piątek, 13 września, 2024
Strona główna » Kobiety rezygnują z etatów – jak będą wyglądały ich emerytury?

Kobiety rezygnują z etatów – jak będą wyglądały ich emerytury?

autor Redakcja
0 komentarz

Jak wskazuje raport Mastercard – co trzecia firma w Polsce jest zarządzana przez kobietę. To plasuje nasz kraj na wysokim – 7 miejscu z łącznie 57 krajów, których sytuację przeanalizowano. W Europie zajmujemy drugie miejsce (liderem jest Rosja). Sprawdzamy, jak kobiety zarządzające własnym biznesem mogą samodzielnie zadbać o swoją emeryturę i jakie rozwiązania proponuje Rząd.

Według prognoz GUS świat za 36 lat nie będzie raczej przypominać Raportu mniejszości Stevena Spielberga. Mimo to rok 2050 może być równie ponury, jak filmowa wizja przyszłości. Liczba emerytów gwałtownie wzrośnie, w efekcie pochłoną oni znaczną część PKB, a i tak nie zapewnią żadnego standardu życia osobom, które osiągną wiek emerytalny.

Ponadto, coraz bardziej widoczne są nierówności w wysokościach emerytur kobiet i mężczyzn. Z danych ZUS wynika, że średnia emerytura mężczyzny wynosiła w marcu 2018r. 2570 złotych brutto, natomiast świadczenie wypłacane kobietom to 1550 złotych brutto. Kobiety na etatach przestały czuć się komfortowo. Wiele z nich decyduje się na poświęcenie się rodzinie, inne podejmują decyzję o założeniu własnego biznesu.

Mama plus i Konstytucja dla biznesu

Kobiety od 2019 roku będą mogły skorzystać z dopłat do minimalnej emerytury – w ramach tzw. „matczynej emerytury”. W tym rozwiązaniu dla matek minimum czwórki dzieci, które nie pracowały lub pracowały przez krótki czas, deklaruje wypłatę minimalnej wysokości emerytury w kwocie 1000 zł.

Natomiast kobiety, które zdecydowały się otworzyć własną działalność, będą mogły skorzystać z ulg na starcie – w ramach obowiązującej Konstytucji dla Biznesu.

Interesującym rozwiązaniem, które pozwala „przetestować” pomysł na biznes, jest tzw. działalność nierejestrowa. Przychody miesięczne z takiej działalności nie mogę przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wówczas aktywność komercyjna nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie podlega rejestracji w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dotyczy zwłaszcza drobnego handlu dorywczo świadczonych usług.

Z kolei – dla zdecydowanych na wdrożenie biznesplanu w życie – tym, co zdecydowanie odciąża na początku, jest „ulga na start”. Jest to zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Niskie emerytury dla mikrobiznesów – co z tym zrobić?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają średnio o 300 zł najniższe emerytury niż pracujący na etacie, którym ZUS wypłaca świadczenia. Ta różnica wynika z faktu, iż większość przedsiębiorców co miesiąc opłaca składki najniższe z możliwych.

Sytuacja jest identyczna niezależnie od płci. Równość w niskich emeryturach dla samozatrudnionych powinna motywować do samodzielnego budowania poduszki bezpieczeństwa. Sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości jest wiele. Oczywiście najprościej byłoby płacić wyższe składki. Jednak poza tym rozwiązaniem istnieją także produkty finansowe, które wspierają samodzielne budowanie kapitału emerytalnego.

Przedsiębiorcze kobiety wykazują zainteresowanie tego typu ofertami. Pokazują to dane raportu z 2016r. „Portret finansowy Polek”, który opublikował Deutsche Bank. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 15 proc. kobiet zadeklarowało, że samodzielnie podjęło decyzję o wyborze dodatkowego programu emerytalnego. 20 proc. deklaruje, że wie, jak inwestować i zna produkty bankowe zabezpieczające przyszłość. Te informacje wskazują, że kobiety chcą samodzielnie zarządzać swoimi finansami, nie tylko oszczędzając, ale także inwestując na przyszłość.

Analizując powyższe, dostrzegamy ścisłą zależność emerytury od wysokości składek i lokowania środków pieniężnych w produkty finansowe. Od tych czynników w głównej mierze zależeć będzie wysokość późniejszych świadczeń. Co prawda Rząd pokusił się na kroki zmierzające do polepszenia sytuacji matek i kobiet prowadzących własny biznes, jednak są to bardzo niskie stawki. Opcja działalności nierejestrowanej i „ulgi na start” jedynie przesuwa konieczność opłacania składek, która jednocześnie wpływa na obniżenie przyszłej emerytury dla kobiet.

Przeczytaj także

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.