poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona główna » Aviva Investors Nowoczesnych Technologii – portfelowe spółki mające ambicje zmienić świat

Aviva Investors Nowoczesnych Technologii – portfelowe spółki mające ambicje zmienić świat

autor Redakcja
0 komentarz

Jednym z funduszy godnych polecenia jest niewątpliwie Aviva Investors Nowoczesnych Technologii. Zarządza nim zespół doświadczonych doradców złożony z Dawida Frączka, Rafała Janczyka, Łukasza Kurka, Marka Kaźmierczaka oraz Piotra Friebe. Fundusz ten cechuje bardzo niska zmienności, jednak potencjał zysku jest ciągle stosunkowo duży poprzez obstawianie bardzo perspektywicznego sektora jakim są nowoczesne technologie. Od początku roku, wycena tego produktu wzrosła o 3,3%.

Fundusz ten należy do parasola funduszy Aviva Investors FIO. Lokuje on od 60% do 100% aktywów w akcje polskie oraz w inne instrumenty finansowe o podobnym poziomie ryzyka inwestycyjnego. Zarządzający dążą do tego, by min. połowę wartości portfela akcji funduszu stanowiły akcji spółek nowoczesnych technologii, m.in. z branż: informatycznej, telekomunikacyjnej, medialnej, biotechnologicznej. Co ważne, zarządzający preferują tzw. oddolne podejście do inwestowania i przed ulokowaniem swoich środków w akcjach, spotykają się osobiście z zarządem danej spółki. Do 40 % aktywów inwestuje w bezpieczne instrumenty, takie jak: obligacje i bony skarbowe.

Fundusz preferuje akcje spółek wypłacających dywidendę

Na koniec pierwszego półrocza 2016 r., fundusz posiadał w portfelu ok. 66% akcji, rozlokowanych pomiędzy 43 spółki. Największy udział, na poziomie 4,78%, posiadał w akcjach polskiej firmy LiveChat Software S.A, która wypłaca dywidendę. Jest to spółka informatyczna działająca na rynku globalnym i oferująca w modelu SaaS (Software as a Service) usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów. Zgodnie z nazwą, podstawową usługą firmy jest LiveChat, czyli narzędzie, które służy do bezpośredniej komunikacji pomiędzy odwiedzającym stronę, a jej właścicielem. Dla użytkownika końcowego ma ono postać okna rozmowy umieszczanego w witrynie internetowej. Z kolei właściciel strony ma dostęp do aplikacji bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej lub za pomocą dedykowanej aplikacji przeznaczonej zarówno dla komputerów stacjonarnych (Windows, Mac OS X), jak i dla platform mobilnych (iOS, Android).

Zarządzający funduszem, duży udział aktywów, bo na poziomie 4,70% i 4,10%, utrzymują również odpowiednio w spółce PZU (największy ubezpieczyciel w naszym kraju wypłacający dywidendę) oraz Asseco Poland (największa polska firma informatyczna notowana na GPW wypłacająca dywidendę). O ile PZU, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, to ta druga firma od ponad 25 lat tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie, dla firm z kluczowych dla gospodarki sektorów.

Wartość rynkowa najbardziej innowacyjnych spółek technologicznych notowanych na GPW i Newconnect rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie i przekroczyła już poziom 10 mld zł. Mamy tu na myśli około 30 spółek np.: producentów gier (np.: CD Projekt, 11 BIT Studios, CI Games czy Artifex Mundi), spółki medyczne (m.in.: Mabion, Celon Pharma, Adiuvo, Braster, Selvita czy Medicalgorithmics), jak i stricte technologiczne (m.in.: Livechat i Cloud Technologies). Przy tej ilości oraz wartości spółek możemy już z sukcesem tworzyć sektorowe strategie dla spółek nowoczesnych technologii – tłumaczy Marek Kaźmierczak, zarządzający funduszem.

Długoterminowa, tj. min. 5-letnia inwestycja

Fundusz przeznaczony jest dla osób akceptujących wysokie ryzyko inwestycyjne, zainteresowanych lokowaniem środków w portfel spółek z sektora nowoczesnych technologii. Zalecany minimalny okres inwestowania w ten produkt wynosi 5 lat. Jest on więc przeznaczony na cele długoterminowe, takie jak np. start dziecka w dorosłość, czy emerytura.

Aviva Investors Nowoczesnych Technologii otrzymał od naszych analityków najwyższą ocenę rankingową (wysoka jakość i efektywność zarządzania) oraz ratingową (pozytywna 12-miesięczna perspektywa wzrostu). Fundusz ten cechuje, mimo bardzo niskiej zmienności, podwyższone ryzyko z uwagi na powiązanie z rynkiem akcyjnym. Próg wejścia nie jest duży i wynosi 1000 zł, a minimalna wartość każdej kolejnej wpłaty to już tylko 100 zł. Warto dodać ten fundusz do obserwowanych.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.