sobota, 2 marca, 2024
Strona główna » Poznaj 5 najlepszych funduszy inwestycyjnych, które dały zarobić w I połowie 2018 roku

Poznaj 5 najlepszych funduszy inwestycyjnych, które dały zarobić w I połowie 2018 roku

by Redakcja
0 comment

Za nami pierwsza połowa roku. Okres 6 miesięcy pozwala sprawdzić, które fundusze wypracowały zyski i wyróżnić te, które dały zarobić. Przyjrzeliśmy się wynikom funduszy dla każdej z grupy osobna – funduszy akcyjnych, obligacyjnych, mieszanych i gotówkowych. Wybraliśmy te, które dzięki odpowiedniej selekcji aktywów, dokonanej przez zarządzających – wypracowały zyski dla inwestorów. Dzięki tym zestawieniom dowiesz się, który fundusz w I połowie 2018 roku był najlepszy w swojej grupie – ze względu na wypracowany wynik.

Nie we wszystkich grupach udało się osiągnąć zadowalające wyniki. Ciężkim okresem dla inwestorów był rynek funduszy akcyjnych. Większość z nich traciła. Przeglądając wyniki funduszy w tej grupie, wybraliśmy najmocniejszą piątkę, która mimo niekorzystnych warunków jest na plusie. Podobnie – nie najlepiej radziły sobie fundusze mieszane. Wiele z funduszy z tej grupy nie zdołały wypracować żadnych zysków. Mimo niesprzyjających warunków dla tej grupy – wybraliśmy lidera, którego wynik wyróżnia się na tle grupy.

Silny wzrost amerykańskiego dolara wobec większości walut, sporo namieszał także na rynkach obligacji skarbowych i korporacyjnych. Po analizie wyników funduszy w tych grupach – dwa na pięć miejsc zajmują fundusze powiązane z dolarem. Z kolei w grupie funduszy pieniężnych zauważyć można, że wszystkie 5 pozycji realizują cel ochrony oszczędności przed inflacją.

Zapraszamy do lektury naszych TOP 5 najlepszych funduszy.

Najlepsze fundusze akcyjne – mocna 5-tka mimo niekorzystnych warunków

Połowa 2018 roku była trudnym okresem dla inwestorów szukających okazji na rynku funduszy akcyjnych. Znacząca większość funduszy traciła. Jednak pośród nich znalazło się sporo pozycji, które pomimo niekorzystnych warunków, zdołały wypracować bardzo wysokie wyniki. Poniżej prezentujemy 5 funduszy, które osiągnęły najwyższe wyniki w ciągu 6 pierwszych miesięcy tego roku.

Tabela 1. Top 5 najlepszych funduszy akcji w I półroczu 2018r.

Top 5 najlepszych funduszy akcji w I półroczu 2018 r.

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Najlepszy fundusz inwestycyjny – Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO) z wynikiem +19,19%

Najwyższy wynik osiągnął Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO) – 19,19%, który inwestuje w spółki technologiczne z USA, Europy oraz Polski. Tak dobry rezultat był zasługą odpowiedniej selekcji akcji przez zarządzających.

Wykres 1. Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO) za 36M

Wykres 1. Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO) za 36M

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Akcje amerykańskie znajdują się w większości w każdym z czterech z pięciu funduszy na naszej liście – głównie z indeksu Nasdaq. W ciągu 6 miesięcy tego roku indeks wzrósł o 8,79%. Po korekcie w połowie czerwca Nasdaq ponownie wraca do trendu wzrostowego. Utrzymanie takiego tempa do końca roku będzie nie lada wyzwaniem.

Jak zarabiać na funduszach inwestycyjnych mimo spadków na warszawskiej giełdzie?

Warto jeszcze odnotować wynik Investor Nowych Technologii (Investor Parasolowy SFIO) 12,98% w 6 miesięcy. Ten fundusz zarabia, kiedy na warszawskiej giełdzie dochodzi do spadków. Ma podążać w odwrotnym kierunku niż WIG20 (takim samym jak WIG20short). W momencie bessy, czy nawet korekty, ten fundusz będzie zarabiał. Już teraz znalazł się więc w naszej mocnej piątce.

Top 5 najlepszych funduszy obligacji w I półroczu 2018r.

Silny wzrost amerykańskiego dolara wobec większości walut sporo namieszał na rynkach obligacji skarbowych i korporacyjnych. Na wyniki najlepszych funduszy na naszej liście, silny wpływ miało osłabienie się złotówki wobec dolara. W związku z tym, w naszym zestawieniu 5 najlepszych funduszy obligacji zobaczycie, że pierwsze dwa miejsca zajmują fundusze powiązane z dolarem.

Top 5 najlepszych funduszy obligacji w I półroczu 2018r.

Top 5 najlepszych funduszy obligacji w I półroczu 2018r.

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Wykres 2. Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) za 36M

Wykres 2. Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) za 36M

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Najlepszy fundusz inwestycyjny – Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) z wynikiem 4,74%

Choć liderem w tym zestawieniu jest Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) z wynikiem 4,74%, to na wyróżnienie zasługuje IPOPEMA Obligacji Korporacyjnych (IPOPEMA SFIO) (A). Fundusz ten wypracował wynik na poziomie 2,24%, a zadebiutował raptem 27 grudnia 2017r. Ten krótki czas pozwolił mu wyprzedzić dwa inne fundusze PZU Dłużny Aktywny (PZU FIO Parasolowy) i IPOPEMA Dłużny (IPOPEMA SFIO) (A) i znaleźć się na trzecim miejscu w zestawieniu 5 najbardziej zyskownych funduszy obligacji w I połowie 2018r.

Na razie nie widzimy sygnałów dla silnej przeceny dolara. Za nami już tegoroczne dwie podwyżki stóp procentowych w USA. Prawdopodobne dwie następne przed nami. Dodatkowo FED, który ściąga pieniądze z rynku, sprzyja umacnianiu się dolara. Działania FED sprzyjają wzrostom dolara, który przy bierności pozostałych, najważniejszych banków centralnych, powinien kontynuować wzrost.

W takich warunkach powinny dalej zyskiwać fundusze zajmujące dwa pierwsze miejsca w naszym zestawieniu: Pekao Obligacji Dolarowych Plus (Pekao Walutowy FIO) i PKO Papierów Dłużnych USD (PKO Parasolowy FIO).

Najlepsze fundusze inwestycyjne w grupie mieszanych – mocna 5-tka i wyróżniający się lider

Za posiadaczami jednostek funduszy mieszanych – trudne pół roku. Większość tego typu funduszy nie zdołało wypracować żadnych zysków. Mieliśmy jednak kilka bardzo udanych inwestycji, które warto jest wyróżnić. Dlatego poniżej prezentujemy 5 funduszy mieszanych, które dały zarobić inwestorom.

Top 5 najlepszych funduszy mieszanych w I półroczu 2018r.

Top 5 najlepszych funduszy mieszanych w I półroczu 2018r.

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Najlepszy fundusz inwestycyjny Investor Zrównoważony (Investor Parasol FIO) z wynikiem 10,07%

Najlepiej w tej grupie poradziły sobie pozycje od Investor TFI. Investor Zrównoważony (Investor Parasol FIO), zakończył pierwsze półrocze z wynikiem 10,07%. Jest to bardzo dobry wynik w kontekście wyników pozostałych pozycji. Na uwagę zasługuje także fundusz z drugiego miejsca – Investor Zabezpieczenia Emerytalnego (Investor Parasol FIO)), który dla inwestorów zyskał 6,28%.

Wykres 3. Investor Zrównoważony (Investor Parasol FIO)za 36M

Wykres 3. Investor Zrównoważony (Investor Parasol FIO)za 36M

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Oprócz wymienionych wyżej funduszy reszta z naszego zestawienia poradziła sobie dobrze. Pekao Zrównoważony Rynku Amerykańskiego (Pekao Walutowy FIO) zyskał 5,20%, Arka Platinum Dynamiczny (Arka BZ WBK FIO) (A) zakończył półrocze z wynikiem 3,74%, a Arka Platinum Stabilny (Arka BZ WBK FIO) (A) zarobiła 2,18%. Nie sposób jednak nie zauważyć, że pozycje poza podium –  wypadły słabo.

Top 5 najlepszych funduszy rynku pieniężnego i gotówkowego w I półroczu 2018r.

Bez względu na nastroje na światowych rynkach, największą popularnością wśród Polaków cieszą się fundusze rynku pieniężnego i gotówkowego. Inwestorzy doceniają je za niskie ryzyko inwestycyjne oraz stabilność wycen. Niskie ryzyko inwestycyjne przekłada się jednak na niskie zyski z inwestycji.

Dla naszego zestawienia postawiliśmy cel – ochronę oszczędności przed inflacją. Zebrane przez nas 5 najlepszych funduszy w I półroczu 2018r. zrealizowało ten cel.

Tabela 1. Top 5 najlepszych funduszy rynku pieniężnego i gotówkowego w I półroczu 2018r.

TOP 5 najlepszych funduszy rynku pieniężnego i gotówkowego w I półroczu 2018r.

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

 

Najlepszy fundusz inwestycyjny – SuperFund Pieniężny z wynikiem 1,68%

Najwyższa stopą zwrotu może pochwalić się SuperFund Pieniężny, który w pierwszych 6 miesiącach 2018r. zyskał 1,68% (wykres funduszu poniżej). Następny w kolejności jest kolejny fundusz SuperFund TFI – SuperFund Płynnościowyz wynikiem 1,65%.

Wykres 4. SuperFund Płynnościowy za 36M

Wykres 4. SuperFund Płynnościowy za 36M

Źródło: opracowanie własne na podstawie targeto.pl, 10.07.2018r.

Pozostałe fundusze w ramach Top 5 najlepszych funduszy rynku pieniężnego i gotówkowe, spisało się równie dobrze. Ipopema Gotówkowy zyskał 1,44%, AGRO FIO Rynku Pieniężnego 1,35%, a Investor Płynna Lokata 1,31%.

Jaki fundusz inwestycyjny wybrać i jak zarabiać na funduszach?

Powyższe zestawienia najlepszych funduszy inwestycyjnych prezentują wyniki historyczne, za ostatnie 6 miesięcy 2018 roku. Nie należy podejmować decyzji inwestycyjnych na podstawie danych historycznych, ale na bazie analiz, co do przyszłych kierunków. Powyższe TOP 5 funduszy akcji, obligacji, mieszanych i pieniężnych stanowi materiał, który pokazuje, jakie fundusze – w zależności od grupy – zyskały najwięcej w I półroczu 2018r.

Wybór funduszy inwestycyjnych powinien opierać się o badania i analizę atrakcyjnych rynków. Jeśli interesują Cię konkretne typy funduszy z perspektywami – zapoznaj się z podsumowaniem naszych okazji inwestycyjnych – hotFUND: Te 5 funduszy wypracowały zysk w pół roku. Sprawdź listę naszych typów okazji inwestycyjnych wśród funduszy. To właśnie na tej liście znajdziesz nasze typy interesujących funduszy inwestycyjnych. Dla każdej inwestycji ustalamy progi bezpieczeństwa: akceptowalnej straty i wymaganego zysku.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.