wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Dane z Chin będą istotne dla rynków wschodzących

Dane z Chin będą istotne dla rynków wschodzących

by Redakcja
0 comment

Przed nam ciekawy tydzień z uwagi na spływające ze świata dane makroekonomiczne. Najważniejszymi wydarzeniami makro będzie publikacja chińskiego PKB, danych o inflacji w Strefie Euro oraz o sprzedaży detalicznej w Polsce. W związku z tym, będziemy przede wszystkim obserwować fundusze MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich, Caspar Akcji Europejskich oraz naszą okazję inwestycyjną hotFUND Altus ASZ Dłużny. Ponadto, w bieżącym tygodniu warto też zwrócić uwagę na inne wybrane przez nas dane makro i powiązane z nimi fundusze. Zapraszamy do lektury!

Spodziewane przyśpieszenie tempa PKB w Chinach

W poniedziałek o 4.00 polskiego czasu zostanie opublikowany odczyt PKB w Chinach za II kwartał 2017r. Analitycy spodziewają się przyspieszenia dynamiki w drugim kwartale do 1,7% z 1,3%. Z kolei szacuje się, że PKB Chin r/r w II kwartale 2017 roku, wyniesie 6,8%. Byłoby to więc lekkie odbicie względem słabego jak na Państwo Środka tempa wzrostu z 2016 roku na poziomie 6,7%. Warto też zaznaczyć, że obok chińskiego PKB, w poniedziałek o 4.00, zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna (prognoza za czerwiec 10,6% r/r) oraz produkcja przemysłowa (prognoza za czerwiec 6,5% r/r).

Jeśli prognozy się potwierdzą to możemy liczyć na kontynuację wzrostów na chińskim parkiecie zapoczątkowaną w połowie maja, dlatego obserwuj MetLife Akcji Chińskich. Warto przy tym zaznaczyć, że pozytywne dane z Chin, to również woda na młyn dla rynków wschodzących.

Wyhamowanie tempa inflacji w Strefie Euro

W poniedziałek o godzinie 11 poznamy inflację w Strefie Euro za czerwiec. Analitycy oczekują spadku inflacji do 1,3% z 1,4%. Mogą to być dobre informacje dla rynku akcyjnego z powodu jeszcze późniejszego zakończenia QE w Strefie Euro. Obserwuj jak te dane wpłyną na Caspar Akcji Europejskich.

Ponadto wyhamowanie tempa wzrostu cen w ujęciu nie tyle europejskim, co już nawet globalnym, może in minus wpływać na fundusz Investor Gold Otwarty.

Szacuje się pogorszenie danych o sprzedaży detalicznej w Polsce

W środę o godzinie 14 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej w Polsce w czerwcu. Spodziewany jest spadek dynamiki do 6,8% z 8,4% w ujęciu rocznym. Dodatkowo, według Gfk prognoza sprzedaży detalicznej w Polsce zakłada 5,3% wzrostu w 2017 roku, zaś w całej Unii Europejskiej – 1,4% wzrostu w tym okresie.

Czerwcowe pogorszenie krajowych danych nie powinno wpłynąć negatywnie na wyceny naszej okazji inwestycyjnej hotFUND Altus ASZ Dłużny.

Mocny spadek zapasów ropy sprzyja jej cenom

Również w środę, ale o 16:30, amerykański Departament Energii EIA (ang. Energy Information Administration), poda jak zwykle tygodniowe dane o zmianie zapasów ropy typu WTI Crude w Stanach Zjednoczonych. Przy ostatnim marazmie na tym rynku, ostatni tydzień przyniósł nawet wzrosty cen ropy spowodowane znaczącym spadkiem zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, a także informacjami o solidnym czerwcowym imporcie tego surowca do Chin.

Kolejne mocne spadki zapasów ropy mogą służyć naszemu hotFUND-owi – BPH Globalny Żywności i Surowców (BPH FIO Parasolowy).

Zapasy ropy WTI Crude USA wykres

Źródło: Macronext.pl

Czekamy na pozytywne dane makro z Japonii

W czwartek o 1:50 podane zostaną dane dot. handlu zagranicznego w Japonii za czerwiec. Chodzi o bilans handlu zagranicznego (JPY), eksport r/r oraz import r/r. Japonia to kraj bardzo uzależniony od eksportu. Ostatnio Ministerstwo Finansów poinformowało, że japoński eksport wzrósł w maju o 14,9 proc. w ujęciu rocznym i notuje najdłuższy okres wzrostu od dekady. To był również najmocniejszy wzrost za dany miesiąc od stycznia 2015 roku.

Warto więc obserwować akcje japońskie poprzez dwa fundusze inwestycyjne: NN (L) Japonia (NN SFIO) oraz PKO Akcji Rynku Japońskiego (PKO Parasolowy FIO).

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.