wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona główna » Czym jest operat szacunkowy mieszkania, domu lub działki i ile kosztuje?

Czym jest operat szacunkowy mieszkania, domu lub działki i ile kosztuje?

by Redakcja
0 comment

Wnioskowałeś o kredyt hipoteczny na mieszkanie, dom lub działkę? Jeśli tak, to na pewno spotkałeś się z terminem operatu szacunkowego. Jeżeli jesteś jeszcze przed wizytą w banku, koniecznie sprawdź, czym jest operat szacunkowy, ile kosztuje, a także, dlaczego bank go wymaga przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

Czym jest operat szacunkowy?

Operatem szacunkowym nazywamy dokument określający wartość nieruchomości sporządzony przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Operat szacunkowy określa szacunkową wartość domu, działki, mieszkania czy obiektu komercyjnego i ma znamiona dokumentu urzędowego.

W operacie szacunkowym zawierane są wszelkie informacje związane z przeznaczeniem nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, opis wszystkich elementów i składowych, które mają wpływ na wycenę nieruchomości (np. jej lokalizację, stan, przewidywany wzrost wartości czy uśrednione ceny nieruchomości w okolicy). Rzeczoznawca w dokumencie przedstawia metody kalkulacji, użyte wzory, a także wszelkie informacje pozwalające zweryfikować jego metodę szacunków.

Operat szacunkowy to standardowy i podstawowy etap kredytowania nieruchomości. Bez niego bank nie udzieli kredytu hipotecznego, ponieważ nie będzie znał realnie oszacowanej wartości nieruchomości wraz z jej wszystkimi kluczowymi cechami. To właśnie dzięki temu dokumentowi bank może określić wysokość wkładu własnego, a także oszacować swoje zabezpieczenie podczas udzielenia kredytu. Operat szacunkowy warto także sporządzić przy gotówkowym zakupie nieruchomości – wówczas inwestor pozna dokładną i realną cenę domu, mieszkania czy działki.

Jaki jest koszt operatu szacunkowego?

Stawki za sporządzenie operatu szacunkowego różnią się zależnie od regionu, renomy rzeczoznawcy i rodzaju nieruchomości. Standardowo za operat szacunkowy działki budowlanej czy mieszkania interesariuszowi przyjdzie zapłacić od 300 do nawet 700 złotych. W przypadku bardziej skomplikowanego i pracochłonnego operatu szacunkowego domu ceny za wykonanie dokumentu mogą oscylować w granicach od 800 do nawet 1500 złotych.

Kosztem operatu szacunkowego obciążany jest kredytobiorca i kwota nie jest mu zwracana w sytuacji, gdy ostatecznie bank odrzuci wniosek kredytowy. Operat szacunkowy ważny jest przez 12 miesięcy od dnia sporządzenia. Można go przedłużyć o kolejne 12 miesięcy jedynie po potwierdzeniu aktualności wyceny. W przypadku istotnych zmian w nieruchomości operat szacunkowy może utracić swoją moc prawną.

Operat szacunkowy może utrudnić uzyskanie kredytu hipotecznego

Operat szacunkowy może być doskonałym argumentem do negocjowania ceny ze sprzedającym oraz z bankiem, jednak nie zawsze tak się dzieje. W przypadku, gdy cena nieruchomości jest wyższa niż szacunkowa kwota widniejąca na operacie szacunkowym, wówczas nabywca zyskuje świetną kartę przetargową w negocjacjach.

Jeżeli jednak cena nieruchomości jest niższa od rynkowych cen, wówczas kwota operatu szacunkowego poda wyższą wycenę nieruchomości, a przez to bank może zażądać wyższego wkładu własnego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.