wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Widoczne oznaki ożywienia gospodarczego, ale nie w Polsce

Widoczne oznaki ożywienia gospodarczego, ale nie w Polsce

by Redakcja
0 comment

Miniony tydzień był dość ubogi w dane makroekonomiczne. Ponadto, aktywność inwestorów była relatywnie mniejsza ze względu na święto w Japonii, Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych oraz tamtejszy szał zakupów zwany czarnym piątkiem. Amerykański indeks S&P500 bił jednak rekordy wszechczasów, wspierany przez rosnące ceny ropy naftowej. Inne główne indeksy giełdowe wypadały również nie najgorzej. Oto co przygotowaliśmy dla Was w makroekonomicznym podsumowaniu tygodnia!

Gospodarka amerykańska w niezłej formie

Zeszłotygodniowe dane z gospodarki amerykańskiej były dobre. Z twardych danych, zdecydowanie mocniejsze od prognoz były dane na temat nowych zamówień w USA, które rozbudziły oczekiwania inwestorów co do wzrostu PKB w IV kw. br. Jeśli chodzi o indeksy PMI dla przemysłu i usług w USA, wyniosły one odpowiednio 53,9 (prognoza 53,4) i 54,7 (prognoza 54,8). W minionym tygodniu złożono 251 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, przy czym oczekiwano 241 tys., a średnia 4. tygodniowa spadła.

Z wydarzeń istotna była również publikacja tzw. minutes z ostatniego posiedzenia FED. Dokument ten był elementem wspierającym notowania amerykańskiej waluty, a podwyżka stóp procentowych w USA jest niemalże w 100% wyceniana przez rynek. Wszystko też na to wskazuje. Minutki z ostatniego posiedzenia Fed nie rozwiały jednak wątpliwości odnośnie tego, jaka może być skala wzrostu kosztu pieniądza w przyszłym roku. Dobre dane ze Stanów wskazujące na przyśpieszenie koniunktury póki co świadczą o tym, że FED może również przyśpieszyć tempo podwyżek w 2017 r., co czysto teoretycznie negatywnie przełożyłoby się na rynki akcji oraz surowce wyceniane w USD.

Dobre dane makro z Europy

Warto wskazać także, że ubiegły tydzień minął pod znakiem publikacji wstępnych odczytów indeksów PMI dla Europy (m.in. Francji, Niemiec oraz zbiorczego wskazania). Ogólnie rzecz biorąc, otrzymaliśmy dobre dane z europejskiej gospodarki, które potwierdzają coraz lepszą koniunkturę na Starym Kontynencie. Poprawa koniunktury gospodarczej w sektorze usługowym była widoczna zarówno w Niemczech, jak i Francji.

W całej Strefie Euro wstępny przemysłowy PMI (53,7 pkt.) jest na 34 miesięcznych szczytach, a usługowy (54,1 pkt.) na 11 miesięcznych.

O tym, że wzrost aktywności będzie dalej przyśpieszał, świadczy m.in. największy od maja 2011 r. przyrost niezrealizowanych zamówień, co sugeruje, że firmy będą zmuszone zwiększać swoje możliwości produkcyjne. Ponadto, w całej strefie euro coraz silniejsza jest presja inflacyjna, co z kolei powinno być pozytywnie odbierane przez władze Europejskiego Banku Centralnego.

W Polsce zastój gospodarczy

W Polsce GUS opublikował najważniejsze miesięczne dane dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za październik, które nie napawały optymizmem. Zarówno w przetwórstwie, budownictwie jak i handlu detalicznym, czyli trzech głównych sektorach gospodarki nastąpiło pogorszenie sytuacji w listopadzie. Stawia to pod znakiem zapytania tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale tego roku i w kolejnych miesiącach. Na rynku widoczna byłą niepewność co do kondycji krajowej gospodarki. Słabe dane makro oraz niepewność polityczna, to zły omen dla GPW.

Cena ropy pod znakiem zapytania

O ile kalendarz danych makro nie był szczególnie bogaty, o tyle ciekawie prezentowała się sytuacja na rynku surowców. W przypadku ropy, zaobserwowaliśmy istotny ruch w górę, co zresztą wspierało nastroje inwestorów na głównych parkietach giełdowych. Działo się tak za sprawą spekulacji przed szczytem OPEC w Wiedniu, jaki zaplanowany był na 30 listopada. Inwestorzy zareagowali na informacje odnośnie możliwego porozumienia w sprawie cięcia, czy nawet zamrożenia wydobycia i produkcji surowca przez kartel i podtrzymania ustaleń z wrześniowego nieformalnego szczytu na formalnym szczycie.

Należy pamiętać, że przy założeniu stałego bądź rosnącego popytu, im mniej surowca na rynku, tym wyższa jego cena. Z uwagi na pierwszoplanowy charakter tego wydarzenia, na drugi plan zeszły zarówno tygodniowe dane o zapasach ropy (spadek o 1,3 mln baryłek), jak i nastroje na rynkach globalnych.

Jak wydarzenia wpłyną na rynek funduszy?

Wprawdzie w piątek amerykański indeks S&P500 ustanowił swój historyczny szczyt to jednak utrzymujemy swoje ostatnie zdanie na temat inwestycji na najbliższy tydzień i szukanie okazji w funduszach typu short na WIG20. Tego typu fundusze zarabiają, kiedy indeks WIG20 traci na wartości.

Polskiej giełdzie, a szczególnie dużym spółkom ze znaczącym udziałem skarbu Państwa nie służą ostatnie informacje zarówno makroekonomiczne z naszej gospodarki oraz działania polityków. Rynek bardzo brutalnie potraktował ustawę o emeryturach zmniejszającą wiek przejścia na emeryturę, kolejne próby rozmontowanie OFE i rosnące pakiety socjalne, na które trzeba pozyskać środki.

Od połowy sierpnia rentowności polskich 10-latek wzrosły o 35%!. Uważane za bezpieczne fundusze obligacji skarbowych w ciągu ostatniego miesiąca spadły nawet o 2-3%. Osobom inwestującym w fundusze obligacji skarbowych radzimy wybieranie tych, które inwestują w krótkoterminowe bony skarbowe i depozyty np. NN (L) Depozytowy.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.