poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Globalne giełdy pod presją wyborów prezydenckich w USA

Globalne giełdy pod presją wyborów prezydenckich w USA

by Redakcja
0 comment

W minionym tygodniu na rynkach dominowała niepewność w związku z obawami o wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy czekali również na środowe wystąpienie reprezentantów FED-u. Głównie, w efekcie tzw. afery mailingowej Hilary Clinton, indeksy globalnych giełd traciły na wartości. Można powiedzieć, że sytuacja w USA przyćmiła, nawet ważne globalne dane makro, których mieliśmy prawdziwy wysyp w ubiegłym tygodniu.

Wybory w USA bardzo ważne dla światowych parkietów

W USA pojawił się nowy czynnik ryzyka w postaci zmniejszenia przewagi Hilary Clinton nad Donaldem Trump’em w wyścigu do amerykańskiej prezydentury. Jest to wynikiem wznowienia śledztwa ws. afer mailingowej Hilary Clinton. Ponadto, Amerykanie dowiedzieli się, że Hillary Clinton znała pytania zadawane jej podczas debat przeprowadzanych w celu wyłonienia kandydata Partii Demokratycznej. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, kto wygra wybory (sondaże wskazują na minimalną przewagę kandydatki Demokratów). Jeśli wygra Hillary Clinton, to na giełdach czeka nas prawdopodobnie dobry koniec roku. Jeśli zwycięstwo odniesie Donald Trump, wówczas faworyzowane będą bezpieczne przystanie takie jak złoto.

Drugim ważnym wydarzeniem, również w ujęciu globalnym, był posiedzenie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, które zgodnie z oczekiwaniami nie przyniosło zmiany stóp procentowych. W komunikacie Komitet bezpośrednio nie zapowiedział podwyżki stóp procentowych w grudniu, ale zaznaczył, że warunki do podwyższenia kosztu pieniądza poprawiły się od września. Tym samym, wycena podwyżki stóp w grudniu wzrosła prawie do 80%. Posiedzenie Fed oraz piątkowe dane z rynku pracy potwierdzają, że jesteśmy na ścieżce, która prowadzi do grudniowej podwyżki stóp, a jedyną przeszkodą są listopadowe wybory.

Dane PMI wspierają rynki

W minionym tygodniu opublikowano także indeksy PMI dla wielu krajów. Z najważniejszych odczytów, w Chinach indeksy PMI dla usług i przemysłu były wyraźnie lepsze od oczekiwań, co tymczasowo pomagało giełdom europejskim.

W USA opublikowany został ostateczny, październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu oraz indeks ISM dla przemysłu. W Pierwszym przypadku oczekiwano 53,2 pkt., a było 53,4 pkt., natomiast w drugim oczekiwano 51,7 pkt., a było 51,9 pkt. Dane dla globalnych giełd były więc od tej strony wspierające.

Strefa euro ze stabilnymi danymi makro

W strefie Euro dynamika PKB za III kw. 2016 r. wyniosła zgodnie z prognozą 1,6%. Ponadto, w ujęciu rocznym, zgodnie z konsensusem analityków, inflacja konsumencka wg szacunków wyniosła w październiku 0,5%, co nasila presję inflacyjną. Z kolei odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego w strefie euro w październiku wyniósł 53,5 pkt. (wzrost z 52,6 pkt.) i był najwyższy od stycznia 2014 r. Można więc powiedzieć, że dane z Europy były ogólnie korzystne i lepiej niż gorzej wróżą europejskim parkietom.

Inwestycje na GPW obarczone wieloma ryzykami

W Polsce poznaliśmy m.in. dane dotyczące inflacji CPI za październik, która w ujęciu rocznym wyniosła -0,2% (rynek spodziewał się publikacji na poziomie -0,3% r/r). Tym samym, widoczne jest powolne przechodzenie z fazy deflacji, w stronę inflacji. Potencjalnie, zgodnie z konsensusem Bloomberga, dodatnich odczytów można spodziewać się na przełomie końcówki br. i początku 2017 r. Sytuacja ta wspiera sygnalizowany przez RPP scenariusz stabilizacji stóp procentowych.

W dalszej części tygodnia polski rynek akcji zaczął wyraźnie tracić na wartości. Działo się tak nie tylko przez informacje dot. wyborów w USA. Mocna oddziaływały także opublikowane rano bardzo słabe dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. W dodatku, do kupna akcji, mogły zniechęcać plany polityków opodatkowania funduszy typu FIZ. Warto nadmienić, że październik przyniósł nieoczekiwany spadek indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego do 50,2 pkt. z poziomu 52,2 pkt. miesiąc wcześniej. Odczyt ten był najgorszy od 2 lat, ulokował się tuż nad poziomem oddzielającym recesję od rozwoju, a był spowodowany spadkiem liczby nowych kontraktów. Na chwilę obecną, dla kondycji krajowego rynku akcji, istnieje wiele ryzyk, w tym ewentualny odpływ kapitałów z rynków wschodzących w związku z grudniową podwyżką stóp procentowych przez Fed.

Jak wydarzenia wpłyną na inwestycje w fundusze?

Zbliżające się wybory prezydenckie i ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych w połączeniu z mieszanymi danymi makroekonomicznymi prowadzą do zwiększonej zmienności i przenoszeniu kapitału z rynków akcyjnych w stronę bezpieczniejszych aktywów takich jak złoto czy gotówka. Inwestorzy ceniący bezpieczeństwo swoich inwestycji powinni na najbliższy okres przenieść swoje środki na rynek pieniężny.

Warto szukać funduszy inwestujących w krótkoterminowe dłużne papiery wartościowe i gotówkę np.: NN Gotówkowy. Przy rosnącym poparciu dla Donalda Trumpa i przez to słabnącym dolarze ciekawie wygląda inwestycja w złoto. W ofercie funduszy mamy kilka efektywnie zarządzanych funduszy np.: Investor Gold Otwarty.

Ostatnią grupą funduszy, na które warto zwrócić uwagę w tym i przyszłym tygodniu są fundusze typu short. Ich wartość rośnie, kiedy indeks giełdowy (WIG20) traci na wartości.

Przy mieszanych danych makroekonomicznych i rosnącym poparciu dla D. Trumpa, które wpływa na spadki na giełdach, może okazać się odpowiednim wyborem dla inwestorów z większym apetytem na ryzyko. Do najbardziej efektywnych funduszy z tej grupy należy Altus short.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.