poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » PILNE: Pieniądze z OFE dostaniemy dopiero w lipcu 2018!

PILNE: Pieniądze z OFE dostaniemy dopiero w lipcu 2018!

autor Redakcja
0 komentarz

– Moim zdaniem, reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku. Jest to bardzo kompleksowa reforma, która nadal wymaga ustaleń międzyresortowych, ponadto przygotować się do niej musi również ZUS – powiedział Morawiecki.

Pierwsze plany wejścia w życie reformy emerytalnej – rząd zapowiadał na styczeń 2018 r. To na początku przyszłego roku środki zgromadzone w OFE miały trafić do Polaków. Jednak teraz minister Morawiecki jasno podkreślił fakt, że obecny system działa, a zmiany nie mogą być wprowadzane z pośpiechem. Zapowiadana przez ministra data – lipca 2018 roku to dodatkowe pół roku na przygotowanie technikaliów związanych także z reformą ZUS, a nie tylko oddaniem środków z OFE na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków.

Polacy muszą więc czekać na ostateczny kształt zapowiadanej przez rząd reformy. Jednak nowa reforma emerytalna nadal nie zagwarantuje większości z nas odpowiednich środków na jesień życia.

Czas spojrzeć prawdzie w oczy: każdy sam musi o nie zadbać.

Reforma nadal zakłada przejście 75% środków z OFE na konta emerytalne ubezpieczonych, dające większą elastyczność w inwestowaniu. Ma też powstać dobrowolny mechanizm oszczędzania – Pracownicze Plany Kapitałowe, na które będzie można przekazywać 3,5% pensji (2,5% od pracownika i dodatkowe 1,5% od pracodawcy). Czy to wystarczy?

Zdaniem ekspertów na emeryturę powinniśmy odkładać ok. 10% wynagrodzenia. Jednak, jak podaje dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik, środki z OFE będą stanowić średnio 6300 PLN per capita. Dodatkowe 3,5% z PPK nadal nie da pożądanej kwoty.

Uzupełniające zabezpieczenie na przyszłość jest więc dziś koniecznością. Nie można liczyć tylko na państwową emeryturę.

Tymczasem, według badania Deutsche Banku, jedynie 23% Polaków oszczędza na emeryturę, a jeśli już, to na lokatach, z których zyski rzadko przewyższają inflację. Tu rozsądniej jest postawić na fundusze inwestycyjne, z zachowaniem dywersyfikacji. Nie stosujmy jednak zasady „kup i zapomnij” – opłaca się śledzić trendy. Dobrze zainteresować się m.in. IKE lub IKZE, które są zwolnione z 19-procentowego „podatku Belki”. Warto oszczędzać nawet małe kwoty – fundusze inwestycyjne nie wymagają dużych wkładów, można zacząć już od 100 PLN. Im dłuższy horyzont inwestycji, tym bardziej ryzykowne, ale i zyskowne, opcje można wybrać – dobrze więc zacząć jak najwcześniej.

Koniecznie przeczytaj, co warto wiedzieć o samodzielnym oszczędzaniu na prywatną emeryturę. Nie czekaj na zmiany rządowe, które nie zakładają zwiększenia emerytury wypłacanej przez ZUS.

Informacje o IKE znajdziesz w artykule: Przeczytaj, zanim przelejesz pieniądze na IKE.  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o IKZE, zanim będzie ono obowiązkowe znajdziesz w artykule: Już teraz poznaj, czym jest IKZE!

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.