wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Dobre rady nie są złe

Dobre rady nie są złe

by Redakcja
0 comment

Każdy inwestor, który lokuje swoje oszczędności w fundusze inwestycyjne, oczekuje przede wszystkim zysków przy możliwie niskim poziomie ryzyka. Ale przecież nie oddasz swoich pieniędzy bez celu, tylko po to, aby je pomnożyć. Zakładasz, na co chcesz je przeznaczyć. Bo każdy pieniądz, jaki wpada do Twojego portfela – prędzej czy później zostanie na coś wydany. Tylko na co? Właśnie od podjęcia tej decyzji rozpoczyna się proces wyboru strategii inwestowania.

Na co zwrócić uwagę na początku inwestowania?

Istnieje wiele sposobów zarządzania pieniędzmi. W dobie dynamicznego rozwoju nowych mediów, z łatwością możesz wyszukać wiele porad i rozwiązań od „znanych i bogatych” o tym, jak inwestować, zarabiać i nie tracić. Zresztą, nie tylko w sieci znajdziesz „dobre rady”. Gdy spotkasz sąsiada – zapytaj, jak on inwestuje swoje pieniądze, że średnio co pięć lat ma nowy samochód, a co roku wyjeżdża z całą rodziną na dwutygodniowe wakacje. Uprzejmy sąsiad da Ci co najmniej trzy złote rady. Bo jak, każdy statystyczny Polak – zna się na wszystkim. Na inwestowaniu w fundusze również. Nawet jeśli wcale tego nie praktykuje.

Po co ta dygresja? Po to, abyś zignorował wszystkie dobre rady celebrytów z sieci, czy sąsiadów i zastanowił się nad tym, co tak naprawdę chcesz osiągnąć inwestując? Jaka jest Twoja sytuacja finansowa oraz jakie ryzyko jesteś w stanie ponieść, aby zdobyć swój cel? Przemyśl to dobrze. Bo tylko dzięki określeniu indywidualnego celu finansowego jesteś w stanie dobrać efektywną strategię inwestycyjną.

Jaki typ funduszy wybrać?

Musisz jednak wiedzieć, że Twój cel może determinować wybór rodzajów funduszy. Dodatkowo może nawet zawężać ich wybór, ze względu na poziom ryzyka. Dlatego jedyną złotą radą, jaką powinieneś się kierować, jest fakt, że im bliższy horyzont Twoich planów – tym mniej zmienną zawartość portfela powinieneś dobierać. Możesz oczywiście i tę radę zignorować i skorzystać z jednej z rad sąsiada o inwestowaniu w fundusze akcji. Już teraz możesz przestać czytać ten post. Ale wróć, proszę do niego za 10 miesięcy. Dowiesz się, dlaczego planowane, długie wakacje mogą okazać się zbytnią rozrzutnością i zaczniesz rozglądać się za spokojnym kurortem w Ustce, na weekend. Twój sąsiad i tak wyjedzie na doroczny długi urlop. A Ty skrócisz swój wypoczynek i będziesz się zastanawiał, dlaczego tak się stało. Uwierz. Taki scenariusz jest możliwy.

Sąsiad widocznie miał inny cel inwestycyjny, inny profil ryzyka, inaczej skonstruowany portfel. Może jest też w innej sytuacji finansowej. Jedyne „na pewno” jest takie, że sąsiad nie jest Tobą. Dlatego jeszcze raz przypomnę Ci, jak ważne jest określenie swojego celu finansowego i własnej pozycji na drodze do niego. Oddal nieco horyzont planów. Określ swój poziom ryzyka konkretnie, procentowo. Kiedy już rozpoznasz swój cel i to, ile możesz zaryzykować – łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią strategię inwestycyjną. Nie wiesz gdzie ich szukać? Skorzystaj z narzędzi Targeto.pl. Dostępne tam strategie budowane są przez niezależnych specjalistów. Tworzone są na podstawie analizy rynków inwestycyjnych, w które inwestują fundusze.

Dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy? Analitycy Targeto.pl prognozują potencjalną stopę zwrotu instrumentów pieniężnych i obligacji, co daje im możliwość dopasowania wielkości części agresywnej do części bezpiecznej Twojego portfela. Poznaj strategie, które pomogą Ci zrealizować cel. Dzięki odpowiednio dobranemu rozwiązaniu inwestycyjnemu możesz nie martwić się o swoje wakacje życia. Wystarczy na wszystko – dobry hotel, wiele świetnych kolacji i atrakcji turystycznych. A nawet na błyszczącą pocztówkę dla sąsiada!

Jak analizować swoje oczekiwania?

– określ cel inwestycji
– realnie oceń możliwości finansowe, uwzględniając w to sytuację rodzinną i zawodową
– zbadaj swoje skłonności do ponoszenia ryzyka
– zastanów się nad doborem proporcji funduszy w Twoim portfelu, biorąc pod uwagę potencjalną stopę zwrotu

A jeśli nie masz czasu na obliczanie, jak najlepiej dobrać fundusze – skorzystaj ze strategii inwestycyjnych w Targeto.pl. Nasze rady są nie tylko dobre, ale i sprawdzone.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.