poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Jak wybory we Francji wpłyną na rynki?

Jak wybory we Francji wpłyną na rynki?

by Redakcja
0 comment

Przed pierwszą turą wyborów we Francji, zaplanowaną na 23 kwietnia br., zmienność w obszarze głównych klas aktywów przybiera na sile. Podczas gdy, prawicowa kandydatka Marine Le Pen i lewicowy kandydat Jean-Luc Mélenchon, są coraz bardziej aktywni, największym poparciem cieszy się centrysta Emmanuel Macron. Jego ewentualna wygrana byłaby relatywnie dobrym dla rynków rozwiązaniem kwestii wyborów, podczas gdy największe zagrożenie stanowi wygrana liderki Frontu Narodowego, czy założyciela Partii Lewicy.

Inwestorzy dewaluują francuski dług

Wybory we Francji wpłynęły już na wyceny tamtejszych rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Francuski dług do tej pory cieszył się, podobnie jak w przypadku Niemiec, mianem jednego z najbezpieczniejszych do posiadania. Niestety od okolic października 2016 roku, relacja jego rentowności względem długu niemieckiego, jest coraz wyższa. W lutym ta relacja wzrosła nawet do najwyższego poziomu od połowy 2012 r., pośród najgorszych dni kryzysu Strefy Euro. Jak widać, inwestorzy są bardzo świadomi wyborów, ci z Japonii zaczęli pozbywać się nawet po części francuskich papierów dłużnych. W ostatnim tygodniu relacja rentowności dziesięciolatek francuskich i niemieckich znowu powróciła w okolice szczytów, gdy coraz większe poparcie zaczął zyskiwać Jean-Luc Mélenchon. Przypomnijmy, że rentowności obligacji poruszają się odwrotnie do ich cen, co oznacza, że inwestorzy dewaluują francuski dług. Jeżeli do drugiej tury wyborów wejdzie jakiś z antysystemowych kandydatów oznaczać to może dalszą dewaluację francuskiego długu.

Rynek akcji zagrożony

Pomimo dewaluacji francuskiego długu, akcje francuskich banków trzymają się nie najgorzej, co oznacza ogólny optymizm inwestorów co do sytuacji gospodarczej Francji. Jednak mimo wszystko w kwietniu widoczne są spadki głównego indeksu CAC40, z powodu zmniejszenia się wartości akcji banków takich jak BNP Paribas, Societe Generale, czy Credit Agricole. Jednak wewnętrzny spokój inwestorów spowodowany pozytywnymi perspektywami ekonomicznymi stanowi barierę ochronną dla francuskiej giełdy. Sytuacja może się znowu zmienić na niekorzyść, jeśli do drugiej tury wyborów przejdzie Le Pen, czy Mélenchon.

Euro coraz słabsze względem jena

W związku z tym, że ogólne poparcie dla antysystemowych kandydatów wynosi blisko 40%, na wartości traci również euro w relacji do jena. Będziemy powtarzać do znudzenia — ewentualny dalszy wzrost poparcia dla Le Pen, czy Mélenchona, może powodować dalszą przecenę unijnej waluty względem tej bezpiecznej przystani.
Podsumowując, z przebiegiem wyborów prezydenckich we Francji może być związane ewentualne osłabienie na globalnych rynkach akcji, francuskich obligacji, czy unijnej waluty. Rynki akcji mogą tracić analogicznie jak przed referendum w Wielkiej Brytanii i wyborami prezydenckimi w USA. Ponadto, nadchodzące wybory będą kluczowe dla strefy euro oraz całej Unii Europejskiej. Najgroźniejszym dla rynków scenariuszem, byłoby przejście Marine Le Pen oraz Jean-Luca Mélenchona, do drugiej tury wyborów zaplanowanej na 7 maja. Chociaż największym faworytem wyborów pozostaje Emmanuel Macron, co stosunkowo pozytywnie wróży rynkom. Jednak nic nie jest do końca pewne, a istotne globalne ryzyko wciąż istnieje. W tym kontekście, na wyborach na wartości powinno zyskać złoto, którego wartość zwykle rośnie w okresach niepewności. Warto więc obserwować naszego Hot Funda – Investor Gold Otwarty.

Jak wybory we Francji wpłyną na rynki - opis kandydatów i poparcie

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.