poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Inwestujesz z IKE i IKZE? Te ulgi Ci się należą!

Inwestujesz z IKE i IKZE? Te ulgi Ci się należą!

autor Redakcja
0 komentarz

AdvertisementIKE i IKZE to nic innego jak opakowanie, które możemy nałożyć na kilka produktów finansowych: fundusz inwestycyjny, polisa ubezpieczeniowa, depozyt bankowy, dobrowolny fundusz emerytalny lub rachunek maklerski. Dzięki temu otrzymujemy ulgi i zachęty podatkowe.  Sprawdźmy, ile możemy na nich zyskać.

Jak skorzystać na ulgach podatkowych przy oszczędzaniu z myślą o emeryturze?

Przysłowie mówi, że w życiu każdego z nas pewna jest śmierć i podatki. Naukowcy próbują pokonać to pierwsze, a przed podatkami nie ma ucieczki. Jednak daninę dla fiskusa można ograniczyć, co więcej, czasami w pełni legalnie. Jednym z takich legalnych sposobów obniżenia podatków jest wybór IKZE i IKE, jako wehikułów przy oszczędzaniu z myślą o dodatkowej emeryturze.

Co lepsze: IKE czy IKZE?

Które opakowanie dla oszczędności emerytalnych przyniesie nam więcej korzyści podatkowych? IKZE, ponieważ skorzystamy z dwóch ulg podatkowych:

  1. unikniemy zapłaty podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki,
  2. otrzymamy zwrot z podatku, który możemy skonsumować lub reinwestować.

Na IKZE zarobimy na tym, że stawka odpisów podatkowych będzie wyższa od podatku, jaki zapłacimy przy wypłacie środków.

Wpłaty wnoszone na IKZE odpisujemy od podstawy opodatkowania naszego dochodu, czyli fiskus zwraca nam 18, 19 lub nawet 32 proc. wpłat wniesionych na IKZE. Nie jest to pełna ulga, ponieważ podatek zostaje przesunięty na moment wypłaty. Jednak stawka podatkowa będzie wówczas niższa – wyniesie 10 procent.

IKE pozwala uniknąć opłaty od zysków kapitałowych.


Już teraz możesz otworzyć konto IKE lub IKZE przez internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.

–> Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners

–> Otwórz konto IKZE od AXA TFI

PROMOCJA! Skorzystaj z kodu promocyjnego tfiikze2019, wpłać na konto 2000 zł do końca 2019 i otrzymaj bonus od AXA TFI w wysokości 200 zł


Kiedy zyskamy najwięcej? Łącząc możliwości IKE i IKZE!

Najwięcej korzyści podatkowych zyskamy wówczas, gdy przy oszczędzaniu na emeryturę wykorzystamy oba konta: IKZE do wpłat podstawowych, natomiast IKE do reinwestowania kwot zwrotu podatkowego z IKZE.  Takie połączenie obu kont da nam najwięcej korzyści podatkowych.

Sprawdźmy, ile możemy zyskać na optymalizacji podatkowej, przy założeniu, że co roku wnosimy na IKZE pełną kwotę limitu wpłat. W 2019 możemy wpłacić na IKZE 5 718zł. Dla uproszczenia przyjmijmy, że w 2019 roku wpłacamy na IKZE 5 700 zł., która to kwota co roku będzie podnoszona o 5%. Jako wehikuł oszczędzania wybieramy dobrze zarządzany fundusz inwestycyjny, portfel funduszy, który będzie nam przynosił stopę zwrotu na poziomie 4 p.p. powyżej inflacji.

Ile zyska pan Piotr, który jest przedsiębiorcą?

Pan Piotr ma 40 lat i prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się z podatku dochodowego według stawki 19%. W związku z tym fiskus będzie mu co roku zwracał 19 procent wpłat wniesionych na IKZE, które będą reinwestowane na IKE. W tym roku wpłaci na IKZE 5 700 zł. Fiskus zwróci mu w przyszłym roku 19% wniesionej wpłaty, czyli 1 083 zł., które od razu wpłaci na IKE.

Sprawdźmy, jaką kwotę będzie posiadał pan Piotr w wieku 65, przy stopie zwrotu 4% rocznie.  Jeżeli co roku Pan Piotr będzie zwiększał swoją wpłatę o 5%, to przez 25 lat wpłaci na swoje konto IKZE 272 044 złotych. Dochód z inwestycji wyniesie 155 079 zł.  Tym samym będzie miał do dyspozycji kwotę 427 123 zł. Kwota wypłaty zostanie pomniejszona o 10 procent podatku PIT, czyli Pan Piotr będzie miał do dyspozycji kwotę 384 411 zł. W tym okresie fiskus zwróci panu Piotrowi 48 196 zł., które reinwestowane na IKE przyniosą dochód 26 344 zł. Po dodaniu tej kwoty, do kwoty netto na IKZE, pan Piotr będzie miał do dyspozycji 458 950 zł.

Pani Anna jest programistką i z tytułu wpłat na IKZE fiskus zwraca jej 32 procent

Pani Anna ma 45 lat i, jako programistka, bardzo dobrze zarabia. Oszczędza na IKZE i IKE przez 15 lat i średniorocznie pomnaża oszczędności w wybranych funduszach o 5%, czyli o jeden punkt procentowy wyżej niż pan Piotr.

Przez ten okres pani Anna wpłaci na IKZE 122 998 zł., które przyniosą jej zysk w kwocie 54 751 zł.  Po potrąceniu 10 proc. podatku PIT, pani Anna będzie miała do dyspozycji 159 974 zł z IKZE oraz 50 560 zł z IKE, czyli razem 210 533 zł.

Ile zyskają pan Piotr i pani Anna na optymalizacji podatkowej?

Porównajmy wynik pana Piotra i pani Anny z sytuacją, w której oszczędności emerytalne inwestują w takie same fundusze (przy osiąganiu takiej samej stopy zwrotu), ale bez ulg podatkowych. Pan Piotr po 25 latach inwestowania będzie posiadał 397 658 zł, czyli aż o 61 292 zł. mniej w porównaniu do wariantu pełnej optymalizacji podatkowej.  Natomiast pani Anna straci 43 187 zł (różnica między 210 533 a 167 346).

W podsumowaniu zauważmy, że na optymalizacji podatkowej relatywnie więcej zyska pani Anna. Dlaczego? Ponieważ korzystała z wyższego odpisu podatkowego (32% vs. 19%) i osiągnęła wyższą stopę zwrotu (5% vs 4%) – ulga w podatku Belki przyniosła jej większe korzyści.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.