piątek, 14 czerwca, 2024
Strona główna » Przedsiębiorco! Obniżaj co roku podatek i skutecznie zwiększaj swoją emeryturę 

Przedsiębiorco! Obniżaj co roku podatek i skutecznie zwiększaj swoją emeryturę 

by Redakcja
0 comment

Dla przedsiębiorców ostatni kwartał każdego roku kalendarzowego to czas szukania sposobów na skuteczną optymalizację podatkową. Taką korzyść daje m.in. inwestowanie oszczędności za pomocą Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.  

Wielu przedsiębiorców wciąż nie zna tego rozwiązania, ponieważ funkcjonuje ono dopiero od 2012 roku, a instytucje finansowe, które mają IKZE w swojej ofercie – praktycznie w ogóle nie promują tego rozwiązania. Mimo to warto przyjrzeć się jego zaletom. 

Czym jest IKZE i w co można inwestować? 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dobrowolna forma oszczędzania na emeryturę. Jej największą zaletą jest coroczna ulga podatkowa. Dla osób płacących PIT 32% wynosi ona 1830 zł 

– W swoim założeniu IKZE ma wspierać oszczędzanie na emeryturę. Ale stanowi doskonały sposób na zabezpieczenie przyszłości bliskich, pozwalając jednocześnie na skuteczną optymalizację podatkową – podkreśla Aleksander Matusiewicz, analityk rynków kapitałowych Targeto.pl. 

Wpłaty na IKZE są limitowane, z góry ustalane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – w 2019 roku można wpłacić maksymalnie 5 718 zł 

Ważną informacją dla przedsiębiorców jest fakt, że to oni decydują o terminie i wysokości wpłat na IKZE w ramach ustalonego limitu. Zatem możliwa jest jednorazowa wpłata na rachunek IKZE np. w grudniu. Wówczas przedsiębiorca nabywa prawo do obniżenia podatku o sumę wpłat na rachunek za poprzedni rok. 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to rozwiązanie, w ramach którego przedsiębiorca może szukać produktów, w które chce inwestować, aby co roku móc obniżać podatek 

Na rynku można znaleźć oferty IKZE z lokatami, kontami oszczędnościowymi, funduszami inwestycyjnymi oraz z możliwości inwestycji w papiery wartościowe. IKZE jest więc swego rodzaju opakowaniem, w którym zawierają się znane formy inwestycji oszczędności.  

Pozwala ono nie tylko na optymalizację podatkową. Dzięki niemu możliwe jest także obniżenie opłat za zarządzanie w ramach inwestycji. To przekłada się na wyższe zyski niż w przypadku inwestycji w te same produkty, ale poza IKZE. 

Niższy podatek i spokojna przyszłość 

Inwestycje w ramach IKZE pozwalają na obniżenie podatku przedsiębiorcom, którzy rozliczają się według stawek 18%, 32% oraz według stawki liniowej – 19%.  

Otwarcie rachunku IKZE nie obliguje do inwestycji tylko na emeryturę. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala zwiększać kapitał z myślą o bliskich czy zabezpieczeniu przed nieprzewidzianą sytuacją losową – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 

Możliwa jest wypłata środków lub zamknięcie w dowolnej chwili. Jedyną konsekwencją wycofania się z inwestycji będzie obowiązek doliczenia zainwestowanych pieniędzy do swojego dochodu, rozliczając PIT w kolejnym roku, poprzedzającym wypłatę. 

Pieniądze zgromadzone w IKZE można również swobodnie przenosić na inne rachunki IKZE. Na rynku są instytucje finansowe, które nie pobierają żadnych opłat za przeniesienie oszczędności. 


Już teraz możesz otworzyć konto IKE lub IKZE przez internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.

–> Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners

–> Otwórz konto IKZE od AXA TFI

PROMOCJA! Skorzystaj z kodu promocyjnego tfiikze2019, wpłać na konto 2000 zł do końca 2019 i otrzymaj bonus od AXA TFI w wysokości 200 zł


Dlaczego warto inwestować oszczędności na IKZE? 

IKZE to rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą zwiększać swoją emeryturę, ale nie chcą płacić wyższych składek do ZUS. Daje wachlarz produktów, w które można inwestować, równocześnie obniżając koszty zarządzania i zwiększać zyski z inwestycji. 

To rozwiązanie, za pomocą którego możliwe jest jednoczesne gromadzenie kapitału na dowolny cel i skuteczne, coroczne obniżanie podatku. 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.