poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Duże ryzyko bańki spekulacyjnej na Bitcoinie

Duże ryzyko bańki spekulacyjnej na Bitcoinie

by Redakcja
0 comment

Jak do tej pory, kryptowaluty są niewątpliwie najlepiej spisującą się klasą aktywów w 2017 r. Od początku roku Bitcoin, jako swoisty klejnot koronny tego rynku, zyskał na wartości aż 566%. Tak okazała stopa zwrotu, w stosunkowo krótkim okresie, może być oznaką dominującej spekulacji. Pytaniem pozostaje więc to, czy naprawdę mamy obecnie do czynienia z bańką spekulacyjną na Bitcoinie?

Tulipanowa spekulacja, a bańka na Bitcoinie

Otóż, jeśli popatrzymy na Bitcoina, możemy dostrzec pewne podobieństwa do tulipanowej bańki z XVII wieku. Oczywiście jest też wiele różnic. Tym, co mimo wszystko niepokoi jest jednak, w obydwu przypadkach, skokowy wzrost cen relatywnie nowego „produktu”. Ponadto handel Bitcoinem będzie się wiązał w coraz większym stopniu z aktywnością na kontraktach terminowych. Przypomnijmy przy tym, że w lipcu 2017 r. platforma LedgerX dostała pozwolenie na handel derywatami bazującymi na Bitcoinie. Z kolei niedawno, firma CME Group również ogłosiła, że umożliwi handel derywatami na tę kryptowalutę pod koniec roku. Podobnie było w przypadku cebulek tulipanów, gdzie akurat handel kontraktami terminowymi odegrał dużą rolę w procesie formowania się bańki.

Bitcoin vs bańka dotcomowa

Tym, co może niepokoić w przypadku Bitcoina, są też wręcz monstrualne stopy zwrotu w relatywnie krótkim okresie czasu. Na początku 2015 r., Bitcoin kosztował nieco ponad 300 USD. Z kolei, we wczesnym listopadzie br., cena wynosiła już 7600 USD. To oznacza stopę zwrotu na poziomie ponad 2200% w 1041 dni handlu. Dla porównania indeks NASDAQ podczas internetowej bańki z lat 1995-2000, zyskał na wartości 391% w 1041 tradingowe dni. Maksymalna stopa zwrotu, po 1326 dniach z tego technologicznego indeksu wynosiła natomiast 1100% po 1326 dniach handlu. Oznacza to więc, że zyski z Bitcoina przebiły już te z okresu bańki dotcomowej. Uderzające jest przy tym podobieństwo zmiany paradygmatów technologicznych w obu przypadkach.

Liczne ryzyka związane z Bitcoinem

Największą bolączką Bitcoina jest to, że nie jest on wspierany przez żaden rząd, czy bank oraz nie bazuje na żadnym surowcu. Dopóki banki centralne i rządy na całym świecie nie zaakceptują jego użycia, dopóty wysoka cena Bitcoina wydaje się nieuzasadniona. Ponadto mankamentami Bitcoina są: ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży, ryzyko związane z brakiem gwarancji, ryzyko związane z możliwością oszustwa i ryzyko związane z dużą zmianą ceny. Potencjalnych czynników wywołujących załamanie się cen jest więc bardzo dużo.

Biorąc pod uwagę powyższe, ryzyko bańki na Bitcoinie jest obecnie wystarczająco duże, aby wstrzymać się z inwestycją w tego typu aktywo. Tym bardziej że przed tą czołową kryptowalutą – jak mogliście dowiedzieć się z naszego wcześniejszego tekstu Damodoran i Buffet ostrzegają przed Bitcoinem – ostrzegali już choćby Aswath Damodaran, czy Warren Buffet. Z kolei, z lokalnego podwórka, bańkę na Bitcoinie dostrzega również np. Paweł Cymyck, prezes Związku Maklerów i Doradców.  Stwierdził on, że „wirtualne waluty to realne straty” i taki też scenariusz z pewnością warto brać pod uwagę.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.