poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » TOP 5 najlepszych funduszy akcji polskich – już ponad 24% zysku

TOP 5 najlepszych funduszy akcji polskich – już ponad 24% zysku

autor Redakcja
0 komentarz

Gdybyśmy na początku roku zainwestowali 10 000 zł w polskie akcje, to 6 października na naszym rachunku widniałaby suma 12 454 zł. Zarobilibyśmy 24,54% – o tyle wzrósł WIG w nieco ponad 9 miesięcy. 

Za tak wysoki wynik indeksu WIG odpowiadają największe przedsiębiorstwa takie jak: Lotos, PKN Orlen oraz JSW. W podanym wyżej okresie WIG20 zarobił 27,29%. Wynik warszawskiej giełdy mógł być większy, ale niestety do wzrostów dużych spółek nie przyłączyły się przedsiębiorstwa średnie i małe. Reprezentujący średnie firmy mWIG40 wzrósł o 16,96%, a skupiający małe spółki sWIG80 zarobił mierne 4,39%.

Novo Akcji rozłożyło konkurencję na łopatki

Najwyższą stopę zwrotu osiągnął fundusz Novo Akcji. Do 6. października zyskał 39,49%. Wynik godny podziwu – prawie o 15 p.p. wyższy od WIG. Indeks warszawskiej giełdy pobiły jeszcze dwa fundusze: Credit Agricole Akcyjny z wynikiem +25,17% oraz Skarbiec Akcja +24,86%. Na początku sierpnia pisaliśmy już o funduszu Credit Agricole, jako ciekawej okazji inwestycyjnej. Zachęcamy do lektury na temat sukcesu tego funduszu: Dobry zarządzający wyciśnie rynek akcji jak cytrynę. Funduszom Optimum Akcji oraz Investor Akcji Spółek Dywidendowych zabrakło niewiele do pobicia rynku.

TOP 5 najlepszych funduszy akcji polskich

Tabela 1. TOP 5 najlepszych funduszy od początku roku
Źródło: Opracowanie własne na podstawie targeto.pl,

Analizując sprawozdania finansowe za I półrocze 2017r. funduszy z TOP 5 dochodzimy do kilku ciekawych wniosków.

Duże spółki z indeksu WIG20 nie stanowiły większości w portfelach najlepszych funduszy. Największy udział dużych przedsiębiorstw był w  Optimum Akcji – blisko 49%. Najmniejszy udział posiadał Investor Akcji Spółek Dywidendowych – niecałe 18%. W portfelu Credit Agricole było dwa razy więcej akcji małych i średnich spółek niż dużych.

W każdym funduszu niewielka część portfela była zainwestowana na giełdach zagranicznych. Kierunki były różne: od akcji amerykańskich, włoskich i francuskich po tureckie.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.