poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Strategia 70% long 30% short – Podsumowanie od startu

Strategia 70% long 30% short – Podsumowanie od startu

by Redakcja
0 comment

Rok temu wystartowaliśmy z naszą strategią, której celem było sprawdzenie, czy można zarabiać w niepewnych czasach. Postawiliśmy tezę, że jest możliwe osiąganie zysku na rynku, który nie ma wyraźnego trendu. Na takim, który wzrosty przeplata spadkami i nie jest w stanie „ruszyć” w jednym kierunku. Sukcesywnie analizowaliśmy osiągane wyniki i w razie konieczności dokonywaliśmy niewielkich korekt. Od pierwszego notowania naszej strategii minęły 12 miesiące, więc możemy pokusić się o kilka ciekawych wniosków.

Fundusze zarabiające na spadkach

Do zarabiania, w każdych warunkach rynkowych potrzebne są odpowiednie narzędzia, w naszym wypadku fundusze. Prawie wszystkie fundusze zyskują, kiedy na rynkach, na których inwestują, odnotowujemy wzrosty. Dlatego do naszej strategii zarabiania bez względu na sytuację na rynkach akcyjnych potrzebne są fundusze, które będą zyskiwać w momencie spadków na giełdach. W ofercie polskich TFI mamy fundusze zarabiające na spadkach indeksu WIG20, dlatego nasza strategia opiera się tylko na funduszach inwestujących w polskie akcje.

Wybór funduszy short nie jest duży. Ogranicza się do Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO) oraz Quercus short (Quercus Parasolowy SFIO). Dla obu benchmarkiem jest indeks WIG20 short, który zachowuje się odwrotnie do indeksu WIG20. W skład naszej strategii obecnie wchodzi fundusz zarządzany przez Ipopema TFI, ponieważ ma lepsze wskaźniki efektywności od konkurenta. Jednak bez względu na wybór, udział w całym portfelu tego typu funduszu nie może przekroczyć 30%. Pozostała część to fundusze inwestujące w polskie akcje szerokiego rynku oraz małych i średnich spółek.

Najlepsze fundusze inwestycyjne

70% procent portfela ulokowana jest w najwyżej ocenionych funduszach akcji polskich. Co pewien czas kontrolujemy naszą strategię i fundusze, które wchodzą w jej skład. Osiągnięcie najlepszych rezultatów możliwe jest dzięki wybraniu tylko najefektywniejszych funduszy. Z tego powodu na początku roku przemodelowaliśmy skład portfela. Fundusze, które spadły w rankingu zostały usunięte, a na ich miejsce pojawiły się te o najwyższej efektywności.

Tabela 1. Bieżący skład portfela
Skład strategii 70% long 30% short

Źródło: targeto.pl

Wynik strategii na tle rynku

Odpowiednia selekcja funduszy pozwala nam osiągać wysokie wyniki, a dzięki dobraniu funduszy, które zarabiają na spadkach, można zyskiwać w każdych warunkach rynkowych. Niestety nasza strategia nie ma żadnego benchmarku, do którego moglibyśmy ją porównać. Możemy zestawić jej wyniki z głównymi indeksami z GPW. Jednak nie należy porównywać osiągniętych rezultatów 1 do 1, ponieważ rok, to wciąż bardzo krótki okres oraz w naszej strategii zawsze znajdują się fundusze zarabiające na spadkach.

Tabela 2. Porównanie wyników strategii z głównymi indeksami GPW w Warszawie

Indeks Wynik*
Strategia 70% long 30% short 9,61%
WIG -4,20%
WIG20TR -7,94%
mWIG40TR 1,29%
sWIG80TR 18,80%

Źródło: targeto.pl oraz stooq.pl, * dane za okres 2019-02-21 do 2020-02-21

Silnie na wynik strategii wpłynął fundusz Skarbiec Małych i Średnich Spółek (Skarbiec FIO), który od października zeszłego roku do 21 lutego 2020 zyskał 28,82%. Oceniamy, że w większości była to zasługa spółek z branży producentów i wydawców gier. Pomogła również słaba kondycja WIG20 (głównie energetyka), ponieważ jego spadki, to zyski Ipopema Short Equity (Ipopema SFIO).

Wykres 1. Wynik strategii 70% long 30% short od dnia uruchomienia
Wykres strategii 70% long 30% short

Źródło: targeto.pl

Perspektywy na kolejny rok

Po modyfikacji funduszy w strategii na początku roku nie planujemy żadnych kolejnych zmian. Na razie na polskiej giełdzie sprawdza się nasze podejście. GPW w Warszawie nie może załapać się na światową hossę od wielu lat i w najbliższych 12 miesiącach nie oczekujemy zmiany. Dalej utrzymujemy, że zysków należy szukać w sektorach małych i średnich przedsiębiorstw, a unikać większość przedsiębiorstw z indeksu WIG20. Naszą strategię, jej skład, wyniki i notowania można sprawdzić pod tym adresem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.