poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » [RYNKI NA ŻYWO] RANKING IKE i IKZE – w banku, domu maklerskim czy funduszu inwestycyjnym?

[RYNKI NA ŻYWO] RANKING IKE i IKZE – w banku, domu maklerskim czy funduszu inwestycyjnym?

by Redakcja
0 comment

Indywidualne konto emerytalne (IKE) oraz indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) nie są produktem finansowy. Są opakowaniem dla tego produktu – i to bardzo korzystnym. Na poniedziałkowych Rynkach na Żywo – 29 stycznia, o godzinie 11.00 – nasz ekspert pokaże, co we wspomnianych opakowaniach IKE i IKZE znajdziemy. Szerzej omówione zostaną aktualne oferty IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi.  Zapraszamy do oglądania spotkania z naszym analitykiem – Aleksandrem Matusiewiczem. 

Spotkania z ekspertem w Rynkach na Żywo to doskonały moment, aby usłyszeć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sposobów inwestowania na emeryturę. W poprzednich odcinkach omawialiśmy m.in. inwestycję naszego eksperta i zalety rozwiązań IKE i IKZE. Na najbliższym spotkaniu – 29 stycznia, w poniedziałek o godzinie 11.00 – nasz analityk Aleksander Matusiewicz omówi aktualne oferty IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi, jakie od nowego roku można znaleźć w ofercie TFI.

Jak zmniejszyć podatek o 1706zł?

Pieniądze inwestowane w ramach IKE oraz IKZE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych tzw. podatku Belki. Kupując akcje, jednostki funduszy inwestycyjnych, czy odkładając pieniądze na koncie oszczędnościowym – w momencie osiągnięcia zysku należy zapłacić 19% podatek.

Dzięki rachunkom IKE oraz IKZE możemy więc legalnie uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Co więcej – wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu. W tym roku to nawet 1 706 zł. 

IKE i iKZE –  co znajdziemy w tych opakowaniach? Poznaj rozwiązania

Nie inwestuje się w IKE, czy IKZE. Inwestuje się za pośrednictwem IKE, bądź IKZE, w aktywa które mają w ofercie. To niezwykle ważna informacja. 

IKE i IKZE jako formy inwestowania – to swego rodzaju płaszcz ochronny, roztoczony nad inwestycją, którą można prowadzić w jednej z instytucji: 

  1. Fundusz inwestycyjny. Inwestując w jednostki funduszy inwestycyjnych,  
  2. Bank. W formie lokaty bankowe i konta oszczędnościowe,
  3. Podmiot prowadzący działalność maklerską. Inwestując w akcje, obligacje i inne instrumenty notowane na GPW w Warszawie,
  4. Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Jednostki dobrowolnych funduszy emerytalnych, 
  5. Zakład Ubezpieczeń. Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

Ważne! Obowiązują limity wpłat – IKE wynosi 13 329 zł, a IKZE 5 331,6 zł.

Każde IKE i IKZE bez względu na to gdzie jest prowadzone ma cechy wspólne narzucone przez Ustawę. W tym roku limit wpłat na rachunek IKE wynosi 13 329 zł, a IKZE 5 331,60 zł. Każdemu kto przekroczy limit wpłaty – nadwyżka zostanie cofnięta na rachunek bankowy.

Można posiadać tylko jeden rachunek IKE i jeden IKZE. Oba mogą być prowadzone w tej samej instytucji. Ale wybór IKE i IKZE nie jest ostateczny. W każdej chwili możemy je zmienić. 

To pytanie pojawia się naczęściej: Czy wszystkie rachunki IKE i IKZE w ramach jednej instytucji np. funduszu inwestycyjnego są takie same?

Nie, nie są. Różnią się między sobą choćby zakresem oferty, dostępnością on-line, czy wysokością opłat i minimalnych pierwszych wpłat. Jest to powód, dla którego postanowiliśmy sprawdzić oferty wszystkich firm prowadzących takie rachunki i zbudować ranking IKE 2018r. oraz ranking IKZE 2018r.dla:

  1. TFI, gdzie zainwestujemy w fundusze inwestycyjne,
  2. Banków, gdzie zainwestujemy w lokaty i konta,
  3. Podmiotów prowadzących działalność maklerską, gdzie możemy inwestować w akcje, obligacje i inne instrumenty notowane na GPW w Warszawie.

Spośród ofert tych instytucji wybraliśmy oferty, które naszym zdaniem, warto rozważyć.

Ranking IKE i IKZE z funduszami inwestycyjnymi na 2018r. – już 29.01 w Rynkach na Żywo

Ranking IKE 2018r. z funduszami inwestycyjnymi jest najbardziej obszerny. Sprawdziliśmy oferty 17 TFI. W ocenie każdego uwzględniliśmy wszystkie ponoszone przez inwestora opłaty, ofertę produktową oraz dodatkowe cechy jak założenie rachunku online.  W tym roku podzieliliśmy towarzystwa na 4 miejsca.

Na 1. miejscu znalazły się dwa towarzystwa, których oferta jest najbardziej atrakcyjna.

Na 2. miejscu znalazły się towarzystwa, których oferta jest również konkurencyjna, ale nie na tyle, aby znalazły się na szczycie naszego zestawienia. W przypadku dwóch towarzystw przyznaliśmy punkty ujemne za pobieranie opłaty za otwarcie rachunku IKE, co spowodowało spadek z miejsca pierwszego na miejsce drugie. Na dwóch ostatnich miejscach znalazły się towarzystwa z najmniej atrakcyjną ofertą. 

Ranking IKZE 2018r. z funduszami inwestycyjnymi obejmuje 15 towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jak w przypadku IKE z funduszami inwestycyjnymi – tutaj także braliśmy pod uwagę wszystkie ponoszone przez inwestora opłaty, ofertę produktową oraz dodatkowe cechy, takie jak np. założenie rachunku online. Te same dwa TFI zdobyły I miejsce w rankingu IKZE 2018r. z funduszami inwestycyjnymi, które triumfowały w rankingu IKE 2018r. Ich oferta wyróżnia się znacząco na tle konkurencji. Co ciekawe – lider wciąż jest tylko jeden. Od kilku lat potwierdza swoją pozycję, zdobywając opinię produktu o najwyższej jakości.

Na spotkanie z ekspertem, podczas którego omówione będą rankingi – zapraszamy już w najbliższy poniedziałek na Rynki na Żywo o godzinie 11.00.

 

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.