poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Powstaje pierwszy europejski fundusz inwestycyjny na Bitcoin! Inwestowanie w Bitcoina bez specjalistycznej wiedzy będzie możliwe.

Powstaje pierwszy europejski fundusz inwestycyjny na Bitcoin! Inwestowanie w Bitcoina bez specjalistycznej wiedzy będzie możliwe.

by Redakcja
0 comment

Informacja o pierwszym europejskim funduszu inwestycyjnym rozgrzewa fora dyskusyjne. Wiele osób wskazuje na szanse powodzenia tego rozwiązania. Przyciągnąć on może osoby, które nie chcą przeżywać emocji w trakcie spadków. Inni natomiast podkreślają, że bańka na bitcoinie będzie jeszcze większa, gdy do gry wejdą instytucje.

Bez wątpienia inwestowanie w kryptowaluty – w szczególności w Bitcoina – staje się niemal zjawiskiem popkulturowym. Zarówno młodzi uczestnicy rynku, jak i doświadczeni inwestorzy, ulegają urokowi wielkich zysków na tej inwestycji. Na zainteresowanie inwestorów odpowiada także rynek funduszy inwestycyjnych.

Fundusz na kryptowaluty od Facebooka i Google’a

Były kierownik projektu w Facebooku i Instagramie – Hunter Horsley oraz były pracownik Google – Hong Kim uruchomili fundusz bazujący na kryptowalutach. Fundusz indeksowy Hold10 Private Index Fund skupia w swoim portfelu 10 najpopularniejszych kryptowalut na rynku (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple, Dash, Litecoin, Zcash, Ethereum Classic, Monero, NEO). Raz w miesiącu dokonywany jest w nim rebalancing, czyli dostosowanie aktywów portfela do aktualnego składu indeksu Hold10. Na czym to polega? Jeśli któraś z kryptowalut więcej zyska w danym okresie i będzie stanowiła większy procent indeksu, fundusz dokupi jej więcej.

Fundusz ten jednak jest dostępny tylko dla mieszkańców USA. Jego minimalna wpłata to aż 10 000 USD, a 2,5% z tej kwoty to roczny koszt zarządzania. Plusem natomiast jest to, że nie jest pobierana opłata za wynik, czyli inwestorzy nie będą musieli płacić za ewentualny wypracowany zysk.

Porównanie wycen indeksu HOLD 10 i Bitcoina w roku 2017

Na powyższym wykresie zaznaczono stopy zwrotu: zielona linia – indeks Hold 10, żółta – Bitcoin, czerwona – S&P 500.

Pierwszy europejski fundusz inwestycyjny na Bitcoin – europejska odpowiedź na zbiorowe inwestowanie w Bitcoina

Powstała jednak możliwość zainwestowania przez fundusz w kryptowaluty także dla osób spoza USA. Umożliwiła to francuska firma Tobam, która zajmuje się zarządzaniem aktywami w nowym funduszu opartym o Bitcoina.

Fundusz w ciągu trzech najbliższych lat chce zgromadzić około 400 milionów dolarów. Pozyskano już pierwszych inwestorów – powiedział założyciel spółki – Yves Choueifaty.

Specjaliści zaznaczają jednak. Bitcoin to kryptowaluta cechująca się ogromną zmiennością, jednak w bieżącym roku zanotowała wysokie wzrosty wyceny. To właśnie przyciąga nowych inwestorów. Rynek funduszy inwestycyjnych nie może nie wyjść naprzeciw potencjalnym klientom, którzy zainwestowaliby pieniądze w Bitcoina, jednak nie mają czasu i wiedzy, aby aktywnie zarządzać portfelem.

Kryptoportfel to wyzwanie dostępne dla specjalistów

Niestety fundusz inwestycyjny oparty o Bitcoina nie będzie dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Szef rozwoju biznesu firmy Tobam podkreśla, że bezpośrednia inwestycja w bitcoina może być wyzwaniem. To właśnie jest argumentem za tym, że fundusz ma być jedynie otwarty tylko dla inwestorów instytucjonalnych oraz małego grona specjalistów inwestujących indywidualnie.

Inwestowanie w kryptowaluty jest dla osób o mocnych nerwach. W ciągu ostatniego roku wahania kursu samego Bitcoina były ogromne. Trudno było znaleźć idealny moment na zakup tej wirtualnej waluty. Fundusz jednak sprawę może nieco ułatwić. Przede wszystkim, inwestuje w kilka walut jednocześnie. Dzięki temu, gdy jedna zacznie mocno spadać, pozostaje jeszcze kilka innych, które mogą zrównoważyć straty.

Ponadto przykładem, który zwraca uwagę i przyciąga inwestorów, są wyniki Hold10 Private Index Fund. Założyciele tego funduszu chwalą się wysokim cyber-bezpieczeństwem. Kryptowaluty, stanowiące jego aktywa są trzymane w portfelu, który nie ma dostępu do sieci. Waluty opuszczają swoją bezpieczną „skrytkę” tylko raz w miesiącu w trakcie rebalancingu.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.