piątek, 14 czerwca, 2024
Strona główna » Strategia 30% short 70% long – aktualizacja wrzesień

Strategia 30% short 70% long – aktualizacja wrzesień

by Redakcja
0 comment

Inwestowanie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych daje wiele możliwości. To dzięki funduszom można inwestować na całym świecie praktycznie we wszystkie aktywa. Co więcej, zarabiać można nie tylko na wzroście danego instrumentu, ale również na jego spadku. Na polskim rynku funduszy są trzy rozwiązania dzięki, którym zarabia się, kiedy indeks WIG20 traci na wartości. Tego typu rozwiązania doskonale nadają się jako „polisa bezpieczeństwa” w naszej strategii.

Portfel wystartował 21 lutego 2019 r., więc ma już przeszło 6 miesięcy. Pora więc na pierwsze podsumowanie i wystawienie oceny. Na początku roku założyliśmy, że na polskich akcjach będzie duża zmienność bez wyraźnego trendu. Do tej pory nasze przewidywania się sprawdzają. Od uruchomienia strategii do 13 września 2019r. WIG20 stracił 5,94%. Fundusz, który w naszym portfelu zarabia na spadkach ALTUS Short (ALTUS FIO Parasolowy)  zyskał w tym czasie 2,56%. Pozostała część portfela ulokowana w funduszach polskich małych i średnich spółek zyskała 0,77%. W całym okresie strategia przyniosła 1,54% zysku. Bez ubezpieczenia w postaci funduszu zarabiającego na spadkach wynik strategii byłby o 40% niższy.

Wykres 1. Wynik portfela 30% short 70% long od pierwszej wyceny

Wykres 1. Wynik portfela 30% short 70% long od pierwszej wyceny

źródło: targeto.pl

Małe spółki ciągle atrakcyjne

70% portfela ulokowane jest w funduszach inwestujących w małe i średnie spółki. Na uwagę zasługują szczególnie małe spółki z indeksu sWIG80, których stosunek ceny do zysku (C/Z) wynosi 10,18, a stopa dywidendy to 3,70%. To właśnie małe spółki podciągnęły wynik naszej strategii. Chociaż w omawianym okresie mWIG40 stracił 7,94%, a sWIG80 zyskał 0,93%, to dzięki selekcji funduszy na podstawie naszego rankingu udało się zyskać 1,1%, a całościowo wspomniane wyżej 1,54%. Skład portfela prezentuje się następująco.

Tabela 1. Bieżący skład portfela strategii 30% short 70% long

Bieżący skład portfela strategii 30% short 70% long

Źródło: targeto.pl

Zalogowani użytkownicy targeto.pl mogą stale obserwować aktualne wyniki strategii pod tym linkiem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.