poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Dane makro pokazują, że jeszcze jest paliwo do wzrostów

Dane makro pokazują, że jeszcze jest paliwo do wzrostów

by Redakcja
0 comment

Miniony tydzień był ciekawy na rynkach finansowych, ponieważ obfitował w ważne publikacje. Co prawda od poniedziałku do piątku brak było szczególnie ważnych wskazań z Polski, to poznaliśmy wiele interesujących informacji w ujęciu globalnym. Wśród nich serię publikacji przemysłowych indeksów PMI m.in. dla Niemiec, Francji czy zbiorczego dla Strefy Euro. Lepsze dane makroekonomiczne, na początku tygodnia wspierały ogólny pozytywny sentyment giełdowy. Ten jednak w połowie tygodniu popsuł się ponieważ indeksy w dół ciągnęły rozczarowujące raporty kwartalne spółek i taniejące surowce. W efekcie globalne giełdy obniżyły swoją wartość w minionym tygodniu.

Dobre dane z Europy

Na początku tygodnia, inwestorzy poznali wstępne szacunki październikowych indeksów PMI dla Japonii, Francji, Niemiec i strefy euro. W zdecydowanej większości dane pokazywały poprawę koniunktury, przekraczając jednocześnie wartości prognozowane przez analityków ekonomicznych.

Pozytywnie zaskoczyły dane z Niemiec, gdzie w październiku indeks PMI dla tamtejszego sektora usługowego wzrósł do 54,1 z 50,9 pkt. Tym samym, nie tylko istotnie przekroczył rynkowe prognozy (51,5 pkt.), ale też zanotował najwyższy odczyt od 3 miesięcy. Analogiczny indeks PMI dla przemysłu natomiast wzrósł do 55,1 pkt. z 54,3 pkt. (prognoza: 54,3 pkt.) – to najwyżej od 33 miesięcy! Dane z Europy wskazują, że sytuacja gospodarcza powoli się poprawia i zniknął widoczny jeszcze jakiś czas temu strach przed BREXIT-em. Przy tym cały czas panuje przekonanie, że Europejski Bank Centralny nie wycofa się prowadzenia z bardzo luźnej polityki monetarnej. Rynek spodziewa się, że w grudniu bank wydłuży program skupu aktywów, co byłoby korzystne dla europejskich akcji.

W Wielkiej Brytanii uwagę przyciągnął wstępny odczyt PKB za III kwartał br. i ocena pobrexitowej rzeczywistości. Tym razem mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem. PKB r/r spadł do 0,5 proc. k/k z 0,7 proc., ale ostatecznie wypadł lepiej od oczekiwań analityków. Okazuje się, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przewidzieć, czy BREXIT nie odbije się czkawką gospodarce Wielkiej Brytanii, szczególnie w kluczowym temacie tempa inwestycji.

Na niemieckim rynku akcyjnym nastroje są dość dobre. Notowania niemieckiego Daxa znajdują się na najwyższych poziomach od początku września, co ma związek ze złagodzeniem obaw o sytuację Deutsche Banku. Indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo dla Niemiec, w październiku wyniósł 110,5 pkt., co oznacza wysoki jego poziom. Taki odczyt potwierdził wnioski płynące z opublikowanych indeksów PMI dla Niemiec. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada ma się bardzo dobrze, jest motorem napędowym UE, w związku z tym tamtejsza giełda wydaje się być obecnie perspektywiczna.

Stabilna sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych

W USA, najważniejszy był raport o PKB w trzecim kwartale br. Dowiedzieliśmy się, że wzrósł o 2,9% wobec oczekiwań na poziomie 2,5%. Niepewne reakcje po tej publikacji wynikały z tego, że za wzrost dynamiki odpowiadał eksport i wzrost zapasów. Tym, co może zmartwić był spadek popytu wewnętrznego. Tym samym, dane o PKB nie dostarczały ostatecznie klarowności na temat sytuacji największej gospodarki świata i wsparły potwierdzenia dla zasadności utrzymania optymizmu wobec grudniowej podwyżki Fed. Nie zapominajmy jednak, że szansę na taką podwyżkę, są wciąż bardzo wysokie i wynoszą ponad 70%.

Z kolei tym, co wsparło szansę na podwyżkę stóp w grudniu, był w ubiegłym tygodniu indeks PMI dla amerykańskiego przemysłu i usług. Według wstępnych szacunków w październiku wyniósł odpowiednio 53,2 pkt. (najwyższa wartość od roku, prognoza zakładała 51,6 pkt.) i 54,8 pkt. (prognoza 52,5 pkt.). Co cieszy, w przypadku indeksu PMI dla przemysłu, subindeksy produkcji oraz nowych zamówień znalazły się na rocznych szczytach.

Na stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej wskazywały również wczorajsze wystąpienia członków FOMC uznawanych za przedstawicieli gołębiego skrzydła. Podkreślali oni, że normalizacja polityki pieniężnej w USA będzie miała wolny przebieg, niemniej jednak stopniowo zbliżamy się do kolejnej podwyżki. Wydaje się, że tylko bardzo mało prawdopodobny i mocno nieoczekiwany rozwój wydarzeń odwiódłby Rezerwę Federalną od takiego posunięcia. Każde mocniejsze dane z USA będą przekładać się na dalszy wzrost szans na grudniową podwyżkę. Taki ruch w grudniu, a także kolejne w przyszłym roku, oznaczają mocniejszego dolara, a to negatywnie przekłada się na sytuację na złocie. Kontynuacja hossy na rynku tego cennego kruszcu jest więc niepewna.

Warto inwestować w polskie akcje w długim terminie

Z Polski otrzymaliśmy wyliczenia stopy bezrobocia za wrzesień. Publikacja uplasowała się poniżej konsensusu (8,3 proc. vs 8,4 proc.). Jest to więc kolejny, dobry odczyt potwierdzający dobrą koniunkturę na krajowym rynku pracy (najniższe wskazania od 25 lat). W Polsce BIEC opublikował w swój Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury.

Wskaźnik spadł w październiku, a BIEC pisze, że „Był to trzeci z rzędu miesiąc obniżania się wskaźnika […]. Ostatnie spadki, choć ciągle niewielkie, wskazują na zagrożenie osłabieniem tempa rozwoju w najbliższych miesiącach”. Wskaźnik ma duże właściwości prognostyczne. Nie wpłynął jednak na zachowanie rynków finansowych. Mimo wszystko, liczymy, że w ujęciu długoterminowym, Polska jako rynek wschodzący, będzie stosunkowo atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.