poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Jak oszczędzać na emeryturę?

Jak oszczędzać na emeryturę?

autor Redakcja
0 komentarz

Obecne szacunki dotyczące emerytur są coraz bardziej pesymistyczne, dlatego coraz więcej osób nurtuje pytanie – jak oszczędzać na emeryturę, by żyć na odpowiednim poziomie w przyszłości, kiedy zakończy się nasza kariera zawodowa i zacznie czas zasłużonego odpoczynku.

Jak odkładać na własną emeryturę, by żyć godnie, nie martwiąc się o to, co przyniesie przyszłość? Zasada jest prosta, im wcześniej zaczniemy o tym myśleć i działać, tym większe szanse na efektywne budowanie kapitału emerytalnego.

Jak oszczędzać na emeryturę? Przyszłość zależy od nas samych

Niepewność co do wysokości środków wypłacanych przez ZUS sprawia, że zaczynamy szukać skutecznych sposobów na gromadzenie kapitału, jako zabezpieczenia na emeryturze.

Metod, jak oszczędzać na prywatną emeryturę jest wiele, a do najpopularniejszych należą: obligacje skarbowe, konta oszczędnościowe, inwestowanie we własny biznes, nieruchomości, przedmioty kolekcjonerskie, dzieła sztuki, alkohol czy metale szlachetne.

Można oczywiście nie robić nic i mieć państwową emeryturę lub pracować dalej, nie korzystając z życia czy też być uzależnionym od innych licząc, że nasze potomstwo nam pomoże w trudnych chwilach. Można też wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zadbać o prywatną emeryturę i przyszłość. Własne oszczędności zapewnią nam niezależność i poczucie bezpieczeństwa.

Standardowe sposoby oszczędzania na emeryturę

Jednym z popularnych sposobów oszczędzania na emeryturę wśród Polaków jest zakup obligacji skarbowych. Jest to bardzo bezpieczny sposób lokowania pieniędzy. Emitentem obligacji jest skarb państwa, zobowiązany do wypłaty kapitału wraz z należnymi odsetkami, które są różne w zależności od tego, które obligacje kupimy. Często wybieranymi są te indeksowane inflacją, które gwarantują stopę zwrotu w postaci rocznego wzrostu cen wraz z określoną marżą. Dzięki temu nasze oszczędności nie tracą na wartości przez rosnącą inflację.

Odkładając systematycznie na konto oszczędnościowe, możemy zgromadzić określoną sumę środków na przyszłość. Jednak przeciętne oprocentowanie w banku, bez promocji, nie wypada zbyt dobrze. Na plus jest dostępność środków w każdej chwili bez utraty wypracowanego zysku. Ta forma oszczędzania jest bezpieczną i prostą metodą, ale mniej zyskowną.

Dobry pomysł na własny biznes może okazać się świetną inwestycją i zabezpieczeniem na przyszłość. Zgromadzone i zaoszczędzone środki podczas wielu lat pracy, odkładane regularnie mogą dać sumę, która wystarczy na spokojne życie. Będąc na emeryturze, taka firma może również przynosić dodatkowe profity.

Doskonałym zabezpieczeniem i pomysłem inwestycyjnym są nieruchomości, dające znacznie większe zyski niż lokata bankowa. Oprócz fizycznego posiadania nieruchomości, którą można wynająć, dostępne na rynku są instrumenty finansowe, za których pośrednictwem można stać się ich udziałowcem. Należą do nich m.in.: obligacje i akcje emitowane przez deweloperów, REIT-y czy udziały w crowdfundingu.

Jak odkładać na prywatną emeryturę? Inwestycje alternatywne

Alternatywą do tradycyjnych sposobów inwestowania mogą być przedmioty kolekcjonerskie. Cechą charakterystyczną jest dłuższy okres inwestycji oraz potencjalnie większe stopy zwrotu. Można zaliczyć do nich wszelkie unikatowe przedmioty, które są pożądane przez kolekcjonerów i inwestorów.

Ważnym elementem inwestowania jest dywersyfikacja portfela, a dzieła sztuki to dobry kierunek inwestycyjny i zabezpieczenie na przyszłość. Stanowią bowiem jedną z pewniejszych form inwestycji, w szczególności w czasach niepewności rynkowej. Inwestowanie w dzieła sztuki wymaga jednak specjalistycznej wiedzy oraz znacznych funduszy.

Do nietypowych inwestycji można zaliczyć ekskluzywne alkohole, które przynoszą nawet kilkunastoprocentowe zyski. Posiadanie unikatowych butelek może przynieść właścicielowi znaczne korzyści. Inwestorami są często miłośnicy, hobbyści i kolekcjonerzy drogich trunków.

Wśród niestandardowych inwestycji powodzeniem cieszą się metale szlachetne, stanowiące dobro luksusowe. Złote lub srebrne sztabki i monety mogą chronić kapitał przed inflacją, a ich wartość utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Te szlachetne kruszce są nie bez powodu wyznacznikiem majętności i dobrobytu.

Bez oszczędności trudno o lepszą przyszłość – pomyśl o prywatnej emeryturze

Jeśli myśląc o emeryturze, wyobrażasz sobie siebie podróżującego, cieszącego się życiem, realizującego marzenia i nieprzejmującego się ubóstwem, to z pewnością już teraz myślisz o tym, jak zadbać o finanse na przyszłość – jak oszczędzać na emeryturę. Zgromadzony kapitał ma starczyć na godne życie i robienie tego, na co ma się ochotę.

Dlatego już teraz warto regularnie oszczędzać, wydając mniej, niż się zarabia, a zebrane nadwyżki można inwestować lub odkładać. Środki pracujące od teraz, będą polisą na przyszłe niepewne czasy. Warto być cierpliwym i systematycznie oszczędzać, gdyż taka postawa daje szanse na owocną przyszłość.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.