Czerwiec był bardzo udany dla naszych portfeli modelowych. Wszystkie osiągnęły dodatnią stopę zwrotu. Szczególną uwagę zwraca portfel Wzrostowe Akcje, które w ciągu miesiąca zyskały 2,37%, a od początku roku 11,99%. Dla porównania indeks WIG zyskał w czerwcu 3,9%, a od początku roku 4,39%. Wysokie wyniki naszych portfeli są dziełem odpowiedniej selekcji funduszy inwestycyjnych. Na początku każdego miesiąca liczymy ranking efektywności. Tylko najlepiej ocenione fundusze w danej kategorii trafiają do naszych portfeli. Dzięki temu prawdopodobieństwo osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu jest bardzo wysokie.
Bezpieczne obligacje. Najwyższe bezpieczeństwo inwestycji
Portfel Bezpieczne Obligacje jest najbezpieczniejszym z naszych portfeli. W jego portfolio znajdują się tylko fundusze inwestujące w gotówkę, depozyty bankowe oraz obligacje skarbowe. Udział obligacji korporacyjnych jest ograniczony i nie przekracza 15%. Za niskie ryzyko inwestor płaci niską stopą zwrotu. Inwestycja w Bezpieczne Obligacje ma ochronić kapitał przed inflacją.
W czerwcu portfel przeszedł gruntowną przebudowę. Pozostał jedynie Aviva Investors Niskiego Ryzyka (Aviva Investors FIO), którego udział zwiększyliśmy do 60%. Pozostałą część portfela ulokowaliśmy w PZU Papierów Dłużnych POLONEZ (PZU FIO Parasolowy) i UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO)
Tabela 1. Zmiany funduszy w portfelu Bezpieczne Obligacje
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Od początku roku portfel Bezpieczne Obligacje zyskał 1,24%, a od 05 lutego 2014 r. 15,76%. Wyniki przedstawione są na poniższym wykresie.
Wykres 1. Wynik portfela Bezpieczne Obligacje od początku działalności
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw. Wyższy zysk
Akceptując mniejsze bezpieczeństwo tego portfela spowodowane dobieraniem do portfolio funduszy inwestujących w obligacje przedsiębiorstw inwestor może liczyć na wyższy zysk, niż w portfelu Bezpieczne Obligacje. W tym miesiącu portfel przeszedł jedynie mniejsze zmiany. Fundusz z oferty AGIO TFI zastąpił UniKorona Dochodowy (UniFundsze FIO). Wprowadzone zmiany znajdują się w poniższej tabeli.
Tabela 2. Zmiany funduszy w portfelu Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Od początku roku portfel Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw zyskał 1,48%, a od 05 lutego 2014 r. 26,92%. Wyniki przedstawione są na poniższym wykresie.
Wykres 2. Wynik portfela Rentowne Obligacje Przedsiębiorstw od początku działalności
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Wzrostowe Akcje. Bardzo wysokie zyski oraz najniższe bezpieczeństwo
Najwięcej zmian dotknęło portfel Wzrostowe Akcje. Kierując się rankingiem ograniczyliśmy liczbę funduszy w portfolio do 5. Większość portfela ulokowaliśmy w 3 funduszach: Investor Ameryka Łacińska (Investor Parasolowy SFIO), Investor BRIC (Investor Parasolowy SFIO) oraz NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania (NN SFIO). Dokładne zmiany znajdują się w tabeli poniżej.
Tabela 3. Zmiany funduszy w portfelu Wzrostowe Akcje
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Od początku roku portfel Wzrostowe Akcje zyskał 11,99%, a od 05 lutego 2014 r. 46,03%. Wyniki przedstawione są na poniższym wykresie.
Wykres 3. Wynik portfela Wzrostowe Akcje od początku działalności
źródło: opracowanie własne na podstawie danych targeto.pl
Najefektywniejsze fundusze w portfelach modelowych targeto.pl
W portfelach modelowych umieszczamy zawsze najefektywniejsze fundusze. W każdym miesiącu sprawdzamy ich oceny i w razie konieczności dokonujemy zmian. To sprawia, że nasze wybory mają największa szanse na pokonanie rynku.