piątek, 13 września, 2024
Strona główna » Czy wynajem krótkoterminowy jeszcze się opłaca?

Czy wynajem krótkoterminowy jeszcze się opłaca?

autor Redakcja
0 komentarz

Wynajem krótkoterminowy w ostatnich latach zyskuje na popularności. Tym, co przyciąga inwestorów, jest przede wszystkim fakt osiągnięcia wyższego zysku za dobę niż z długoterminowego najmu. Niezaprzeczalną zaletą są też wyższe wypłaty. Te cechy sprawiają, że wynajem krótkoterminowy – nawet mimo skokowych cen nieruchomości – wciąż jest niezwykle popularny. Ale czy nadal opłacalny?

Wynajem krótkoterminowy to nie tylko oferty w miejscowościach wypoczynkowych. To także oferty skierowane do osób przyjeżdżających do dużych miast w celach biznesowych. Do wzrostu popularności przyczyniają się także serwisy, takie jak booking.com oraz AirBnB. Ułatwiają one ekspozycję mieszkania i dotarcie do klientów. Popyt na taki rodzaj wynajmu wciąż rośnie. Inwestorzy niezadowoleni z niskiego oprocentowania depozytów – chętnie przenoszą kapitał właśnie na rynek nieruchomości, który rozumieją.

Jednak w obecnej sytuacji, gdy ceny nieruchomości rosną skokowo, warto zwrócić uwagę na rosnącą liczbę zagrożeń dla zysku z inwestycji w lokale na wynajem w krótkim okresie.

Wynajem krótkoterminowy – słabe strony inwestycji, które niosą kolejne zagrożenia

Na rynku nieruchomości panuje dziś nieuzasadniony optymizm. Wysokie ceny przyciągają uwagę inwestorów, którzy bez gruntownej oceny potencjału inwestycji, chcą kupić nieruchomość z obawy, że może być jeszcze drożej. Dodatkowo możliwość osiągnięcia wyższych zysków z lokali na wynajem krótkoterminowy niż przy wynajmie długoterminowym sprawia, że uwadze inwestorów umykają słabe strony tego typu inwestycji.

Jedną z najważniejszych słabych stron inwestycji w lokal na wynajem krótkoterminowy jest wysoka eksploatacja mieszkania, co wiąże się z podwyższonymi kosztami cyklicznych remontów.

Te z kolei wymagają zaangażowania czasu ze strony inwestora. Podobnie jak cały proces szukania najemców oraz przygotowywania apartamentu na ich pobyt. Rozwiązaniem może być skorzystanie z firmy zarządzającej – ale wówczas rentowność lokalu spadnie.

Chcąc utrzymać wysoki i powtarzalny zysk z najmu – ofertę warto udostępniać na wielu serwisach. Sprawna obsługa bookingu i kontakt z wynajmującymi również absorbują czas.

Lokale przeznaczone na wynajem krótkoterminowy – czy to w miejscowościach turystycznych, czy w większych miastach – konkurują bezpośrednio z branżą hotelarską, która także rośnie w siłę.

Wysokie ceny, windowane przez emocje inwestorów sprawiają, że zmniejsza się dostępność nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Nasycenie rynku i zagęszczenie konkurencji spowoduje coraz większe trudności w osiągnięciu pożądanego, wysokiego i powtarzalnego zysku.

Z kolei zwiększenie liczby lokali przeznaczanych na wynajem krótkoterminowy ingeruje również w społeczną tkankę wspólnot mieszkaniowych. Coraz częściej zauważalna jest niechęć sąsiadów wobec gości lokali przeznaczonych na wynajem w krótkim terminie. To z kolei bardzo często wpływa na atrakcyjność oferty.

Szanse się nie zmieniają, a zagrożenia rosną

Ruch turystyczny i biznesowy w Polsce rośnie. Przyczyniają się do tego w dużej mierze międzynarodowe platformy rezerwacyjne, które dynamicznie się rozwijają i dają możliwość intuicyjnego zarządzania ofertami najmu.

Ta szansa niesie jednak za sobą listę zagrożeń, z którymi będzie musiał się zmierzyć inwestor. Przede wszystkim krótkoterminowy wynajem wpływa na działalność hotelarską. Skutki odczuwają już hotelarze z Warszawy i Krakowa, gdzie coraz więcej lokali znajdujących się w atrakcyjnych dzielnicach zajmowanych jest przez turystów. Wielu właścicieli nieruchomości działa już jak minihotele – wynajmując pokoje z obsługą, wyżywieniem i całodobową recepcją. Hotelarze starają się więc docierać do klientów, wykorzystując przede wszystkim marketing, na który indywidualny inwestor często nie może sobie pozwolić.

Również mieszkańcy wspólnot coraz częściej demonstrują swoje niepokoje dotyczące przejezdnych lokatorów i starają się ograniczyć ich swobodę w wykorzystaniu m.in. przestrzeni wspólnych (piwnice, parkingi, place zabaw).

W miejscowościach turystycznych i dużych aglomeracjach miejskich wzorem największych europejskich miast, mają zostać wprowadzone zmiany prawne, ograniczające liczbę lokali przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy oraz zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.

Analiza SWOT wynajem krótkoterminowy

Więcej zagrożeń niż szans szczególnie dla niedoświadczonych inwestorów

Inwestorzy lubią nieruchomości wynajmowane na krótki termin. Wysokie marże w stosunku do długoterminowego najmu, fizyczny charakter inwestycji, czy rosnące ceny – przyciągają ich uwagę w kierunku tego rynku.

Z drugiej strony ceny rosną szybciej niż realna wartość nieruchomości, co w końcu doprowadzi do silnej korekty na tym rynku. Z kolei wysoka konkurencja i zwiększona eksploatacja nieruchomości dodatkowo zniechęca do tych inwestycji.

Rosnący ruch turystyczny i biznesowy to szansa. Jednak należy pamiętać, że lista zagrożeń jest długa. Ryzyko niekorzystnych zmian prawnych i podatkowych, ograniczenie działalności serwisów ułatwiających krótkoterminowy wynajem i rosnąca liczba hoteli powoduje, że rynek krótkoterminowego wynajmu nie jest dla wszystkich. Niedoświadczeni inwestorzy w tych warunkach mogą bardzo szybko zrezygnować z tej inwestycji, co gorsza – ze stratą. 

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.