poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Zyskowne inwestycje dla pesymistów

Zyskowne inwestycje dla pesymistów

by Redakcja
0 comment

Czy zarabiać na polskiej giełdzie można tylko wtedy, kiedy akcje drożeją? Otóż nie! Doświadczony inwestor ma wiele instrumentów, dzięki którym może zarabiać nawet w trakcie spadków. Mowa to o produktach pochodnych i krótkiej sprzedaży. Włączenie ich do strategii inwestycyjnej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Zarządzający portfelami wykorzystują strategię „inwestowania na krótko” do zarabiania w trakcie spadków na giełdzie oraz do zabezpieczania kapitału. A co z mniej doświadczonymi inwestorami, którzy chcieliby zarabiać, kiedy indeksy giełdowe spadają?

Inwestuj na giełdzie – zarabiaj na spadkach

Wielu inwestorów chce lokować swoje oszczędności na giełdzie. Znają ryzyko, jakie niesie za sobą inwestowanie w akcje. Oczekują wysokich stóp zwrotu ze swoich inwestycji, oczywiście cały czas pamiętając o ryzyku. Co w sytuacji, kiedy inwestor oczekuje spadków na giełdzie i chciałby na tych spadkach zarobić? Rozwiązaniem jest inwestycja w fundusze inwestycyjne typu short.

Aktualnie na polskim rynku do wyboru są trzy fundusze inwestycyjne otwarte: Altus Short, Ipopema Short Equity oraz Quercus Short. Sposób ich działania jest ten sam. Upraszczając politykę inwestycyjną: fundusz zarabia kiedy indeks WIG20 spada, a traci kiedy WIG20 rośnie.

WIG20 vs WIG20 Short

Wykres: WIG 20 vs WIG20short

Obecnie polska gospodarka rozwija się dynamicznie – co potwierdzają odczyty makroekonomiczne m.in. rosnąca sprzedaż detaliczna i wymiana handlowa, spadające bezrobocie. Jednak ostatnie działania polityków mocno dały się we znaki lokalnemu rynkowi. Wzrost podatków, zwiększenie zadłużenia budżetowego, większy deficyt, kombinacje przy naszych oszczędnościach emerytalnych i samych emeryturach… Lista jest spora.

W otoczeniu niepewności przedsiębiorstwa wstrzymują inwestycje. Kumuluje się obawa o wzrost na polskim rynku akcyjnym dużych spółek. Ustawa „frankowa” i wprowadzenie podatku od aktywów bankowych, to ogromne koszty dla sektora bankowego. W przypadku realizacji tych zagrożeń, bardziej niż pewne jest, że w pierwszej kolejności odbije się to na giełdzie. W takich warunkach inwestorzy z przerażeniem zaczną wyprzedawać akcje. Indeksy zaświecą się na czerwono. A wtedy – urodzeni pesymiści mogą wyczekiwać zysku – oczywiście, jeśli zainwestowali w fundusze takie, jak Altus Short, Ipopema Short Equity (dostępne przez m.in Bossafund) oraz Quercus Short (dostępny na m.in. db Navi Invest).

Fundusze short mogą być bardzo dobrym uzupełnienie portfela dla inwestora, który uważa, że czekają nas spadki na polskiej giełdzie. Z pomocą Rankingu Targeto w łatwy sposób można wybrać najlepszy fundusz z wymienionej trójki. Nawet jeśli obecnie taki fundusz wydaje się nieatrakcyjny, to warto umieścić go w Obserwowanych i kontrolować napływające o nim informacje – m.in. o zmianach ocen, wysokości opłat, czy strukturze aktywów.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.