poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » Stopy procentowe w USA dadzą kopa

Stopy procentowe w USA dadzą kopa

by Redakcja
0 comment

W bieżącym tygodniu mamy prawdziwy wysyp istotnych informacji makroekonomicznych. Najważniejsze informacje to indeks Instytutu Ifo, decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych oraz PKB w USA. Nie należy jednak zapominać i indeksach PMI dla Strefy Euro oraz USA i innych wymienionych przez nas wskaźnikach będących swoistym papierkiem lakmusowym światowych gospodarek. W tym tygodniu na naszej liście obserwowanych znajdą się fundusze takie jak Investor Niemcy, Caspar Akcji Europejskich oraz Franklin US Opportunities Fund. Zapraszamy do lektury i zmian na swoich listach obserwowanych!

Wysoko postawiona poprzeczka dla PMI Strefy Euro

Wiele spływających w obecnym tygodniu danych makro będzie pochodziło z USA, z związku z czym warto obserwować fundusz Franklin US Opportunities Fund. Po pierwsze dlatego, że w poniedziałek od 9:00 do 15:45 odbędzie się publikacja ważnych wskaźników wyprzedzających koniunkturę – PMI, w Europie oraz USA. Dane będą publikowane zarówno dla sektora usług, jak i przemysłu. Ostatnie przemysłowe odczyty dla Strefy Euro, w tym Niemiec, jako głównej „lokomotywy” gospodarczej Eurolandu, były wręcz fantastyczne – poziomy PMI osiągały wielomiesięczne maksima. Nieco gorzej sytuacja wyglądała w USA, gdzie przemysłowy PMI wyniósł 52 pkt (9-miesięczne minimum).

O ile w przypadku Strefy Euro, ciężko o zaskakujący dla inwestorów odczyt (po serii znakomitych danych rynek wiele oczekuje od kolejnych odczytów), o tyle w USA pozytywna niespodzianka w tych danych, mogłaby się przełożyć na wzrosty na rynku akcji amerykańskich.

Czy Conference Board ponownie zaskoczy inwestorów?

Po drugie dlatego, iż we wtorek, o godz. 16:00, w USA opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów – Conference Board za lipiec. Jest to indeks wskaźników wyprzedzających. Warto zauważyć, że czerwcowy odczyt wyniósł 118,9, przy prognozie analityków na poziomie 116.

Tym razem specjaliści również prognozują wartość 116. Dla rynku akcyjnego dobrze byłoby, aby ponownie przebić tę prognozę.

Stopy procentowe w USA najprawdopodobniej pozostaną niezmienione

Trzecim powodem dla którego warto obserwować fundusz Franklin US Opportunities Fund jest fakt, że w środę o godzinie 20.00 Komitet Federalnego podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Rynek daje jedynie 3% szans na podwyżkę, przy czym w obecnym roku szansa na najbliższą podwyżkę była w trendzie spadkowym. Wysokość stóp na obecnym poziomie wpływa pozytywnie na rynek akcyjny, nie tylko w USA, ale i w ujęciu globalnym.

Czekamy na wzrost zamówień na dobra trwałego użytku w USA

Z kolei w czwartek o godz. 14:30 poznamy w USA wstępne dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, również te z wyłączeniem transportu za czerwiec. Prognoza zakłada wzrost w ujęciu miesięcznym odpowiednio o 1,9% i 0,3%. W przypadku zamówień na dobra trwałego użytku z włączeniem transportu dobrze byłoby o wzrost przynajmniej zgodny z prognozami, gdyż kwiecień i maj były spadkowe. Zachęcamy więc również do obserwowania Franklin US Opportunities Fund z tego powodu.

Wzrost PKB w USA nabiera tempa

W końcu obserwacja funduszu Franklin US Opportunities Fund będzie zasadna dlatego, iż w piątek o godzinie 14.30 poznamy informację o dynamice wzrostu gospodarczego w USA w II kw. 2017r. Analitycy liczą na przyspieszenie amerykańskiego PKB do 2,5% z 1,4% w I kw. Choć jeszcze na początku czerwca br. mówiono o przyśpieszeniu do 3%. Dobre dane będą miały pozytywne przełożenie na rynek akcyjny.

Indeks Instytutu Ifo powinien być na wysokim poziomie

Ponadto, we wtorek o godzinie 10.00 dane na temat wysokości indeksu instytutu Ifo. Indeks Ifo powstaje na bazie ankiet przeprowadzonych na grupie ok. 7000 menedżerów. W czerwcu indeks znalazł się na historycznym szczycie 115,1 pkt. Mimo to oczekiwania na następne pół roku pozostają dość stonowane.

Atak na nowe maksima pozytywnie wpłynie nie tylko na akcje niemieckie. Na liście obserwowanych powinien znaleźć się Investor Niemcy oraz Caspar Akcji Europejskich.

Inflacja na świecie nie zagraża akcjom

Z kolei w piątek o 1:30, a także o 8:45 poznamy także inflację konsumencką (r/r) odpowiednio w Japonii oraz Francji. Są to dwie bardzo duże gospodarki, gdzie obserwacja pewnych tendencji inflacyjnych może mieć szerszy wymiar. Otóż jakiś ewentualny dynamiczniejszy wzrost inflacji powinien zaszkodzić obligacjom. Z drugiej strony obecne poziomy inflacyjne oraz presja inflacyjna na świecie nie zagrażają jeszcze akcjom. Dopiero wysoka oraz utrzymująca się od pewnego czasu presja inflacyjna jest dla rynku niekorzystna, a z tym nie mamy obecnie do czynienia. Obserwuj PKO Akcji Rynku Japońskiego.

Podaż ropy w USA ważną informacją

W końcu w piątek o 19:00 podane zostaną dane dotyczące ilości wież wiertniczych w USA dla rynku ropy. W zasadzie od 10 lipca na giełdach mamy do czynienia z odbiciem cen ropy naftowej. Dzieje się tak m.in. zarówno z powodu spadku dolara, jak i ostatnich spadków zapasów. Do sytuacji na rynku ropy uzupełniające są właśnie dane o ilości wież wiertniczych, których jest obecnie 765 (najwięcej od kwietnia 2015 r.). Najmniej pożądany jest oczywiście wzrost ich liczby, który podkreśliłby obawy, że trwające wzrosty w produkcji łupkowej w USA niweczą próby zrównoważenia rynku przez innych głównych producentów. Obserwuj naszego hotFUND-a BPH Globalny Żywności i Surowców.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.