wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Ubezpieczenie na wakacje zagraniczne – jak wybrać dobre?

Ubezpieczenie na wakacje zagraniczne – jak wybrać dobre?

by Redakcja
0 comment

Wakacje to czas beztroski, ładowania akumulatorów i odpoczynku od całorocznej codzienności. Zapewne masz już własne plany na to, jak spędzić urlop. Czy jednak zainteresowałeś się ubezpieczeniem turystycznym? Jego wykupienie może pozwolić Ci zaoszczędzić nawet 300 tys. złotych w przypadku wystąpienia poważnej dolegliwości zdrowotnej w trakcie wakacji.

Po co ubezpieczenie na wakacje turystyczne? By spokojnie i beztrosko spędzić wymarzone wakacje

Wykupienie ubezpieczenia na wakacje zagraniczne ochroni Twój portfel przed nieprzewidzianymi i niestety bardzo wysokimi wydatkami związanymi z leczeniem poza granicami kraju, kradzieżą bagażu, opóźnionym lotem, rehabilitacją czy koniecznością przetransportowania Cię do Polski.

Zdecydowanie warto zabezpieczyć swój pobyt za granicą w kwocie kilkudziesięciu złotych, niż później płacić dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych w przypadku niespodziewanego wydarzenia. Tego samego zdania było aż 74% Polaków, którzy w 2018 roku wykupowali dodatkową polisę turystyczną na zagraniczne wakacje.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na zagraniczne wakacje?

Kluczowym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia, to one bowiem są w stanie siać największe spustoszenie w domowym budżecie. Wystąpienie dolegliwości zdrowotnych, które wymagają natychmiastowego leczenia poza terenem Polski, transportu sanitarnego, drogich leków i środków medycznych czy hospitalizacji to koszty rzędu setek tysięcy złotych. Dlatego też nie warto ryzykować i ochronić swój portfel od tych wydatków.

Przy zakupie polisy to ubezpieczyciel pokrywa częściowo lub całościowo koszty leczenia zależnie do sumy gwarantowanej polisy. Na terenie Europy częściowo płatną pomoc medyczną gwarantuje EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie 20 tys. euro minimalnej gwarantowanej sumy. Niemniej, warto rozszerzyć tę kwotę do 30 tys., a nawet 60 tys. euro – zwłaszcza gdy mamy obawy odnośnie do aktualnego stanu zdrowotnego.

Podróżując do krajów z droższą opieką medyczną (np. Kanady, Australii, Szwajcarii czy Stanów Zjednoczonych), warto wykupić ubezpieczenie bez sumy gwarantowanej. Wówczas ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty bez odgórnego limitu.

Osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia, zobligowane są do zapłaty dodatkowej składki za wyższe ryzyko ponoszone przez ubezpieczyciela. Niektóre towarzystwa ubezpieczeń wymagają takiej składki również od kobiet w ciąży.

Klauzula alkoholowa – ubezpieczenie po paru głębszych

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych pozwalają na rozszerzenie polisy o klauzulę alkoholową. Pozwala ona objąć ubezpieczenie NNW i wszelkie koszty leczenia, które będą następstwem wypadków, które zdarzyły się pod wpływem alkoholu. Jest to szczególnie przydatne, gdy zamierzamy pozwolić sobie na picie alkoholu podczas urlopu.

Ubezpieczenie sportowe – dla aktywnych

Jeśli wybierasz się na aktywny wypoczynek, podczas którego zamierzasz uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną, zweryfikuj, czy towarzystwo nie zobliguje Cię do wykupienia dodatkowej ochrony. Wiele sportów opatrzonych jest statusem podwyższonego ryzyka lub sportu ekstremalnego. Informacje te znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jeśli będziesz uprawiał aktywność fizyczną i nie wykupisz wymaganego rozszerzenia polisy, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku.

OC i NNW – dodatkowa ochrona siebie i najbliższych

Wszystkie polisy turystyczne poza opłacaniem kosztów leczenia, gwarantują również ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia, podczas którego poniesiesz trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie finansowe stanowiące rekompensatę za straty moralne, ból i dyskomfort. Ubezpieczenie to wypłacane jest jako procent od sumy gwarantowanej polisy.

Ubezpieczenie OC dodatkowo ochroni Cię lub Twoich najbliższych w sytuacji, gdy staniecie się nieumyślnymi sprawcami wypadku, w którym ucierpi osoba trzecia lub jej mienie. Wówczas wszelkie jej roszczenia finansowe zapłaci towarzystwo ubezpieczeń zgodnie z gwarantowaną sumą ubezpieczenia.

Ile zapłacisz za polisę turystyczną?

Polska słynie z jednych z najtańszych polis turystycznych w całej Unii Europejskiej. Protekcja towarzystwa ubezpieczeń zaczyna się już od 2,57 zł dziennie w przypadku wakacji zagranicznych. Ubezpieczenie krajowe to z kolei wydatek rzędu 1,08 zł dziennie. Na całkowitą kwotę ubezpieczenia składa się: liczba ubezpieczonych osób, cel podróży, długość pobytu, wybrane dodatki i pakiety ubezpieczenia, a także wewnętrzne warunki poszczególnych towarzystw.

Przed zdecydowaniem się na polisę, warto porównać ofertę różnych towarzystw zarówno pod względem ich ceny, jak i dopasowania polisy do osobistych preferencji i potrzeb. Należy pamiętać, że towarzystwa stosują również zwyżki i zniżki za wiek. Młodsze osoby – najczęściej do 25. roku życia – mogą liczyć na zniżki ze względu na mniejsze ryzyko. Z kolei osoby starsze – po 65. roku życia – muszą liczyć się z tym, że zapłacą więcej, ponieważ znajdują się w grupie osób o podwyższonym ryzyku dolegliwości zdrowotnych.

Przed podjęciem zakupowej decyzji warto jeszcze raz dokładnie przeczytać OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które ustalają zakres i przedmiot ubezpieczenia oraz jego wszelkie kluczowe parametry. OWU wskazują prawa i obowiązki towarzystwa, jak i osoby ubezpieczonej, a także wysokości szkody i zasady wypłaty świadczeń.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.