poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Czy inwestorzy powinni ufać sondażom?

Czy inwestorzy powinni ufać sondażom?

autor Redakcja
0 komentarz

Dzisiejsze wybory w Stanach Zjednoczonych są niezwykle rozłamowe ze względu na zupełnie odmienne stanowiska dwójki kandydatów, co do prowadzonej polityki, w tym gospodarczej. W związku z tym, przełożenie wygranej Donalda Trumpa na rynki kapitałowe powinno być zupełnie inne aniżeli w przypadku wygranej Hilary Clinton. Ostatnie sondaże pokazują 3,2 proc. przewagę kandydatki Demokratów, co mieści się w ramach błędu statystycznego. Rezultat wyborów jest więc ciągle niewiadomą. Jedno jest pewne. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa zaskoczyłaby rynki, które w ok. 70-75% wyceniają obecnie wygraną żony byłego prezydenta.

Clinton umiarkowanie korzystna dla rynku akcji

Jeśli rynki się nie mylą, to zgodnie ze scenariuszem bazowym, wygrana Hilary Clinton, byłaby umiarkowanie korzystna dla rynków akcji ograniczając obecne tam ryzyko. Umiarkowanie ponieważ jej wygrana jest już w dużej mierze w cenach. Najlepiej powinien się zachować wówczas sektor finansowy. Z kolei, dolar mógłby nieznacznie umocnić się w związku ze zniwelowaniem ryzyka prowadzenia polityki protekcjonistycznej w największej gospodarce świata przez Donalda Trumpa. Mocniejszy dolar, miałby swoją implikację w cenach surowców wycenianych w dolarach, co mogłoby spowodować korektę spadkową m.in. na złocie i na ropie.

Jeśli chodzi natomiast o rynek obligacji, to przy wygranej H. Clinton, istnieje ryzyko większej ilości podwyżek stóp procentowych w USA. W związku z tym rentowności amerykańskich obligacji powinny być wyższe, co pociągnęłoby za sobą zwyżki kosztu pieniądza na całym świecie.

Trump szokujący jak Brexit

W przypadku scenariusza wygranej Donalda Trumpa, co byłoby stosunkowo dużym zaskoczeniem dla inwestorów, rynki akcji, także globalne, zareagowałyby szokiem na miarę Brexitu. Głównie za sprawą pomysłu renegocjacji porozumień handlowych Ameryki, a także nałożenia taryf celnych na kraje naruszające normy handlowe, przez kandydata Republikanów. W związku z niepewnością jaką rodziłaby wygrana miliardera, beneficjentem jego sukcesu wyborczego byłoby złoto, którego cena mogłaby przynajmniej krótkoterminowo zwyżkować. Krótkoterminowo nerwowo zachowałby się natomiast rynek obligacji.

Wyniki wyborów prezydenckich w USA mają być ogłoszone w środę o 2 rano czasu polskiego. To jaki scenariusz zostanie zrealizowany pozostaje mimo wszystko zagwozdką. Utrzymywanie aktualnie podwyższonego ryzyka bardziej przypomina hazard, aniżeli inwestowanie dlatego przeczekanie w bezpiecznych aktywach i działanie po wyborach, byłoby aktualnie dobrym pomysłem. Wszak Brexit pokazał, że nie zawsze powinniśmy podejmować swoje decyzje inwestycyjne w oparciu o sondaże. Jeśli chcemy postawić na któregoś z kandydatów równie dobrze możemy udać się do zakładu buchmakerskiego.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.