wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Inwestowanie w kilka nieruchomości z małym kapitałem, bez kredytu hipotecznego

Inwestowanie w kilka nieruchomości z małym kapitałem, bez kredytu hipotecznego

by Redakcja
0 comment

Rynek nieruchomości od zawsze był atrakcyjnym miejscem, w którym inwestorzy ulokowali swój kapitał. Nabycie dobra, które można zobaczyć i nie jest dobrem wirtualnym, pobudza wyobraźnię i sprawia, że umieszczenie w swoim portfolio nieruchomości staje się nie lada gratką. Kupno mieszkania w celach wynajmu lub przeprowadzenia flippingu, bez zaciągania kredytu hipotecznego, to spory wydatek. Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu można rozpocząć przygodę z inwestowaniem na rynku nieruchomości posiadając nawet 100 tys. zł, dodatkowo dywersyfikując portfel nieruchomości mieszkalnych.

Inwestowanie w kilka mieszkań małym kapitałem

Mały kapitał nie przeszkadza w bezpośrednim inwestowaniu w mieszkania. Szansą na to jest współpraca z firmą, która zawodowo inwestuje na rynku nieruchomości i wspiera w tym osoby z mniejszym doświadczeniem. Jak to robi? Pierwszy etap to zebrania grupy kilku inwestorów, chcących zarabiać na transakcjach skupionych na rynku nieruchomości mieszkalnych. Pozyskują oni od nich kapitał, który następnie przeznaczają na zakup i remont mieszkania. Po pierwszej transakcji od razu przeprowadzają kolejną. W ciągu całego procesu inwestycyjnego, który trwa do dwóch lat, firma jest w stanie przeprowadzić ich średnio 6. Inwestorzy, w zamian za powierzenie swoich pieniędzy profesjonalnej firmie, zwolnieni są z czasochłonnego procesu i dostają możliwość inwestowania w mieszkania, posiadając kwotę co najmniej 100 tys. zł.

Najpopularniejsze sposoby inwestowania w nieruchomości

W związku z rosnącymi cenami mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, oraz niskim oprocentowaniem depozytów, zainteresowanie lokowaniem kapitału na rynku nieruchomości nieustannie rośnie. Dodatkowym bodźcem zachęcającym inwestorów do lokowania środków w depozytach bankowych jest rosnąca inflacja, która w lipcu przekroczyła cel inflacyjny NBP i wyniosła  2,9%. Nieruchomości są w powszechnej opinii doskonałym aktywem chroniącym środki przed jej działaniem. Wielu zapomina jednak, że tak jak inne aktywa, cena nieruchomości również podlega wahaniom. Mimo ryzyka niezrealizowania zakładanej stopy zwrotu, rynek mieszkań przyciąga coraz więcej inwestorów, a flipping i wynajem to dwie najpopularniejsze metody inwestowania na rynku nieruchomości.

Wynajem mieszkań

Na kupnie mieszkania na wynajem, w zależności od miasta i okolicy, można uzyskać 6-9% rocznego przychodu. Niestety wielu inwestorów w swoich kalkulacjach nie uwzględnia miesięcy, kiedy mieszkanie będzie stało puste, zapomina o kosztach funduszu remontowego na drobne prace w przyszłości i generalny remont co 10-15 lat. Wliczając różne opłaty i podatki, rentowność może drastycznie spaść. W ciągu kilku lat, jeśli stopy procentowe wrócą w okolice poziomów z 2012 r., możliwy jest ponowny transfer środków z rynku mieszkań na rynek bankowy. Zmiana ta może wywołać spadek cen mieszkań oraz rentowności inwestycji na rynku nieruchomości

Flipping nieruchomości

Perspektywy wyglądają bardziej optymistycznie, jeśli chodzi o flipping mieszkań. W założeniu są to szybkie transakcje, nieprzekraczające 6 miesięcy. Podmioty zajmujące się zawodowo inwestowaniem w nieruchomości są w stanie w ciągu roku na jednym kapitale przeprowadzić średnio 3 pełne procesy inwestycyjne. Przy krótkoterminowych transakcjach, ryzyko związane ze spadkiem ceny mieszkania jest mocno ograniczone. Do przeprowadzenia flippingu potrzebna jest wiedza, doświadczenie, sieć pośredników, sprawdzona firma remontowa, osoba sprawująca kontrolę nad całym przedsięwzięciem, czas oraz kapitał lub zdolność kredytowa — wiele elementów, ale wszystkie one pozwalają na skuteczne przeprowadzenie transakcji.

Współpraca z profesjonalną firmą, która zna rynek nieruchomości to świetny sposób, który pozwala na inwestycję w nieruchomości bez posiadania ogromnego kapitału, a także który dodatkowo pomaga zmniejszyć ryzyko nietrafionej inwestycji

Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego posiadając mały kapitał

Samotnemu inwestorowi nie jest łatwo zgromadzić środki wystarczające, by inwestować w kilka nieruchomości jednocześnie. Kapitał, którym dysponuje może okazać się niewystarczający. W takim przypadku potrzebna jest właśnie grupa osób, zawiązująca wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne. Firma zajmująca się inwestowaniem na rynku nieruchomości przejmuje na siebie ten niełatwy obowiązek połączenia środków przynajmniej dwóch inwestorów.

Współpraca z taką firmą polega na wspólnym inwestowaniu na rynku nieruchomości. Inwestorzy przekazują jej swój kapitał, a firma, nawet w przypadku mniejszych kwot, łączy je ze sobą tak, aby być w stanie przeprowadzić kilka transakcji w roku. Tego typu inwestycje, wymagają od inwestorów wkładu zaczynającego się najczęściej od 100 tys. zł.

Jedyną rolą inwestorów jest dostarczenie finansowania firmie. Resztę obowiązków przejmuje na siebie podmiot, zajmujący się zawodowo inwestowaniem na rynku nieruchomości. Do jego zadań należy wyszukiwanie atrakcyjnych, często niedostępnych dla innych, ofert. Podczas kupowania mieszkania to on ustala z architektem przeznaczenie nieruchomości, a także organizuje remont i przygotowuje mieszkanie do sprzedaży. Dzięki sieci kontaktów często już w trakcie realizacji inwestycji ma oczekującego kupującego. Proces sprzedaży trwa około 1-3 miesiąca. Zainwestowany kapitał, z zyskiem, nie jest wypłacany inwestorom, tylko przekazywany na kolejne transakcje, których w ciągu roku będzie średnio 3. Inwestor powierza firmie swoje pieniądze na okres nie dłuższy niż 2 lata. W zamian za określone wynagrodzenie firma zajmuje się całym procesem inwestycyjnym. Inwestorzy otrzymują za to wysoką stopę zwrotu, przy minimalnym zaangażowaniu czasu.

Jak inwestować w nieruchomości z

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.