poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » NN (L) Spółek Dywidendowych USA – siła największych amerykańskich spółek

NN (L) Spółek Dywidendowych USA – siła największych amerykańskich spółek

by Redakcja
0 comment

NN (L) Spółek Dywidendowych USA inwestuje pośrednio w spółki płacące dywidendę – wskazuje Marcin Szortyka, zarządzający funduszem. Spółki te mają być zadomowione w USA – oparte o szereg różnych sektorów, w tym przede wszystkim IT, branżę finansową oraz farmacji i usług medycznych. Wszystko inwestowane w zdecydowanej większości poprzez zagraniczny fundusz NN (L) US High Dividend.

Jesteśmy pewni, że największe pozycje z portfela tego funduszu dobrze znacie.

Microsoft, Apple, czy MetLife w jednym portfelu

W ramach strategii funduszu dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend, wynikających z ich dobrej kondycji. Należą do nich dobrze znany wszystkim Microsoft, Apple, czy MetLife – globalny ubezpieczyciel. Wszystkie spółki są dokładnie analizowane, zanim staną się częścią portfela funduszu.

Microsoft szykuje przełom. Ten gigant branży technologii informacyjnych, producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i najpopularniejszego oprogramowania biurowego Microsoft Office – teraz pracuje nad pierwszym na świecie komputerem kwantowym. O zakresie pracy nad tym projektem i wpływowi badań na wiele dziedzin życia, pisaliśmy w tym artykule:  TOP3 spółek technologicznych, które dadzą zarobić. 

Z kolei zespoły Apple pracują nad ulepszeniem sztucznej inteligencji. Firma z logo z nadgryzionym jabłkiem to dobrze znany wszystkim największy konkurent Microsoftu. Korporacja ta zajmuje się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych. Apple rozwija funkcjonalność tworzenia filmów i robienia zdjęć. W obrębie jego zainteresowań jest narzędzie KEEGAN, które ocenia jakość wykonywanych zdjęć. Francuska firma Regaind została przejęta przez Apple i wspólnie pracują nad autorskim algorytmem, który zostanie zintegrowany z mobilnym iOS. Premiera asystenta fotografii planowana jest na moment debiutu iOS 12 – w 2018r.

Metlife w połowie października ogłosił rozpoczęcie prac z IBM nad wspólną platformą ubezpieczeniową, działającą w chmurze.  Projekt ten może zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń. Pomoże w lepszym analizowaniu danych oraz precyzyjnym dopasowywaniu ofert do potrzeb klientów. Metlife to jedna z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Posiada 90 milionów klientów w ponad 60 krajach.

Przyzwoite wyniki w długim horyzoncie – od 23 listopada 2009 roku dał zarobić  ok. +100%

Fundusz NN (L) Spółek Dywidendowych USA posiada portfel wypełniony popularnymi i dobrze prosperującymi spółkami. To inwestycja przeznaczona dla inwestorów, którzy planują oszczędzanie przez okres co najmniej 5 lat, oczekują wysokich zysków oraz akceptują stosunkowo wysokie ryzyko. Ryzyko to jest związane z inwestycjami w tytuły uczestnictwa funduszu zagranicznego, inwestującego w akcje. Zatem należy liczyć się z możliwością silnych wahań wartości inwestycji, szczególnie w krótkim okresie, włącznie z możliwością utraty części zainwestowanych środków.

Ponadto, aby zainwestować w ten fundusz, należy akceptować ryzyko związane z koncentracją inwestycji w spółki oferujące atrakcyjny zwrot z dywidend oraz skupienie inwestycji na rynku Stanów Zjednoczonych. Jako, że inwestycja jest osadzona w USA, należy również zwrócić uwagę na średnie ryzyko zmian kursu złotego w stosunku do dolara amerykańskiego.

Tym samym, fundusz NN (L) Spółek Dywidendowych USA to propozycja skierowana do doświadczonego inwestora realizującego długoterminowe cele finansowe, takie jak przyszła emerytura, bezpieczeństwo rodziny lub przyszłość dziecka, czy oszczędzanie na dom lub mieszkanie – jeśli nie dla siebie, to dla dorastających dzieci.

Zasadność długoterminowego zaangażowania w fundusz widać zresztą po jego wynikach inwestycyjnych. Od początku działalności tj. od 23 listopada 2009 roku, fundusz wypracował zysk na poziomie ok. +100%. Z kolei za ostatnie 36, 24 i 12 miesięcy wyniki to kolejno +25,54%, +26,91% oraz +15,34%. Najgorszy okres fundusz miał od 23 czerwca 2015 roku do 11 lutego 2016 roku, kiedy to stracił na wartości blisko -17%. Tutaj inwestorzy mogli się wystraszyć. Jednak świadomość długoterminowego inwestowania i dobrych danych sprawiła, że zaczął dynamicznie odrabiać straty. Zarządzający, czyli Marcin Szortyka, potrzebował jedynie ok. pół roku na odrobienie spadków wartości tytułów uczestnictwa. To właśnie z uwagi na możliwość zainwestowania na lokalnym szczycie, zalecany jest więc dłuższy termin inwestycji.

Dane makro dobrze wróżą giełdom z USA

Wybierając fundusze z TFI NN nie należy porównywać samych wyników. Pozostałe fundusze to w dużej mierze produkty oparte na akcjach polskich, jako rynku wschodzącego. Te w ostatnim czasie prezentowały się lepiej aniżeli rynki rozwinięte. W porównaniu z nimi, omawiany fundusz, nie wypada najlepiej. Nie mniej jednak NN (L) Spółek Dywidendowych USA jest godny uwagi ze względu na bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne dla USA, w tym w szczególności ISM-produkcja i ISM-usługi, czy rekordowo niska stopa bezrobocia.

Inwestuj on-line i unikaj opłaty manipulacyjnej

Najlepiej nabyć fundusz przez Internet, unikając opłaty manipulacyjnej. To oznacza, że cała kwota wpłaty zastanie przeliczona na jednostki uczestnictwa tego funduszu. Inwestycji online możemy dokonać bezpośrednio na stronie firmy zarządzającej funduszem NN TFI lub za pośrednictwem platformy Bossafund.pl, czy SFI mBank. Opłata za zarządzanie funduszem wynosi 2,5% i jest już wliczona w wycenę jednostki uczestnictwa.

Już przy kwocie 200 zł można stać się posiadaczem zdywersyfikowanego portfela największych spółek IT, finansowych oraz z sektora farmacji i usług medycznych działających w Stanach Zjednoczonych. Minimalna kwota dopłaty jest jeszcze niższa i wynosi jedynie 50 zł.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.