF. Należy pamiętać, że wraz z biegiem czasu „rozjeżdżają się” ceny złota i oczekiwany wynik funduszu. Jeżeli złoto zarobiło w kilka sesji np. 2%, to fundusz niekoniecznie musiał zarobić w tym czasie 4%. Codziennie dźwignia jest resetowana. Wyjaśni to poniższy przykład 2-krotnie lewarowanego funduszu na wzrost złota.

  • Pierwszego dnia złoto wzrosło z 1 700 USD za uncję do 1 734 USD, czyli o 2%. W tym czasie fundusz zyskał 4% rosnąć z 100 USD do 104 USD.
  • Drugiego dnia złoto potaniało o 3%, spadając do 1 682 USD. Fundusz stracił w takim razie 6% i jego wartość wynosi 97,8 USD.
  • Trzeciego dnia złoto wzrosło o 3% do poziomu 1 732,5 USD. Fundusz zyskał, więc 6% i jest teraz notowany po 103,63 USD.

Po 3 dniach złoto zyskało 1,9%. W takim razie fundusz powinien zyskać 3,8%, a zyskał 3,63%. Z każdym kolejnym dniem różnica będzie się zmieniała. Nie zawsze na niekorzyść inwestora, jednak nie można przewidzieć dokładnego wyniku, dlatego tego typu instrumenty lepiej trzymać w portfelu krótko.

Takie fundusze są jednak najmniej popularne. Największy ETN inwestujący w złoto za pośrednictwem kontraktów terminowych VelocityShares 3x Long Gold ETN zarządza aktywami o wartości 0,2 mld USD. Jest też bardzo drogi, ponieważ roczne koszty wynoszą 1,35%.

Wykres 4. VelocityShares 3x Long Gold ETN (UGLD)

Velocity Shares 3x Long Gold ETN - 5Y

źródło: https://stockcharts.com/

Fundusze ETF inwestujące w złoto

Chcąc zainwestować w złoto za pośrednictwem funduszy ETF, należy dokładnie zapoznać się z ich polityka inwestycyjną. Najlepiej oddające zmianę ceny złota będą fundusze, które mają pokrycie w złocie. Zwiększyć zyski z inwestycji, można nabywać tytuły uczestnictwa funduszy, które inwestują w spółki z rynku złota. Do zarabiania na spadkach cen złota najlepsze będą fundusze inwestujące w instrumenty pochodne.

Fundusz

YTD*

2019

2018

2017

2016

2015

SPDR Gold Shares ETF

12,94%

17,86%

-1,94%

12,81%

8,03%

-10,67%

VelocityShares 3x Long Gold ETN

33,34%

47,53%

-14,35%

33,25%

13,43%

-34,31%

VanEck Vectors Gold Miners ETF

19,64%

38,83%

-9,25%

11,09%

52,48%

-25,35%

Gold USD

12,42%

15,40%

-3,39%

12,61%

10,09%

-14,27%

źródło: stooq.pl, * 7 maja 2020r.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.