wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego: Fundusz dla odważnych, na duże cele finansowe

NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego: Fundusz dla odważnych, na duże cele finansowe

by Redakcja
0 comment

Przybliżamy Wam fundusz, który omówił dla Was Aleksander Matusiewicz – analityk rynków kapitałowych w Targeto.pl. Podczas live’a na fanpage’u padło wiele ważnych informacji dotyczących tego funduszu. Wszystkie informacje zebraliśmy dla Was w jednym miejscu. Zapraszamy do lektury!

Fundusz cieszy się sporą popularnością wśród inwestorów. Obecnie jego aktywa wynoszą prawie 600 milionów złotych.

Każdy kto zainwestowałby 10 000 zł w momencie uruchomienia funduszu, pod koniec 2009r., dzisiaj miałby na rachunku 17 469 zł. To 6 050 zł zysku netto.  Każdy kto w ciągu 3 ostatnich lat zainwestowałby 10 000 zł – dzisiaj miałby 10 779 zł. To 631 zł zysku netto. Warto o tym funduszu dowiedzieć się więcej!

Fundusz dla odpornych i zdecydowanych

Fundusz NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego to propozycja skierowana do doświadczonego inwestora, który jest świadom wysokiego ryzyka jakie wiąże się z obligacjami High Yield. Obligacje wysokodochodowe nazywane również śmieciowymi przynoszą wyższy zysk niż obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym. Z drugiej strony są od nich bardziej ryzykowne.

Wycena jednostki zmienia się dynamicznie, dlatego fundusz powinny wybierać osoby, które nie obawiają się silnych spadków w krótkim czasie. Co więcej – fundusz jest dla osób, które nie wycofają swoich środków przy nagłej przecenie funduszu.

Inwestycja w fundusz NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego jest dla inwestora odpornego na zawirowania rynkowe, który szuka wysokich zysków, a jednocześnie jest świadomy ryzyka utraty nawet znacznej części kapitału.

Takim ryzykownym okresem był czas od września 2014r. do 11. lutego 2016r., czyli prawie 1,5 roku . Wówczas fundusz stracił 13,66%. Jednak potrzebował tylko 5 miesięcy, żeby odrobić tą stratę.

NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego wykres w okresie spadków

Od początku swojej działalności, 25. Listopada 2009r., fundusz zarobił 75,13%. Patrząc na wyniki i wyceny funduszu w czasie, nasuwa się jeden wniosek: Fundusz jest odpowiedni dla osób szukających długoterminowych inwestycji. Zarządzający funduszem rekomendują przynajmniej 4-letni horyzont inwestycyjny.

NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego wykres

 

Inwestycja na lepszy start w dorosłość i spokojną emeryturę

NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego pomaga realizować długoterminowe potrzeby. Środki powinny być inwestowane z myślą o odległych celach z powodu wysokiej zmienności jednostki i dużego ryzyka utraty znacznej części kapitału.

Jednym z celów, które pomoże zrealizować ten fundusz jest zgromadzenie kapitału na emeryturę. Odkładamy na nią przynajmniej kilkanaście lat. Dlatego przy tak długiej perspektywie, nawet wielomiesięczne spadki są do zaakceptowania – ale tylko przez doświadczonych inwestorów.

Fundusz pomaga realizować również nie tak odległe plany jak emerytura. Wielu rodziców, zaraz po narodzinach dziecka, myśli o zabezpieczeniu finansowym swojej pociech. Chcą zadbać o to, aby za kilkanaście lat móc sprostać potrzebom dorastających dzieci. Wiedzą, że ogromnym wsparciem jest pomoc w sfinansowaniu wymarzonych studiów, pieniądze na pierwsze mieszkania, wesele czy kapitał na założenie pierwszej firmy. Przy tak długoterminowym planowaniu – NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego – będzie odpowiednim funduszem do zrealizowania właśnie takich celów.

Fundusz inwestujący w inny fundusz

Fundusz NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego do 100% środków inwestuje w fundusz NN (L) Global High Yield. Fundusz źródłowy (ten, w który inwestuje NN(L) Globalny Długu Korporacyjnego) inwestuje co najmniej 2/3 środków w globalne obligacje wysokodochodowe. Są to obligacje płacące wysokie odsetki, ale charakteryzujące się wysokim ryzykiem niewypłacalności emitenta.

Obecnie fundusz inwestuje na amerykańskim rynku obligacji High Yield prawie 2/3 wszystkich środków. Resztę stanowią kraje Europy rozwiniętej. Jednostka funduszu zmienia się dynamicznie.

Największy spadek wyniósł prawie 14%, ale został odrobiony w 5 miesięcy. Od końca 2009r. fundusz zarobił 74,66%.

Wszystko o kupowaniu funduszu i realizacji zysku

Fundusz pobiera opłatę za nabycie w wysokości 5%. Są jednak dystrybutorzy (np. Bossafund, F-Trust, SFI mBank, czy na stronie www TFI), u których można nabyć fundusz bezpłatnie. Jednostki funduszu nabywamy najpóźniej w dniu wyceny, następującym po otrzymaniu przez Agenta Transferowego zlecenia otwarcia rejestru oraz wpłacie środków na rachunek bankowy Funduszu.

W momencie wypracowania zysków na nasz rachunek trafią zainwestowane środki z zyskiem pomniejszonym o podatek od zysków kapitałowych. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ z tej inwestycji nie będziemy musieli rozliczać się PIT-em.

Ten fundusz zarabiał w naszym portfelu

Na serwisie targeto.pl zarządzamy 3 portfelami modelowymi. Są one skierowane do osób, które szukają najbardziej skutecznych funduszy w obrębie obligacji skarbowych, obligacji przedsiębiorstw lub akcji.

NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego w przekroju całej historii portfela obligacji korporacyjnych stanowił bardzo ważny element. Przykładowo portfel Rentowne obligacje Przedsiębiorstw w okresie od sierpnia 2016r. do kwietnia 2017r. zarobił 3,48%. W tym czasie średnie zaangażowanie funduszu w tym portfelu wynosiło 17%. Do wyniku portfela 3,48% fundusz dołożył prawie 1 punkt procentowy. Jest to bardzo dużo, ponieważ przy 17% udziale fundusz odpowiedzialny był za blisko 29% wyniku portfela.

Fundusz cieszy się sporą popularnością. Na dzień dzisiejszy jego aktywa wynoszą prawie 600 milionów złotych.

Każdy kto zainwestowałby 10 000zł w momencie uruchomienia funduszu, pod koniec 2009r., dzisiaj miałby na rachunku 17 469 zł. To 6 050 zł zysku netto.  Każdy kto w ciągu 3 ostatnich lat zainwestowałby 10 000 zł – dzisiaj miałby 10 779 zł. To 631 zł zysku netto.

Obejrzyj zapis z LIVE na temat tego funduszu. Zapisz się na newsletter, aby nie przegapić kolejnych spotkań z ekspertem!

https://www.facebook.com/targetoPL/videos/1706648619641815/

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.