piątek, 14 czerwca, 2024
Strona główna » Caspar Akcji Europejskich pod lupą także w lipcu!

Caspar Akcji Europejskich pod lupą także w lipcu!

by Redakcja
0 comment

Czerwiec nie był łaskawy dla inwestujących w fundusze akcyjne, które w przypadku Caspar Akcji Europejskich oraz Investor Niemcy, straciły odpowiednio 3,26% i 2,58%, jedynie inwestujący w fundusz z TFI Altus (Altus ASZ Dłużny) zarobili 0,48%. Patrząc na dane i wydarzenia z zeszłego miesiąca najważniejsze dla rynku funduszy inwestycyjnych były trzy wydarzenia: posiedzenie EBC, publikacja indeksu instytutu Ifo oraz wstępne szacunki inflacji CPI w Polsce za czerwiec.

Te wydarzenia zdominowały wyniki w czerwcu

8 czerwca br. prezes Mario Draghi, w nieco gołębim tonie, zapowiedział kontynuację obecnie prowadzonej polityki pieniężnej. Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian. Jednocześnie EBC zrezygnował z możliwości dalszego cięcia stóp procentowych. Był to pozytywny bodziec dla giełd, mimo ostatecznych spadków wycen większości funduszy.

W przypadku publikacji indeksu instytutu Ifo z 26 czerwca br., który znalazł się na poziomie 115,1, był to rekordowo wysoki poziom. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano jeszcze nigdy w sięgającej grudnia 1991 roku historii tego wskaźnika. Sugeruje to boom gospodarczy u naszych zachodnich sąsiadów.

Ekonomiści uważają, że za tak dobre nastroje w niemieckich firmach odpowiadał mocny popyt wewnętrzny oraz kwitnący eksport. Reasumując, to, że w czerwcu indeks Ifo – obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, a pośrednio także stan koniunktury giełdowej – wspiął się na rekordowy poziom, interpretujemy to jako oznakę wejścia koniunktury giełdowej w mocno zaawansowaną fazę.

30 czerwca br. poznaliśmy wstępne szacunki inflacji CPI w Polsce za czerwiec i ich spadek do 1,5% z 1,9%, wobec oczekiwań na poziomie 1,7%. Wyhamowanie tempa wzrostu cen było oczekiwane. Był to efekt spadających cen paliw i braku wyraźnych podwyżek cen żywności. Obserwowane wyższe niż rok temu ceny części warzyw i owoców nie miały dużego wpływu na wskaźnik cen publikowany przez GUS. Koszty transportu obniżył też dość silny złoty. Naszym zdaniem wzrost cen w najbliższych miesiącach nie będzie gwałtowny. Nie oznacza to jednak, że Polacy go nie zauważą. Pamiętać należy również, że dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Pełne informacje o inflacji w czerwcu poznamy 11 lipca.

Przez cały czerwiec, głównie wobec tych wydarzeń, obserwowaliśmy Caspar Akcji Europejskich, Investor Niemcy oraz Altus ASZ Dłużny.

Czy Niemcy pobiją rekord wszech czasów?

Z kolei w lipcu bacznie będziemy przyglądać się 5 wydarzeniom:

  1. inflacji w Chinach
  2. PKB W Chinach
  3. inflacji w Strefie Euro
  4. sprzedaży detalicznej w Polsce
  5. indeksie Ifo w Niemczech.

W lipcu nadal będziemy obserwować fundusze Caspar Akcji Europejskich, Investor Niemcy oraz Altus ASZ Dłużny. Do listy obserwowanych dodajemy również MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich.

Dziś tj. 10 lipca br. poznaliśmy inflacje w Chinach za czerwiec br. Otóż, ceny producentów w Chinach utrzymały dynamikę, sygnalizując tym samym, ze popyt w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce nadal utrzymuje swoje tempo, choć nie jest ono satysfakcjonujące, co jest efektem m.in. ograniczeń prawnych i wprowadzanych od pewnego czasu restrykcji.

17 lipca br. poznamy PKB w Chinach r/r za II kw. 2017 roku oraz inflację konsumencką r/r w Strefie Euro za czerwiec. Obawy o spowolnienie wzrostu PKB w Chinach są źródłem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym Polski. Dlatego należy bacznie obserwować tę daną. Jeśli chodzi natomiast o inflację w Strefie Euro, to będzie miała ona istotne znaczenie z punktu widzenia kształtowania się dalszej polityki monetarnej EBC. Spodziewane jest wyhamowanie jej tempa do 1,3% r/r z 1,4% r/r.

19 lipca br., poznamy sprzedaż detaliczną r/r w Polsce za czerwiec. Prognoza zakłada wzrost o 6,8% wobec 8,4% w maju. Z kolei w całym 2017 roku, prognoza sprzedaży detalicznej w Polsce zakłada 5,3-proc. wzrost, zaś w całej Unii Europejskiej – 1,4% wzrostu w tym okresie. W Polsce prognozowany wzrost ma wynieść 5,3% ze względu na umocnienie polskiej waluty oraz rosnące dochody i ceny. Nawet grecki handel, po dwóch latach malejących obrotów, może w 2017 roku zanotować niewielki wzrost, na poziomie 1%.

W końcu, z głównych wydarzeń jakie warto obserwować w lipcu, 25.07 poznamy indeks Ifo w Niemczech. Przekonamy się więc, czy zostanie pobity rekord wszech czasów, o co będzie naprawdę ciężko. Wszelkie wysokie odczyty potwierdzałyby tylko zaawansowany etap koniunktury giełdowej, z jakim mamy obecnie do czynienia.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.