poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Strategia na niepewne czasy – aktualizacja maj 2019

Strategia na niepewne czasy – aktualizacja maj 2019

autor Redakcja
0 komentarz

Koncepcja strategii 30% short 70% long zakłada inwestowanie w fundusze zarabiające na spadkach oraz w tradycyjne fundusze akcyjne zyskujące w momencie wzrostów na giełdzie. Przewaga funduszy akcyjnych podyktowana jest zasadą, że wzrosty na giełdzie podobne są do wchodzenia po schodach. Krok po kroku wchodzimy na górę, ale tempo nie jest wysokie. Odwrotnie ma się sytuacja ze spadkami, które przypominają korzystanie z windy i szybkiemu zjazdowi w dół. Silne spadki na giełdzie, dzięki wykorzystaniu funduszy zarabiających w takich warunkach, nie będą mocno (albo w ogóle) odczuwalne w naszym portfelu. Zysk z tej części portfela będzie rekompensował straty na części funduszy inwestujących w akcje.

Od pierwszego dnia opublikowania strategii minęły prawie 3 miesiące. Może zatem wyciągnąć wstępne wnioski, a do gruntownej oceny naszej strategii poczekamy do pierwszej rocznicy. Do tego momentu zwracamy uwagę na dwa aspekty. Wynik strategii jest dodatni i przewyższa znacząco indeks WIG oraz zmienność jest mocno ograniczona. Zatem to, czego oczekiwaliśmy, jest realizowane.

Bez zmian w portfelu 30% short 70% long

W ciągu 3 miesięcy przeprowadziliśmy jedną zmianę na portfelu. Z powodu słabej oceny rankingowej usunęliśmy fundusz nieefektywny i 11 kwietnia wprowadziliśmy do strategii Investor Nowych Technologii (Investor Parasol SFIO). Kolejnym funduszem z Investors TFI jest Investor Top 50 Małych i Średnich Spółek (Investor Parasol FIO). Drugim funduszem inwestującym w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa jest GAMMA Akcji Małych i Średnich Spółek (GAMMA Parasol FIO). Za zarabianie podczas spadków odpowiedzialny jest w naszej strategii ALTUS Short (ALTUS FIO Parasolowy). Ma on bardzo słabą ocenę rankingową, ale jest to jeden z tylko 3 tego typu funduszy dostępnych w ofercie polskich TFI. Bronią go jednak wyniki, ponieważ od momentu startu strategii zyskał 5,82%.

Tabela 1. Bieżący skład portfela 30% short 70% long

Skład bieżący portfela

Źródło: targeto.pl

Strategia broni się wynikiem

Od dnia debiutu do 13 maja strategia zyskała 0,94%. Jest to nie najgorszy wynik, jeśli zestawimy go z indeksami z GPW w Warszawie. W tym czasie tylko sWIG80 osiągnął dodatnią stopę zwrotu i wzrósł o 1,62%. Pozostałe główne indeksy traciły i to bardzo dużo. mWIG40, WIG oraz WIG20 od 21 lutego do 13 maja straciły odpowiednio 5,04%, 6,22% oraz 7,13%. To potwierdza, że warto w momencie niepewności skorzystać z rozwiązań zarabiających podczas spadków.

Wykres 1. Dotychczasowe wyniki i stopa zwrotu ze strategii 35% short 70% long

Dotychczasowe wyniki i stopa zwrotu

Źródło: targeto.pl

Zalogowani użytkownicy targeto.pl mogą stale obserwować aktualne wyniki strategii pod tym linkiem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.