poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Jak mądrze zmienić konto bankowe?

Jak mądrze zmienić konto bankowe?

autor Redakcja
0 komentarz

Oferta Twojego banku przestała Ci odpowiadać, a opłaty za prowadzenie rachunku rosną z roku na rok? Przenieś się do innego banku! W artykule informujemy, jak mądrze zmienić konto bankowe oraz w jaki sposób zaplanować tę zmianę.

Czego oczekujesz od nowego banku?

Na wstępie zastanów się, co nie pasuje Ci w ofercie banku, z której obecnie korzystasz. Czy są to zbyt wygórowane opłaty? Brak możliwości darmowego wypłacania gotówki z bankomatów? Być może niedostosowana do Twoich potrzeb aplikacja mobilna?

Ustal własne priorytety oraz kryteria, na podstawie których wybierzesz nowy rachunek, który spełni Twoje oczekiwania. Następnie porównaj aktualne oferty banków – niezwykle pomocne okażą się w tym rankingi kont bankowych, które w jednym miejscu zestawiają i porównują opłaty i prowizje bankowe oraz korzyści, jakie oferują banki.

Przenoszenie konta bankowego

Konto bankowe można przenieść na dwa sposoby – samodzielnie otwierając nowy rachunek i zamykając stary lub korzystając z pomocy nowego banku, który załatwi wszystkie formalności w Twoim imieniu.

Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest skorzystanie z usługi przeniesienia konta ze starego do nowego banku. Taka usługa możliwa jest od 2010 roku dzięki rekomendacji ZBP. Dzięki niej bank przeniesie listę zdefiniowanych odbiorców, a także powiadomi pracodawcę, ZUS i Srząd Skarbowy o zmianie rachunku konta bankowego.

Aby upoważnić bank do zajęcia się wszystkimi formalnościami, należy złożyć pełnomocnictwa, które zostaną nam wydane zwykle po skontaktowaniu się z pracownikami banku. Niekiedy bank wymagać będzie złożenia podpisu we wkładanym wniosku, dlatego też nadanie pełnomocnictwa trzeba będzie załatwić w placówce banku lub kurierem.

O czym pamiętać przed zmianą banku?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na upoważnienie nowego banku do przeniesienia konta, czy samodzielnie się tym zajmiemy, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, których dopilnowanie pozwoli bezproblemowo przenieść konto.

Pierwszym aspektem jest oczywiście uregulowanie wszelkich zobowiązań i opłat, które naliczane są ze starego rachunku. Następnie należy otworzyć nowy rachunek bankowy, przelać na niego własne środki, a także skopiować wszelkie dane zdefiniowanych odbiorców, ustawić od nowa polecenia zapłaty i zlecenia stałe, a następnie zamknąć je na starym rachunku. Dopiero po zamknięciu wszelkich zobowiązań stary rachunek może zostać zamknięty.

Kto powinien wiedzieć o Twojej zmianie konta bankowego?

Zmiana numeru konta bankowego nie obędzie się bez echa. W przypadku pracy na etacie o zmianie numeru konta bankowego należy powiadomić przede wszystkim pracodawcę, by ten omyłkowo nie przelał wypłaty na stary, nieaktywny już numer konta. W tym celu zwykle wystarczy powiadomić dział księgowy lub dział kadr. W związku z okresem przejściowym między starym a nowym rachunkiem warto poczekać ze zmianą konta bezpośrednio po uzyskaniu wypłaty.

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, konieczne jest poinformowanie o zmianie numeru konta swoich aktywnych kontrahentów.

Poza tym takie instytucje jak ZUS i US również muszą zostać poinformowane. W US załatwisz to poprzez wypełnienie druku aktualizacyjnego ZAP-3. Obowiązek poinformowania ZUS-u dotyczy głównie rencistów oraz emerytów.

Pamiętaj o okresie wypowiedzenia

Od wpłynięcia do banku polecenia zamknięcia rachunku bankowego obowiązuje 30 dni okresu wypowiedzenia. Warto potraktować ten okres jako dodatkowy bufor czasowy, podczas którego można pozałatwiać ostatnie kwestie związane z przeprowadzką do innego banku.

Nie wiesz jakie konto wybrać? Sprawdź konta, które przeanalizowaliśmy tutaj.

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.