piątek, 13 września, 2024
Strona główna » Jak inwestować w złoto – 4 najważniejsze wskaźniki dla cen złota

Jak inwestować w złoto – 4 najważniejsze wskaźniki dla cen złota

autor Redakcja
0 komentarz

Złoto na długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach. Wciąż jest metalem najbardziej pożądanym przez człowieka. Na jego ceny wpływa wiele zmiennych. Każdy, kogo uwagę zwraca inwestowanie w złoto, powinien poznać najważniejsze zależności.

Złoto już w starożytności było symbolem bogactwa i władzy. Zachwyt nad nim pojawia się także w Starym Testamencie. W średniowieczu było wykorzystywane jako najpopularniejszy środek płatniczy. Złoto było zawsze ważnym elementem gospodarki, stanowiło zabezpieczenie realnej wartości papierowego pieniądza.

Pieniądze bez złota, ale nie bez wartości

Dzięki oparciu dolara na parytecie złota w 1944 r. stał się on globalną walutą. Jednak nie trwało to długo. Niecałe 30 lat później, za prezydentury Richarda Nixona, wstrzymano wymianę dolara na złoto.

Dziś już praktycznie żadna waluta nie ma nic wspólnego ze złotem, a świat zadrukowywany jest pustym pieniądzem. Od tamtej pory regularnie toczy się debata nad tym, czy świat powinien wrócić do parytetu złota. Jednak ta teoria ma tak samo dużo zwolenników, co przeciwników.

Złoto lekarstwem na niepokoje

Złoto jako instrument finansowy cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów – szczególnie podczas niepokoju na rynkach finansowych i arenie międzynarodowej.

Oprócz popularności inwestycyjnej, złoto do dziś jest bardzo cenionym surowcem w branży biżuteryjnej, która absorbuje 50% całego popytu na metal.

Kolejnym rynkiem, który pochłania 40% całego surowca, jest rynek fizyczny. Nabywcami są przede wszystkim banki centralne i osoby fizyczne. Pozostała część wykorzystywana jest w przemyśle np. w stomatologii.

Złoto jako surowiec ma ograniczone zasoby wydobycia. Ilość wydobytego kruszcu kształtuje się na poziomie 190 000 000 kg, a szacowany poziom złota do wydobycia to 54 000 000 kg.

Te 4 czynników wpływają na cenę złota – poznaj je!

Chcąc zainwestować w złoto, musimy być świadomi, że na cenę metalu wpływa wiele czynników. Omawiamy 4 najważniejszye, które warto obserwować, gdy chcemy inwestować w złoto.

1 Cena dolara a cena złota

Pierwszym, podstawowym jest zależność między ceną złota a dolarem amerykańskim. Złoto jest ujemnie skorelowane z dolarem. Oznacza to, że cena złota rośnie, kiedy kurs amerykańskiej waluty traci na wartości. Ruchy na dolarze poprzedzają zmiany cen surowców, które są dobrym wskaźnikiem, wyprzedzającym inflacje. Jest to pierwszy segment, na którym ujawnia się inflacyjny wpływ dolara.

2 Wysokość stóp procentowych a cena złota

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę złota są stopy procentowe. W teorii wyższe stopy procentowe mogą negatywnie wpłynąć na zainteresowanie złotem wśród inwestorów. W praktyce czynnikiem świadczącym o atrakcyjności tego metalu jest inflacja. W przypadku, kiedy stopy procentowe są wyższe, niż inflacja mówimy o realnych, pozytywnych stopach procentowych. Natomiast w sytuacji, gdy inflacja jest wyższa od stóp procentowych – mamy do czynienia z realnymi, negatywnymi stopami procentowymi.

W takich warunkach cena złota powinna rosnąć. Następuje wówczas przepływ kapitału w kierunku złota, które postrzegane jest jako bardzo dobre aktywo, trzymające wartość. Natomiast w warunkach pozytywnych poziomów stóp procentowych – ceny złota i innych metali szlachetnych powinny spadać.

3 Sytuacja międzynarodowa a cena złota

Na cenę kruszcu ma wpływ także sytuacja na arenie międzynarodowej. W okresach niepokoju i zawirowań, kiedy dochodzi do zaognienia sytuacji między mocarstwami i konflikt zbrojny wisi w powietrzu, złoto jest postrzegane jako bezpieczne aktywo, do którego inwestorzy przenoszą kapitał.

4 Rynek akcji i obligacji a cena złota – hossa nie sprzyja złotu

Ważnym czynnikiem wpływającą na cenę złota są rynki akcji i obligacji. W czasie hossy na tych rynkach złoto traci na wartości. Natomiast podczas bessy kapitał płynie do bezpiecznych przystani, którymi są m.in. metale szlachetne – przede wszystkim złoto.

Obecnie złoto w relacji do akcji amerykańskich jest na rekordowo niskich poziomach, co pokazuje poniższy wykres.

Cena złota

Co warto zapamiętać zanim zdecydujemy o inwestycji w złoto?

Zastanawiając się nad inwestycją w złoto warto określić, jakie są do tego odpowiednie warunki. Głównym wskaźnikiem jest inflacja. Tutaj warto pamiętać, że złoto błyszczy najsilniej w czasach wysokiej inflacji.

Kolejnym wskaźnikiem, który warto obserwować, jest również zachowanie dolara amerykańskiego. Na korzyść złota będzie działało jego osłabienie.

Inwestorzy, skupiający uwagę na cennym metalu, powinni także oczekiwać spadającej rentowności obligacji.

Silnym impulsem prowzrostowym dla ceny złota będą również mocne spadki na giełdach oraz wzrost napięcia na arenie międzynarodowej i możliwość wybuchu konfliktów zbrojnych.

fot. www.sport.pl

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.