wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Dywersyfikacja tradycyjnego portfela nieruchomościowego o Fundusz Inwestycyjny Zamknięty 

Dywersyfikacja tradycyjnego portfela nieruchomościowego o Fundusz Inwestycyjny Zamknięty 

by Redakcja
0 comment

Rynek nieruchomości to stabilny, zróżnicowany i perspektywiczny sektor gospodarczy. Oferuje on inwestorom wiele różnorodnych instrumentów finansowych, które umożliwiają skuteczne różnicowanie – a tym samym zabezpieczanie – portfela inwestycyjnego. 

Inwestycje kapitałowe, takie jak fundusze inwestujące w nieruchomości stanowią atrakcyjne uzupełnienie tradycyjnego lokowania kapitału w nieruchomościach. Jednocześnie umożliwiają marginalizowanie pewnych niedogodności związanych z inwestowaniem w tradycyjne nieruchomości oraz wprowadzają różnorodność inwestycyjną do portfela tradycyjnych nieruchomości.  

Dlaczego inwestorzy nabywają certyfikaty inwestycyjne w ramach funduszy zamkniętych? 

Możliwości inwestycyjne, jakie wiążą się z inwestowaniem w Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, zapewniają inwestorom dużą elastyczność i otwierają wiele dodatkowych dróg inwestycyjnych. Nabywając certyfikaty, inwestorzy uzyskują dostęp do trudno osiągalnych inwestycji, które wymagają zwykle dużej ilości kapitału lub pozostają nieosiągalne dla pojedynczego inwestora.

Za pomocą  funduszy zamkniętych inwestor może ulokować kapitał m.in w akademikach, powierzchniach reklamowych, magazynach, czy lokalach biurowych. Fundusze inwestycyjne oparte o rynek nieruchomości w Polsce gwarantują o wiele szybszą, wygodniejszą oraz obarczoną mniejszą ilością formalności inwestycję niż korzystanie z tradycyjnych form inwestowania na rynku nieruchomości (np. zakupu lokalu). 

Przeczytaj także: Przegląd FIZów opartych o rynek nieruchomości – zobacz ile można na nich zarobić

Wśród wielu zalet Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych opartych o rynek nieruchomości można wymienić także brak niedogodności, które występują podczas tradycyjnych form lokowania kapitału. Decydując się na inwestycję w FIZyinwestorzy nie napotykają problemów związanych z trudnymi najemcami, koniecznością wykończenia i remontu nieruchomości, czy formalnościami związanych z kupnem i sprzedażą inwestycji.

Wszystkie dodatkowe zadania związane z inwestycją w fundusze zamknięte pozostają po stronie zarządzającego funduszem. Rola inwestora sprowadza ogranicza się wyłącznie do dostarczenia kapitału oraz oczekiwania na realizację określonej strategii inwestycyjnej generującej dochód. 

Należy pamiętać, że inwestycja w fundusze inwestycyjne nieruchomości  dla osoby fizycznej zaczyna się od 40 000 euro, przez co ten instrument finansowy nie jest dostępny dla wszystkich inwestorów. Wysoki próg wejściowy powoduje również, że FIZy uchodzą za elitarną formę inwestowania. 

Dlaczego warto dywersyfikować portfel Funduszami Inwestycyjnymi Zamkniętymi? 

FIZy nieruchomości można przyrównać do tradycyjnej inwestycji – za pośrednictwem certyfikatów inwestycyjnych możliwe jest uczestniczenie w procesie deweloperskim i inwestowanie na zamkniętych trudno dostępnych rynkach. Niemniej jednak za pośrednictwem funduszy zamkniętych możliwe jest inwestowanie na nieosiągalnych dla pojedynczego inwestora rynkach, inwestując np. w witryny sklepowe, kamienice, czy akademiki. 

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte, podobnie jak nieruchomości inwestycyjne, cechują elitarność. Jest ona dyktowana wysokim progiem wejścia – czyli wysoką kwotą, jaką musi dysponować inwestor, aby rozpocząć pomnażanie kapitału za pomocą tych rozwiązań.

Przeczytaj także: Podpowiadamy, jak zdywersyfikować tradycyjny portfel nieruchomościowy

Ponadto FIZy charakteryzują się szerokim wachlarzem możliwości inwestycyjnych trudno dostępnych dla pojedynczych inwestorów.

Zalety Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych 

Inwestowanie w fundusze zamknięte uniezależnia inwestorów od lokalizacji aktywów, preferencji najemców i przywiązania do zakupionych nieruchomości. Oznacza to, że FIZy umożliwiają inwestorom dywersyfikację na wielu polach równocześnie, tym samym znacząco ograniczając ryzyko zmniejszenia rentowności inwestycji. 

Co więcej, produkty finansowe bazujące na rynku nieruchomości nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych nieruchomości, a są ich atrakcyjnym dopełnieniem. Dywersyfikując portfel nieruchomościowy poprzez FIZymożliwe jest uzyskanie większego bezpieczeństwa inwestycyjnego oraz ubezpieczenie się na wypadek dekoniunktury. Zróżnicowany portfel zapewni utrzymanie ogólnej rentowności w przypadku niekorzystnych rynkowych sytuacji. 

Nie należy zapominać również o pewnych barierach ograniczających atrakcyjność funduszy inwestycyjnych. FIZy mogą być nabywane i sprzedawane w ściśle określonych przedziałach czasowych. Inwestując w fundusze, należy również uwzględnić konieczność kontrolowania realizowanej polityki przez zarządców funduszu. 

Przeczytaj także: Jak i gdzie zarobić na wynajmowaniu mieszkania?

Fundusze inwestycyjne nieruchomości nie stanowią konkurencji dla tradycyjnych form inwestowania na rynku nieruchomościowym. Dzięki funduszom zamkniętym inwestorzy mogą mocniej wykorzystać potencjał rynku poprzez angażowanie środków w różnych sektorach rynku nieruchomościowego. Wartym odnotowania atutem tego rozwiązania jest marginalizacja czasu poświęcanego na doglądanie inwestycji. Zatem, zamiast kupować kolejne mieszkanie, warto pomyśleć o zainwestowaniu w FIZ, który da nam ekspozycję na zupełnie nowe rynki sektora nieruchomości. 

Chcesz ograniczyć ryzyko przy inwestowaniu w nieruchomości? Dowiedz się więcej o Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych, regularnie śledząc nasz blog.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.