piątek, 26 lipca, 2024
Strona główna » Dlaczego przez inflację nie warto trzymać pieniędzy na lokacie?

Dlaczego przez inflację nie warto trzymać pieniędzy na lokacie?

autor Redakcja
0 komentarz

Oprocentowanie na lokatach z roku na rok staje się coraz mniej atrakcyjne. Z tego też względu obecnie lokaty bankowe stały się całkowicie nieopłacalne, a trzymanie na nich pieniędzy nie pozwoli nawet uchronić się przed galopującą inflacją. Jeśli trzymasz pieniądze na lokacie, to najprawdopodobniej co miesiąc z konta odpływa Ci niewielka część kapitału. Co zrobić, by przestać tracić?

Inflacja w górę, PKB w dół

Według lipcowego „Raportu o Inflacji” przygotowanego przez NBP w tym roku PKB ma spaść o 5,4 proc., a do 2021 roku ma wzrosnąć o 4,9 proc. Co więcej, w tym roku NBP zakłada inflację CPI na poziomie 3,3 proc., a w 2021 r. projektuje ją na poziomie 1,5 proc. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu wskaźnik CPI wyniósł 2,9 proc. w ujęciu rocznym.

Lokaty przestają się opłacać

Obecnie prowadzona polityka pieniężna w Polsce powoduje, że lokaty bankowe z niskim oprocentowaniem stają się całkowicie nieopłacalne. Przykładowo: umieszczając tysiąc złotych na lokacie o stałym oprocentowaniu brutto (przed opodatkowaniem) wynoszącym 0,5% i przy inflacji wynoszącej 2,9%, po zakończeniu umowy odczujemy realną stratę nie tylko części odsetkowej netto, ale również części kapitałowej.

Według Narodowego Banku Polskiego realna stopa zwrotu na lokatach w ostatnich kilku latach była poniżej progu inflacji. Aktualne oprocentowanie lokat długo- i średnioterminowych oscyluje w granicach 0,4%. Największe oprocentowanie zapewnią nam lokaty krótkoterminowe – do ok. 3 miesięcy, które oferują 0,5%. Oznacza to, że wszystkie lokaty średnio- i długoterminowych (nie uwzględniając ofert tromocyjnych banków) są poniżej  aktualnej inflacji, która według ekspertów z miesiąca na miesiąc ma nieznacznie rosnąć.

Jak znaleźć dobrą lokatę? Będzie ciężko

Z powodu sytuacji rynkowej, znalezienie wysokooprocentowanej lokaty jest bardzo trudne. Najważniejszym kryterium poszukiwania powinno być oczywiście jak największe oprocentowanie, które przekracza próg inflacji. Należy pamiętać, że od zysku na lokacie konieczne jest jeszcze odjęcie podatku Belki, który wynosi 19%. Z tego też względu warto szukać lokat o przynajmniej 1 punkt procentowy powyżej prognozy inflacji NBP.

Zdecydowanie najlepszym wyjściem w przypadku tak niekorzystnej oferty produktów finansowych banków, jest rozglądanie się za ofertami promocyjnymi, a także regularne zakładanie krótkoterminowych lokat o najwyższym oprocentowaniu. Niestety, taka strategia wymaga od nas znacznego wysiłku, bowiem co kilka miesięcy musimy poszukiwać nowych atrakcyjnych ofert i podpisywać kolejne umowy z bankami.

Jak obliczyć opłacalność lokaty?

To dość proste. Wystarczy obliczyć realną stopę zwrotu lokaty, czyli innymi słowy, oszacować, jakie oprocentowanie zapewni minimalny zysk przy uwzględnieniu inflacji. Wzór ten wygląda następująco:

rzeczywiste oprocentowanie =( (1 + oprocentowanie netto)/ (1 + stopa inflacji) – 1)* 100

Podstawmy do wzoru lokatę o oprocentowaniu 4% brutto, od której konieczne jest dodatkowe odprowadzenie 19% podatku Belki. oprocentowanie netto lokaty o oprocentowaniu 4% brutto wynosić będzie 3,24%, co obliczyliśmy ze wzoru:

4 * (1-0,19) = 3,24%

Zatem rzeczywiste oprocentowanie 4% lokaty wyniesie:

((1 + 3,24%)/ (1 + 2,9%) – 1)*100% = 0,33%

Lepiej poszukaj alternatywy dla lokat bankowych

Jeżeli nie chcesz tracić kapitału trzymając go na nieopłacalnej lokacie, zastanów się nad alternatywnymi produktami inwestycyjnymi. Pomyśl nad inwestowaniem w nieruchomości. Doskonałym pomysłem jest również IKE i IKZE. Jeżeli poszukujesz atrakcyjnych produktów inwestycyjnych, śledź regularnie naszego bloga, na którym publikujemy porównania, rankingi i okazje inwestycyjne.

Chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób skutecznie oszczędzać? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i opracujemy możliwie najskuteczniejszą strategię inwestycyjną szytą na miarę Twoich potrzeb.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.