sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Odpowiedź eksperta: Kiedy spodziewać się wzrostów na rynkach akcji?

Odpowiedź eksperta: Kiedy spodziewać się wzrostów na rynkach akcji?

autor Redakcja
0 komentarz

Podczas ostatniego spotkania z ekspertem – analitykiem rynków kapitałowych, Aleksandrem Matusiewiczem, padło wiele ważnych pytań na temat inwestowania. Na pytanie: Od czego zacząć inwestowanie w fundusze – odpowiedzieliśmy, podając szereg argumentów i przykładów. Kolejne pytanie zadał Pan Michał. Dotyczy o wiele szerszego zagadnienia, które może zainteresować inwestorów z dłuższym stażem, a nawet i doradców finansowych! Tak brzmiało pytanie:

Ja mam takie pytanie odnośnie obecnej sytuacji. Kiedy należy się spodziewać dalszych wzrostów na rynkach akcji? Czy w okresie wakacyjnym nie ma co na nie liczyć i dopiero jakikolwiek pokaźny wzrost zaobserwujemy w okresie jesiennym? A może czeka nas dłuższa przerwa we wzrostach w skutek podnoszenia stóp % w USA ? Chętnie zapoznam się z opinią Eksperta na ten temat.

W pierwszym półroczu tylko 3 rynki nie osiągnęły zysków. Kanada, Chiny oraz Rosja. Turcja (XU100), Polska (WIG20), USA (S&P500), Niemcy (DAX) i Wlk. Brytania (FTSE250) zarobiły odpowiednio 28,5%, 18,1%, 8,2%, 7,4%, 7%. Najwięcej zarobiły rynki wschodzące, na które płynął kapitał zagraniczny. Zarówno waluty, jak i obligacje rządowe na rynkach wschodzących zyskiwały. Kapitał był transferowany z rynków rozwiniętych na rynki wschodzące.

Idealnie wpasowuje się to w teorię cyklu koniunkturalnego na podstawie, której możemy przypuszczać, że jesteśmy w inflacyjnej fazie ożywienia gospodarczego, nawet pomimo ostatnich gorszych odczytów.

Cały czas jesteśmy nastawieni pozytywnie do rynku akcji i szukamy zysków na funduszach akcyjnych. Z drugiej strony rynki wschodzące mają za sobą bardzo dynamiczny wzrost w pierwszej połowie roku. Nie liczymy na spektakularne zyski w drugiej połowie roku. Dostrzegamy potencjał na rynku akcji w drugiej połowie roku.

Czy zwyżki będą już teraz w wakacje, czy dopiero na jesień – trudno jest tu prognozować. W okresie wakacyjnym politycy odpoczywają i ich zaangażowanie w mediach maleje. Natomiast na jesień czekają nas wybory parlamentarne w Niemczech, które mogą zatrząść rynkami europejskimi. Wprawdzie dotychczasowe wybory w Holandii, Wlk. Brytanii oraz Francji (zarówno prezydenckie i parlamentarne) skończyły się większymi lub mniejszymi pozytywnymi informacjami dla funduszy inwestujących w akcje europejskie, to Niemcy na razie są krajem umiarkowanego ryzyka politycznego.

Na pewno będziemy monitorować sytuację na giełdach oraz uważnie śledzić notowania złota, które jest bezpieczną przystanią i zyskuje na wartości podczas wzrostu niepewności.
Kolejnym argumentem za rynkiem akcyjnym (głównie Polska, Turcja, Rosja, Brazylia) jest to, że te rynki są tanie. Posłużymy się wskaźnikiem Shiller P/E. Polska 11,4; Turcja 10,1; 10,7; Rosja 5,3. Dla porównania USA 27,5; Niemcy 19,6. Wysoki wskaźnik oczywiście nie świadczy o tym, że na tych rynkach nie da się zarobić. Jednak wzrosty nie będą tak spektakularne jak na rynkach, gdzie jest po prostu tanio.

Najważniejsza jest selekcja rynków. Codziennie monitorujemy rynki, na których można zainwestować przy pomocy funduszy. Wszystkie nasze analizy i fundusze, które mają potencjał do zysków znajdziecie w kategorii OKAZJE INWESTYCYJNE.

Nie widzę dużego zagrożenia na dalsze wzrosty przy podnoszeniu stóp procentowych w USA. Od końca 2016 roku rynek zdyskontował 3 podwyżki. 2 już za nami i na chwile obecną istnieje 50% szans na podwyżkę w na grudniowym posiedzeniu FOMC. Zagrożeniem dla rynku akcji będzie z pewnością szybki wzrost stopy procentowej. Na razie taki nie jest i zapewne nie będzie. Należy zwrócić uwagę na rentowność 30- letnich obligacji skarbowych USA. Od 2010 regularnie spada. Na jej podstawie amerykańskie korporacje zaciągają kredyty. Dopóki rentowności obligacji będą niskie (obecnie są na poziomach z końca 2015 roku) dopóty rynek akcji ma szansę na dalsze wzrosty. Oczywiście giełda w USA jest już przewartościowana i nie będziemy szukać zysków na funduszach akcji amerykańskich. Co nie znaczy, jak już wcześniej zaznaczyłem, że giełda nie zarobi kilku procent do końca roku.

Bardzo ważne są dane z amerykańskich spółek. Według Factset wyniki spółek z S&P500 za drugi kwartał 2017 r. wzrosnąć mają o 6,4 proc. Patrząc na ostatnie 5 lat, kiedy prognozy były niedoszacowane o średnio 4,2% wzrost zysków spółek wchodzących w skład S&P500 może być dwucyfrowy!

Ekspert odpowiada na pytanie dotyczące inwestycji

https://www.facebook.com/groups/funduszeinwestycyjne/

W pierwszy piątek miesiąca nasz ekspert – Aleksander Matusiewicz odpowiada na grupie dyskusyjnej na pytania dotyczące inwestowania w fundusze. Zapraszamy do dołączenia do grona najlepiej poinformowanych inwestorów już teraz na Praktycznie o funduszach inwestycyjnych.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.