Polacy zaczęli oszczędzać z myślą o dodatkowej emeryturze. Już prawie połowa z nas co miesiąc odkłada po kilkaset złotych w tym celu. Czyżby Polacy przestraszyli się biedy na emeryturze?
W 2015 zaledwie 4% pracujących Polaków deklarowało oszczędzanie z myślą o emeryturze (badanie TNS „Polacy wobec oszczędzania na emeryturę”). W 2017 roku odsetek takich osób wzrósł do 43% (badanie Gfk „Dojrzałość finansowa Polaków”), czyli 10-ciokrotnie!
Najczęściej wybieramy depozyt bankowy jako formę planu emerytalnego, na drugim miejscu przysłowiową „skarpetę”, a trzecią najpopularniejszą formą jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne (dane TNS z 2015 roku).
Nie płać daniny dla fiskusa
Podstawową korzyścią, jaką oferuje IKE jest możliwość uniknięcia podatku Belki. Aby uchronić zyski przed daniną dla fiskusa musimy spełnić dwa warunki: wstrzymać się z wypłatą środków do 60 roku życia, a także dokonywać zasileń konta w pięciu dowolnych latach kalendarzowych. Podatku Belki nie zapłacą także nasi spadkobiercy, którzy będą również zwolnieni z podatku od spadków i darowizn.
Pełna elastyczność
W każdym roku kalendarzowym możemy wpłacić na IKE kwotę odpowiadającą trzystu procentom średniego wynagrodzenia, w tym roku 12 789 zł. Nie ma jednak żadnego obowiązku ani przymusu (w postaci jakiś dodatkowych opłat) do regularnego wnoszenia wpłat. Zasilamy IKE z dowolną częstotliwością dowolnymi kwotami (min. 50 zł), ale oczywiście najlepiej jest złożyć dyspozycję stałego przelewania środków z ROR-u.
Ty decydujesz o sposobie inwestowania
Od Ciebie zależy także, w jaki sposób będą pomnażane Twoje oszczędności. IKE NN Plus oferuje wybór aż 23 różnych funduszy. Możesz dowolnie skonfigurować portfel funduszy, zmieniać go w dowolnym momencie — przenosząc środki między wybranymi funduszami, a wszystko bez żadnych opłat.
Niższa opłata za zarządzanie to wyższe zyski
Nie ponosisz również żadnych opłat za prowadzenie IKE, nie ma też opłaty manipulacyjnej potrącanej z wpłat. Inwestując w fundusze NN za pośrednictwem IKE PLUS otrzymasz także 25-cioprocentową zniżkę w opłacie za zarządzanie, dzięki czemu Twoje zyski będą wyższe. Przykładowo, gdybyś zainwestował 30 czerwca 2016 roku w fundusz NN AKCJI, Twój zysk netto na regularnym rejestrze na dzień 30 czerwca 2017 roku wyniósłby 32,93%, natomiast w IKE NN PLUS, dzięki niższej opłacie za zarządzanie, wyniósłby aż 34%.
Pełna dostępność
Większość z nas bardzo dużą wagę przywiązuje do płynności środków, także w przypadku oszczędzania długoterminowego. W przypadku IKE cały czas zachowujesz pełen i nieograniczony dostęp do swoich pieniędzy. W dowolnie wybranym momencie będziesz mógł wypłacić część lub całość pieniędzy, dokonując tzw. zwrotu. Składając dyspozycję wypłaty przed ukończeniem 60 roku życia jedyną konsekwencją będzie naliczenie podatku Belki, czyli de facto powrót do standardowych warunków oszczędzania w funduszach inwestycyjnych. Jednak i tak zyskasz na tym, że w fundusze NN inwestowałeś poprzez konto emerytalne dzięki niższej opłacie za zarządzanie.
Możliwość częściowych wypłat bez utraty prawa do ulgi podatkowej
Decydując się na wcześniejszą częściową wypłatę pieniędzy – tzw. częściowy zwrot – jedynie od wypłaconej kwoty zostanie naliczony podatek Belki; pozostała kwota nadal będzie inwestowana z zachowaniem prawa do ulgi w tym podatku.
Kontrola nad wybraną firmą, dystrybutorem produktu
Jeżeli uznasz, że wybrane przez Ciebie IKE nie spełnia Twoich oczekiwań, będziesz mógł bez żadnych opłat przenieść swoje oszczędności do innej firmy zarządzającej zachowując prawo do ulg podatkowych.
Już teraz możesz otworzyć konto IKE lub IKZE przez Internet. Wystarczy dowód osobisty i 15 minut wolnego czasu. Wybierz jednego z liderów naszego rankingu.
–> Otwórz konto IKZE od NN Investment Partners
–> Otwórz konto IKZE od AXA TFI