poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Najgorsze fundusze z wielkimi szansami

Najgorsze fundusze z wielkimi szansami

by Redakcja
0 comment

Zwykle najwięcej uwagi poświęca się funduszom, które osiągnęły najlepsze wyniki. Tym razem zaprezentujemy Wam najgorsze fundusze, które w pierwszej połowie 2017 r. zaliczyły stratę. Ale to nie oznacza, że nie są one warte uwagi! Mechanizm ich działania pozwala przy odpowiednich nastrojach rynkowych na zmianę sytuacji 180 stopni. Poznajcie, jaki mechanizm nimi rządzi.

Na koniec pierwszego półrocza 2017r. 40 funduszy odnotowało stratę za 12 miesięcy. Najwięcej straciły Ipopema Short Equity oraz Quercus short. Odpowiednio -28,78% i -28,48%. Czy tak duża strata w ciągu pół roku pozwala na negatywną ocenę tych funduszy?

Wszystkie fundusze działają tylko w ramach swojej polityki inwestycyjnej. Mogą nabywać tylko precyzyjnie określone w prospekcie informacyjnym aktywa. Fundusz, który może inwestować tylko w akcje, bez względu na koniunkturę na rynku akcyjnym, musi kupować udziałowe papiery wartościowe. Kluczem do wydawania oceny dla funduszu nie jest więc wynik, a rynki na których inwestuje. Tak więc, jeśli na rynku, na którym inwestuje fundusz dzieje się źle – wynik funduszu także nie będzie zadowalający.

Celem funduszy z oferty Ipopema i Quercus jest jak najlepsze odwzorowanie indeksu WIG20short – benchmarku funduszu. Jest to indeks pochodny do indeksu WIG20. WIG20short zarabia tylko w momencie, kiedy indeks WIG20 traci na wartości. Podczas kiedy WIG20 zyskuje traci indeks WIG20short.

Zanim określimy fundusze mianem najgorszych – sprawdźmy wynik ich benchmarku, czyli punktu odniesienia. W ciągu roku od 01. lipca 2016r. do 30. czerwca 2017r. indeks WIG20short stracił 23,98%. Przypominamy, że w tym samy czasie Ipopema Short Equity stracił 28,78%, a Quercus short 28,48%. Wynik funduszy był więc o ponad 4p.p. gorszy niż wyniki jego punktu odniesienia.

To prawda, że w obecnej chwili Ipopema i Quercus to najgorsze fundusze i raczej inwestorzy nie wzbogacą się na nich. Z drugiej strony, kiedy polski rynek akcji zacznie mocno tracić, z funduszy najgorszych, oba wyżej wymienione będą funduszami najlepszymi.

Jeśli chcesz przekonać się, jak działa mechanizm tych funduszy – dodaj je na swoją listę obserwowanych. Obecnie oba fundusze mają przez nas przyznaną ocenę D – co oznacza, że osiągają najniższe wyniki spośród funduszy w swojej grupie ryzyka i aktywów, w które inwestują.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.