poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Fundusze akcji amerykańskich liczą na wzrosty

Fundusze akcji amerykańskich liczą na wzrosty

by Redakcja
0 comment

Przed nami kolejny sezon wyników przedsiębiorstw z Wall Street. Na chwilę obecną eksperci spodziewają się, że amerykańskie spółki z S&P 500 odnotują tempo wzrostu zysków, w drugim kwartale 2017 roku na poziomie 6,4%. Amerykańska giełda jest na historycznych szczytach. W ciągu ostatniego roku indeks S&P500 wypracował wysoką, ponad 13% stopę zwrotu. W tym samym czasie fundusz z najwyższą oceną Targeto.pl – Franklin U.S. Opportunities Fund N(aac) PLN Hedged zyskały 18,96%. Kolejna seria dobrych wyników pomoże wspiąć się jeszcze wyżej wycenom funduszu.

Historyczny precedens

Amerykańskie firmy na wiele tygodni przed publikacja oficjalnych wyników podają szacunkowe wyniki swoich zysków. Gdy spółki z S&P 500 raportują rzeczywiste zyski powyżej wartości szacunkowych, ogólna stopa wzrostu wskaźnika indeksu wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ wyższe rzeczywiste wskaźniki EPS (dochód z 1 akcji, ang. Earning per share) zastępują niższe szacowane parametry EPS w obliczaniu tempa wzrostu.

Na przykład, jeśli firma ma przedstawić EPS w wysokości 1,05 USD w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to EPS wyniósł 1,00 USD, przewiduje się, że spółka spodziewa się wzrostu zysku na poziomie 5%. Jeśli spółka osiągnie rzeczywisty EPS w wysokości 1,10 USD (zaskakująca niespodzianka w wysokości 0,05 USD w porównaniu z szacunkiem), rzeczywisty przyrost zarobków spółki w tym kwartale wynosi obecnie 10%, czyli o pięć punktów procentowych powyżej szacowanej stopy wzrostu (10% – 5% = 5%).

W ciągu ostatnich pięciu lat rzeczywiste zyski opublikowane przez firmy z S&P 500 przekroczyły szacowane zyski o 4,2%. W tym samym okresie 68% spółek z S&P 500 odnotowało rzeczywisty wskaźnik EPS powyżej średniej prognozy EPS.

W efekcie od końca kwartału do końca sezonu wynikowego, tempo wzrostu zysków wzrosło średnio o 2,9 punktu procentowego (w ciągu ostatnich pięciu lat) ze względu na liczbę i wielkość zaskakujących niespodzianek wynikowych.

Wykres 1. Szacunkowe wynik na koniec kwartału vs. aktualne wyniki

Wyniki spółek amerykańskich wykres

Zyski mogą wzrosnąć prawie dwucyfrowo

Rzeczywiste zyski mogły znowu zostać niedoszacowane. Wracając do analogii historycznych, kiedy zyski były wyższe od prognoz średnio o 2,9 punktu procentowego to faktyczna stopa wzrostu zysku za kwartał wynosiłaby 9,3% (6,4% + 2,9% = 9,5%).

Jeśli indeks wykaże wzrost o 9,5% w zarobkach spółek w drugim kwartale 2017 r., będzie to drugi najwyższy wzrost zarobków zgłoszony przez S&P 500 od czwartego kwartału 2011 r. (11,6%). Takie informacje ucieszą posiadaczy jednostek funduszu Franklin U.S. Opportunities Fund N(aac) PLN Hedged, który będzie mógł kontynuować wzrosty.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.