poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Rynki szybko doszły do siebie po dużym zaskoczeniu wyborczym

Rynki szybko doszły do siebie po dużym zaskoczeniu wyborczym

by Redakcja
0 comment

W minionym tygodniu, wybory w USA sprawiły, że na drugi plan spadły wszystkie inne wydarzenia rynkowe. Tym samym, dane makroekonomiczne z poszczególnych gospodarek odgrywały jeszcze drugoplanową rolę. Okazuje, się, że wbrew wszystkim sondażom, 45. prezydentem USA, został Donald Trump. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony 20 stycznia 2017 roku. Co ciekawe, nie widać było na rynkach jakiegoś szczególnego szoku, a rynki nadspodziewanie szybko podniosły się z kolan.

Kompromitacja sondaży przedwyborczych

Do wygrania wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych potrzebnych było 270 głosów elektorskich. Republikanin Donald Trump zdobył ich 306, podczas gdy demokratka Hilary Clinton tylko 232. To absolutnie wbrew sondażom, gdyż wszystkie one wskazywały na pierwszą w historii wygraną kobiety. Jeszcze tydzień przed wyborami New York Times szacował prawdopodobieństwo jej wygranej na ponad 90%, przy czym podobnie było w przypadku Reutersa czy Bloomberga.

Pierwszą reakcją powyborczą, była podwyższona zmienność spowodowana wzrostem niepewności w odniesieniu do przyszłości polityki gospodarczej D. Trumpa, choć łagodniejsza niż w przypadku Brexit-u. Rynek akcji silnie dołował, tracił dolar, meksykański peso, ropa naftowa i inne ryzykowne aktywa, a zyskiwało złoto, jen i szwajcarski frank. Złoty natomiast słabł. Jednak później, w ciągu jednej sesji z nawiązką udało się odrobić 5% spadki na rynku akcyjnym, tak jak w przypadku notowań kontraktu terminowego na S&P 500. Niezwykle szybko podniósł się z kolan również dolar amerykański, który w pierwszej reakcji mocno osłabił się wobec głównych walut. Chyba nikt nie spodziewał się tak szybkiego odbicia tychże aktywów.

Prawdopodobna podwyżka stóp procentowych w grudniu w USA

Obecnie, jednym z czynników ryzyka jest stanowisko Trumpa wobec Fed. Obecna szefowa Rezerwy Federalnej, Janet Yellen kończy oficjalnie kadencję w lutym 2018 roku, choć okazuje się, że może już wcześniej znaleźć się pod obstrzałem nowego lokatora Białego Domu. Jednocześnie, po wygranej Donalda Trumpa, prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w grudniu w USA, spadło poniżej 50%, co byłoby akurat korzystne dla rynków akcji i złota. Z drugiej strony, po rychłym odbiciu ryzykownych aktywów, wydaje się, że na chwilę obecną istnieje większa szansa, aniżeli mniejsza, że FED dokona podwyżki jeszcze w tym roku.

Gorsze dane z Chin i Europy w cieniu wyborów w USA

W świetle wyborów prezydenckich w USA słabsze od oczekiwań dane z Chin na temat handlu zagranicznego oraz bardzo słabe dane z niemieckiej gospodarki dot. produkcji przemysłowej, nie odbiły się szerszym echem. W pierwszym przypadku, dynamika eksportu wyniosła w październiku -7.7% r/r, a importu -7.5% r/r. Z kolei, w drugim przypadku, we wrześniu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła aż o 1,8% w relacji miesięcznej, podczas gdy oczekiwano jej spadku zaledwie o 0,5%, po tym jak w sierpniu wzrosła o 3%. Produkcja przemysłowa spadła również będąc poniżej oczekiwań we Francji (-1,1%) oraz Włoszech (-1,8%).

Na drugim planie pozostało także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja odnośnie pozostawienia stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Zgodnie z konsensusem rynkowym, główna stopa procentowa została utrzymana nie poziomie 1,5%. Jak widać, w minionym tygodniu dane z gospodarek odgrywały drugoplanową rolę, ale już w obecnym to właśnie na nich skoncentruje się uwaga inwestorów.

Jak wydarzenia wpłyną na inwestycje w fundusze?

Niespodziewane zwycięstwo Donalda Trumpa idzie w parze z olbrzymim optymizmem na rynkach finansowych. Jeszcze na kilka tygodni przed wyborami słychać było liczne głosy mówiące o katakliźmie jaki nadejdzie w przypadku wygranej kandydata Republikanów na prezydenta. Donald Trump został 45. prezydentem USA i przepowiadanego kataklizmu nie widać. Rynki przyjęły go entuzjastycznie. Można doszukiwać się takiego stanu rzeczy w zapowiedziach luzowania fiskalnego, tak mocno oczekiwanego przez inwestorów.

Rynki akcyjne są na fali, jeśli dane makroekonomiczne w tym tygodniu okażą się co najmniej zadowalające to wspomniane rynki dostaną dodatkowe paliwo do wzrostów. Wykorzystując Ranking Targeto.pl szybko znajdziemy najbardziej efektywne fundusze, czyli te o najwyższym zysku w stosunku do ryzyka. W średnim terminie warto zwrócić uwagę na rynki europejskie, rozwiniętą Azję oraz USA. Akcje polskie obarczone olbrzymim ryzykiem politycznym radzimy ograniczyć.

Szukając zysków na naszym parkiecie bezpieczniej zwrócić się w stronę małych i średnich spółek oraz szerokiego rynku. Najwyżej oceniane przez nas fundusze w tym miesiącu to UniAkcje Wzrostu oraz PZU Akcji Spółek Dywidendowych.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.