poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » 5 rad psychiatry dla inwestorów – czyli dlaczego warto inspirować się postępowaniem alkoholików

5 rad psychiatry dla inwestorów – czyli dlaczego warto inspirować się postępowaniem alkoholików

by Redakcja
0 comment

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy handlu akcjami kluczową rolę odgrywa psychologia inwestowania. Ciekawą pozycją, która ten aspekt opisuje jest książka dr Aleksandra Eldera pt. „Zawód Inwestor Giełdowy”. Autor zdradza pięć rozwiązań, które pozwolą zachować „zimną krew” w inwestycjach.

Autor książki „Zawód Inwestor Giełdowy” jest światowej sławy inwestorem, a także czynnym psychiatrą. Dzięki wnikliwemu wglądowi w ludzką psychikę starannie przeanalizował psychologię jednostki na giełdowych parkietach. Oto pięć rad słynnego inwestora, które każdy powinien znać.

Potraktuj inwestowanie jak bardzo trudną łamigłówkę

Po pierwsze, na giełdzie możesz odnieść sukces jedynie wtedy, gdy potraktujesz inwestowanie jak poważne intelektualne zajęcie.

Nie daj się zwieść złudzeniu, że handel akcjami jest łatwy. Musisz najpierw znaleźć w sobie chęć do działania i samodoskonalenia się, z naciskiem na kontrolowanie swojego umysłu.

Gra na bazie emocji jest wyniszczająca i obok nieprzemyślanej gry, a także wysokich poziomów cen, jest przyczyną porażek wśród inwestorów. W osiągnięciu sukcesu pomoże Ci defensywna polityka zarządzania pieniędzmi.

Pamiętaj więc, że dobry inwestor czuwa nad kapitałem tak samo uważnie, jak zawodowy nurek nad butlą z tlenem.

Niech samodoskonalenie się będzie ważniejsze od pieniędzy

Obok ciężkiej pracy, aby być dobrym inwestorem, powinieneś mieć zdolność do przenikliwego myślenia i być zawsze otwartym na nowe pomysły.

Paradoksalnie, celem dobrego inwestora nie jest zarabianie pieniędzy, lecz prawidłowe przeprowadzanie transakcji. Jeżeli podejmujesz właściwe decyzje inwestycyjne, wówczas pieniądze pojawiają się nieomal automatycznie. Inwestorzy sukcesu ciągle doskonalą swe umiejętności. Dążenie do szczytu własnych możliwości ma dla nich większe znaczenie niż zarabianie pieniędzy.

Na drodze do samorealizacji, dla wielu ludzi przeszkodą jest skłonność do autodestrukcji. To może przerodzić się w wewnętrzny konflikt. Z kolei ujawnianie takiego konfliktu na rynku, może Cię słono kosztować.

Wyzbądź się złudzeń i fantazji o inwestowaniu

Po trzecie, inwestor sukcesu to realista. Zna swoje możliwości i ich granice. Widzi, co się dzieje na giełdzie i wie, jak na to reagować.

Analizuje rynki nie chodząc na skróty, obserwuje swoje reakcje i sporządza rozsądne plany. Profesjonalny inwestor nie może sobie pozwolić na złudzenia czy fantazje na temat rynku. Zniekształcają one rzeczywistość i stają na drodze do sukcesów giełdowych.

Dobry inwestor musi zidentyfikować, a następnie pozbyć się swoich fantazji. Mogą być nimi np. błędne przekonania, że giełda to maszynka do zarabiania pieniędzy, czy to, że sprzyja nam ponadprzeciętne szczęście.

Psychologia inwestowania jest bezwzględna – musisz poznać swoje słabości

Na drodze do sukcesu na giełdzie, pomoże nam również poznanie swoich słabości. Musisz zaakceptować bezwzględny charakter psychologii inwestowania.

Po wielu latach praktykowania psychiatrii Elder przekonał się bowiem, że sami jesteśmy odpowiedzialni za większość naszych niepowodzeń. Nie szukamy jednak źródeł niepowodzenia we własnym postępowaniu, ponieważ jest to bardzo bolesne. Znajdujący się w tarapatach inwestorzy mają tendencję do oskarżania innych ludzi albo zrzucają odpowiedzialność na złą passę, brak szczęścia, czy cokolwiek innego. Jeśli chcesz mieć osiągnięcia na giełdzie, czas to zmienić.

Prowadź dziennik zawartych transakcji – zapisuj tam przyczyny wejścia i wyjścia z rynku. Szukaj powtarzających się schematów sukcesów i porażek.

Zainspiruj się zasadami postępowania Anonimowych Alkoholików

W końcu ostatni pomysł Eldera na stanie się lepszym inwestorem, pochodzi stricte z psychiatrii. Przekonał się on, że inwestorzy mogą położyć kres swoim stratom, jeżeli w grze na giełdzie zastosują podstawowe zasady postępowania Anonimowych Alkoholików. Nie jest to jednak łatwe.

Bardzo niewielu inwestorów podejmuje proces przemiany i rozwoju. Nielicznym ból upadku na kamieniste dno pozwala się wyrwać z błędnego koła emocji. Uczuć wywołanych wygraną, a następnie stratami i w końcu krachem.

W chwili, gdy przyznasz, że Twoje osobiste problemy są przyczyną strat na giełdzie, możesz rozpocząć proces odnowy. Wówczas zmienisz swój sposób myślenia. Masz wtedy podstawy, aby pracować nad dyscypliną godną zwycięzcy.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.