poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » WAŻNE! Limity wpłat na IKE i IKZE w 2020r. wzrosły!

WAŻNE! Limity wpłat na IKE i IKZE w 2020r. wzrosły!

by Redakcja
0 comment

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało limity wpłat na IKE oraz na IKZE w 2020r. W przyszłym roku na emeryturę możemy odkładać więcej.

Limit wpłat na IKE i IKZE 2020r.

W 2020 roku na Indywidualne Konto Emerytalne będziemy mogli wpłacić 15 681 zł, co daję kwotę wyższą o 1 386 zł od limitu w tym roku (w 2019r. możemy wpłacić łącznie 14 295 zł). Z kolei na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w przyszłym roku możemy wpłacić łącznie 6 272,40 zł. W 2019 roku limit wynosi 5 718 zł, czyli w następnym roku możemy wpłacić o 554,4 zł więcej.

Czym jest IKE i IKZE?

Zarówno IKE, jak i IKZE są formami dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Jest to sposób na samodzielne oszczędzanie na emeryturę poza systemem ZUS i składkami w OFE. Może na nich oszczędzać każda osoba fizyczna, która ukończyła 16 lat.

Więcej na temat IKE znajdziesz w tym wpisie 10 pytań i odpowiedzi o IKE, a o IKZE dowiesz się więcej w artykule 10 informacji na temat IKZE.

Zalety IKE i IKZE

Każdy, kto korzysta z rachunków IKE i IKZE jest zwolniony z 19% podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki. Środki, które wpłacamy na rachunek IKZE dodatkowo obniżają podstawę opodatkowania. W 2019r. można uzyskać nawet 1 829,76zł w postaci ulgi podatkowej.

Oszczędzanie pod postacią IKE i IKZE ma  jeszcze wiele innych korzyści, o których pisaliśmy już w artykule Prywatna emerytura – zyskaj na ulgach i niższych opłatach oraz w tekście Oszczędzaj także na podatkach. Na temat zalet samodzielnego oszczędzania na emeryturę w IKE i IKZE wiele także objaśniał nasz ekspert Aleksander Matusiewicz w poniedziałkowych Rynkach na Żywo. Link do spotkań z ekspertem znajdziesz tutaj: Cykl o emeryturach w Rynkach na Żywo.

Wybierz najwyżej ocenione IKE i IKZE

Wiele instytucji finansowych prowadzi rachunki IKE i IKZE. Różnią się one między sobą ofertą, kosztami i wynikami inwestycyjnymi. Aby ułatwić wybór odpowiedniego IKE lub IKZE – przygotowaliśmy ranking Indywidualnych Kont Emerytalnych oraz ranking Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Wynik oraz uzasadnienie rankingu IKZE znajdziesz we wpisie: Ranking IKZE. Natomiast więcej o najlepszych IKE przeczytasz w artykule: Ranking IKE.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.