piątek, 20 września, 2024
Strona główna » Akademiki jakościowe w Polsce – sprawdź, czy warto, zanim zainwestujesz

Akademiki jakościowe w Polsce – sprawdź, czy warto, zanim zainwestujesz

autor Redakcja
0 komentarz

Akademiki jakościowe to nisza inwestycyjna na rynku nieruchomości, która ma ogromny potencjał do wzrostu. Zmieniająca się sytuacja w szkolnictwie wyższym, nowe kierunki, wymiany zagraniczne oraz liczne stypendia sprawiają, że do Polski napływa coraz więcej zagranicznych studentów. Szukają oni nie tylko nowych ścieżek rozwoju, ale przede wszystkim wygodnych campusów studenckich, do których byli przyzwyczajeni w swoich krajach.

Dane wskazują, że w Polsce mniej niż 10% popytu jest zaspokajana przez uczelniane domy studenckie. Te charakteryzują się niskim standardem. Globalni deweloperzy, widząc te zmiany – rozpoczęli inwestycje w jakościowe akademiki także w Polsce. Kwatery w prywatnych akademikach cieszą się zainteresowaniem nie tylko zagranicznych studentów. Już przed rozpoczęciem roku akademickiego próżno szukać tam wolnych miejsc. Wysokie obłożenie w akademikach jakościowych zachęca także zagraniczne fundusze emerytalne do inwestowania w nie.

Dlaczego warto teraz inwestować w akademiki jakościowe?

Wraz z napływem studentów z zagranicy, rośnie zapotrzebowanie na lokale pod wynajem, których na rynku jest ograniczona liczba. Zagraniczni studenci szukają kwater w dobrze skomunikowanej okolicy, o wysokim standardzie, z zapleczem socjalnym – w stylu campusów studenckich, jakie znają ze swoich krajów.

Przyjeżdżając na polskie uczelnie, spotykają się jednak z rozczarowaniem, ponieważ kwatery udostępniane przez uczelnie mają zdecydowanie niższe standardy od akademików zagranicznych. Studentom z wymian trudno jest również znaleźć lokal na wynajem. Najczęstszymi problemami nie są ceny na rynku, a bariera językowa i kulturowa, która utrudnia znalezienie mieszkania.

Z tego powodu ich uwagę przykuwają oferty pierwszych prywatnych akademików, które mogą wypełnić lukę na rynku. Gwarantują one studentom wyższe standardy niż te, które oferują uczelnie. Studenci mogą wynająć jednoosobowy pokój z aneksem kuchennym, łazienką i cotygodniowym sprzątaniem. Do dyspozycji studentów jest szereg rozwiązań wpierających integrację.

Akademiki jakościowe w Polsce na tle Europy

W ciągu ostatnich trzech lat, w Polsce powstało tylko kilka prywatnych akademików, a zapotrzebowanie na nowoczesne kwatery studenckie wciąż rośnie.

Dane wskazują, że prywatne akademiki mają ogromny potencjał do wzrostu. W Polsce dla 1 405 000 studentów udostępniono dotychczas 1 250 miejsc w akademikach jakościowych. Co daje wskaźnik realizacji zapotrzebowania na poziomie 0,1%. Podczas gdy w Wielkiej Brytanii zapotrzebowanie to jest realizowane na poziomie 23%, w Holandii – 15%, w Niemczech – 10%.

Jak inwestować w akademiki jakościowe w Polsce?

Akademiki to okazja inwestycyjna w nowym sektorze rynku nieruchomości w Polsce. Niska podaż dobrej jakości akademików, przy wzrastającej liczbie studentów zagranicznych, będących grupą docelową projektu, będą gwarantami sukcesu projektu.

Inwestorzy zainteresowani tego typu inwestycją mogą nie tylko inwestować bezpośrednio w długoterminowy najem kwatery w akademiku prywatnym.

Możliwe jest również inwestowanie w obligacje korporacyjne deweloperów, którzy realizują tego typu inwestycje w Polsce. Inwestorzy zainteresowani tego typu rozwiązaniem mogą liczyć na gwarantowany zysk na poziomie od 6 do 8,5% rocznie oraz regularną wypłatę odsetek. Okres inwestycji waha się od 12-24 miesięcy.

Projekty akademików jakościowych realizują firmy o globalnym zasięgu, które znają ten rynek oraz wiedzą, jak dostosować lokale do potrzeb odbiorców. Wysokie obłożenie tego typu obiektów zachęca także zagraniczne fundusze emerytalne do inwestowania w nie.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.