sobota, 27 lipca, 2024
Strona główna » Jak uniknąć pytania: Co stało się z moimi pieniędzmi z komunii?

Jak uniknąć pytania: Co stało się z moimi pieniędzmi z komunii?

autor Redakcja
0 komentarz

Z roku na rok sakrament pierwszej komunii świętej coraz mniej zaczyna przypominać duchowe święto, a coraz bardziej przedsięwzięcie, porównywalne do organizacji wesela. Koszty związane z organizacją komunii stają się coraz wyższe, prezenty coraz cenniejsze. Oczekiwania dzieci rosną. Sama koperta lub prezenty przekraczające często tysiąc złotych, już na nikim nie robią wrażenia. Nie zmieniło się jedno. Rodzice wciąż zadają sobie pytanie – co zrobić z pieniędzmi z komunii? A dzieci, po latach pytają – co stało się z moimi pieniędzmi z komunii? Na oba pytania odpowiemy i wskażemy interesujące rozwiązanie dla tych, którzy chcą ochronić i zwiększyć zawartość kopert.

Przy wydatkach liczonych w tysiącach, rodzice muszę się zastanowić co zrobić z pieniędzmi zebranymi od gości podczas rodzinnych spotkań z okazji przyjęcia sakramentu komunii świętej. Część rodziców z prezentów pokrywa koszty poniesione przy organizacji imprezy lub inne swoje wydatki, związane z życiem codziennym. Inna grupa uważa, że te pieniądze należą się dziecku, więc przeznaczają je na kieszonkowe.

Za przywłaszczenie pieniędzy z komunii nawet do 5 lat więzienia

W sieci coraz więcej pojawia się głosów, które mówią, że te pieniądze są tylko i wyłącznie dziecka. Takie podejście pokrywa się prawem Polskim, które interpretuje prezenty jako wyłączną własność dziecka, rola rodziców polega na nadzorowaniu ich. W świetle prawa zabranie dziecku pieniędzy jest traktowane jako przywłaszczenie, za co grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat (art.284 kodeksu karnego). Ciężko jednak jest sobie wyobrazić fakt, w którym dziecko zgłasza do prokuratury przywłaszczenie pieniędzy z komunii przez rodziców.

O tym, co zrobić z pieniędzmi z komunii może zadecydować także sąd

Rodzice mogą zarządzać majątkiem dziecka, ale tylko wtedy, kiedy wydatki nie są znaczące. Pozostałe czynności, które wymagają większych wydatków, muszą zostać zaakceptowane przez sąd rodzinny. Kłopot z tym, że prawo nie interpretuje jednoznacznie sytuacji, w których mamy do czynienia kategorii z zarządzaniem majątkiem dziecka, a kiedy trzeba zwrócić się o zgodę do sądu. Rodzice muszą kierować się dobrem dziecka, co pomoże w rozwiązaniu tego zagadnienia.

Co zrobić z pieniędzmi z komunii, aby je ochronić przed konsumpcją?

Najpopularniejsze jest przeznaczanie pieniędzy z komunii na spełnienie marzeń swojej pociechy. Rodzice podejmują decyzję o tym, aby przeznaczyć zgromadzoną kwotę na gadżety i produkty modne w danym momencie. Innym modelem jest przeznaczenie pieniędzy na rozwój swojego dziecka. Możemy wykupić dodatkowe zajęcia, które będą rozwijały jego pasję lub umiejętności.

Istnieje jednak inne rozwiązanie, które może na początku nie spodobać się właścicielom pieniędzy, ale w przyszłości na pewno podziękują rodzicom za rozsądek. Mowa o rozpoczęciu planowania finansowego dla dziecka. Zebrane pieniądze mogą stanowić solidną podstawę pod zabezpieczenie jego przyszłości. Taką kwotę możemy zainwestować z myślą o ich pomnażaniu, które wraz z dodatkowymi wpłatami, za kilka lat będą umożliwiały dziecku łatwiejsze wejście w dorosłość. Rozsądnie ulokowane oszczędności mogą być w przyszłości wsparciem w momencie wyboru lepszych studiów, zakupu własnego samochodu, mieszkania, a nawet organizacji wesela.

Prezenty z komunii na lokacie, giełdzie, w obligacjach i funduszach

Istnieje wiele możliwości inwestycyjnych na polskim rynku, zależnych od wiedzy i poziomu doświadczenia osoby inwestującej. Najbardziej popularnym produktem finansowym, który może wybrać rodzic, jest lokata bankowa. Rola rodzica wiąże się z wyborem najlepszego oprocentowania pośród dostępnych lokat i określeniu czasu, na jaki chce zamrozić kapitał dziecka.

Kolejnym scenariuszem inwestycyjnym, gdzie mogą ulokować kapitał opiekunowie, jest giełda. Dostępnych jest wiele produktów, począwszy od najbardziej popularnych akcji i obligacji. Nie mniej jednak, aby nie utracić funduszy dziecka, rodzice muszą wykazać się wiedzą i doświadczeniem w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Interesującym rozwiązaniem mogą być także fundusze inwestycyjne, zarządzanych przez profesjonalistów.

„Co stało się z moimi pieniędzmi z komunii?” Są w funduszu UniKorona Pieniężny

Jednym z najdłużej działających i charakteryzujący się niskim ryzykiem (2 w 7 stopniowej skali) jest UniKorona Pieniężny. Za pośrednictwem tego funduszu inwestuje się w bony pieniężne, krótkoterminowe lokaty bankowe, obligacje skarbowe oraz korporacyjne.

W ciągu ostatnich 9 lat (czyli tyle ile trwa osiągnięcie pełnoletności po I komunii świętej) fundusz zarobił 47,69%. Wynik historyczny w żadnym stopniu nie gwarantuje, że w przyszłości zostanie powtórzony, ale z dużym prawdopodobieństwem środki zostaną ochronione przed inflacją.

UNIKORONA PIENIĘŻNY (UNIFUNDUSZE FIO)

UNIKORONA PIENIĘŻNY (UNIFUNDUSZE FIO), stopa zwrotu na dzień 18.05.2018

Rodzice zatem mogą odetchnąć z ulgą. To rozwiązanie to gotowa odpowiedź na pytanie: „Co stało się z moimi pieniędzmi z komunii?”. Otóż zostały bezpiecznie zainwestowane. Z okazji 18 urodzin mogą być wypłacone. Ale czy nie warto podjąć rozmów z właścicielem tego majątku o przedłużenie inwestycji na konkretny cel w przyszłości?

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.