piątek, 20 września, 2024
Strona główna » Dochód pasywny i zabezpieczenie kapitału? Poznaj rozwiązania finansowe!

Dochód pasywny i zabezpieczenie kapitału? Poznaj rozwiązania finansowe!

autor Redakcja
0 komentarz

Produkty finansowe, które zapewniają dochód pasywny całkowicie bezobsługowo, zyskują na popularności. W zasięgu zainteresowania inwestorów są już nie tylko udziały w nieruchomościach na wynajem, akcje, obligacje, czy lokaty rentierskie. W niniejszym artykule wskażemy jeszcze jedno rozwiązanie inwestycyjne, które zainteresuje każdego, kto dąży do wolności finansowej. Dowiesz się więcej, jaki rodzaj inwestycji pozwoli połączyć ochronę kapitału z regularną, dożywotnią rentą.

Jeśli istotny jest dla Ciebie nie tylko regularny dochód z inwestycji. Równie ważne jest zabezpieczenie kapitału przed stratą, aby przekazać majątek kolejnemu pokoleniu. To warto również szukać aktywów, które ochronią pieniądze przed inflacją.

Życie z dochodu pasywnego może trwać wiele lat. Dlatego nie dziwi fakt, że większość inwestorów stawia przede wszystkim na ochronę kapitału. Jest jednak sposób na połączenie zabezpieczenia oszczędności z regularnym dochodem.

Na rynku istnieją ciekawe hybrydy inwestycyjne tzw. market neutral. Oznacza to, że taki produkt dąży do wyeliminowania ryzyka zmian całego rynku, a więc skutecznie może ochronić Twój kapitał. Ponadto możesz także liczyć na cykliczną wypłatę.

Dochód pasywny – czyli śpisz i cieszysz się wolnością finansową

Chęć szybkiego wzbogacenia się jest głównym powodem, dla którego w ciągu kilku ostatnich dekad inwestorzy wybierali inwestycje we wzrost. Wybierali głównie akcje spółek z sektorów rozwojowych – innowacyjnych i perspektywicznych. Każdy chce się szybko wzbogacić – to naturalne. Z pewnością wpływ mają również kwestie podatkowe. Otrzymując okresowe płatności, należy zapłacić w każdym roku podatek. Natomiast od inwestycji we wzrost – daninę należy zapłacić dopiero w momencie spieniężenia całej inwestycji.

Przewagą regularnego dochodu jest jego cykliczność. Zdecydowanie łatwiej jest z góry zaplanować sposób rozdysponowania środków, które otrzymujemy ze stałą częstotliwością. Wygodniej jest takie pieniądze przeznaczać np. na opłacenie raty kredytu, szkołę dziecka lub zaplanowanie wakacji. Wówczas nie jest naruszany budżet domowy, ponieważ inwestycja opłaca ponoszone wydatki. W dużym uproszczeniu można mówić tu o mechanizmie na wzór perpetuum mobile.

Jednak w długim terminie może pojawić się problem utraty wartości, spowodowany inflacją. W obecnej sytuacji 4% rocznie na bezpiecznym instrumencie, przy inflacji na poziomie 3% jest ciekawą propozycją, ale co będzie za kilka lat, gdy inflacja wzrośnie np. do 4-5%? W takim scenariuszu warto poszukać hybrydy, czyli inwestycji przynoszącej regularny dochód, ale dążącej jednocześnie do ochrony kapitału. Takim rozwiązaniem może być fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ), który stawia na połączenie strategiczne z absolutnej stopy zwrotu dłużnej i akcyjnej.

Dożywotnia renta, ochrona wartości i niższe podatki na wyciągnięcie ręki z FIZem

Jeśli zainteresowała Cię taka strategia inwestycyjna, możesz być pewien, że fundusz inwestuje w produkty, które dobrze znasz – głównie w obligacje, oraz częściowo w akcje. Strategia takiego funduszu zakłada przede wszystkim, to, co dla każdego inwestora jest najważniejsze – czyli stabilność wyników przy zachowaniu małej zmienności. Ponadto zapewnia systematyczną wypłatę na konto, poprzez wykup certyfikatów, bez względu na zmianę wartości certyfikatu.

Co więcej, zarządzający funduszem dążą do utrzymania lub nawet zwiększenia wartości kapitału mimo wypłat. Dzięki odpowiednim metodom, stosowanym do wykupu certyfikatów, możesz osiągnąć dodatkową korzyść podatkową. W pierwszej kolejności odkupywane są certyfikaty inwestycyjne, które były nabyte najdrożej – metoda HIFO (Highest In First Out). To właśnie sprawia, że podatek od wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych będzie niższy.

Elastyczność, bezobsługowość, ochrona i regularne wypłaty – najważniejsze zalety FIZ

Bardzo ważną informacją jest możliwość wyjścia z inwestycji w zamknięty fundusz. W warunkach emisji podane jest, kiedy możesz zażądać wykupu posiadanych certyfikatów. Często fundusz daje możliwość wyjścia z inwestycji raz w miesiącu. Dzięki temu kapitał nie jest zamrożony na kilka kwartałów, czy nawet lat – jak w przypadku popularnych obecnie, tradycyjnych inwestycji na rynku nieruchomości.

Wysokość dochodu, jaki wypłaca fundusz, jest wyższy niż na lokacie bankowej i zbliżony do dochodu z wynajmu nieruchomości. Z tą różnicą, że w przypadku funduszu inwestycyjnego, mówimy o produkcie całkowicie bezobsługowym, którym nie wymaga od Ciebie angażowania się w proces inwestycyjny.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.