Nie jest przesadą stwierdzenie, że ludzki mózg jest imponujący. Ta najbardziej złożona struktura w znanym nam wszechświecie zarządza całym ciałem człowieka i pozwala nam m.in. generować pomysły, czy planować. W niniejszym wpisie przedstawimy, jak poprawić zdolności zarządzania finansami, korzystając z odkryć neuroekonomii.
Choć zarządzanie pieniędzmi i inwestowanie nie przychodzi nam na ogół z łatwością, to każdy z nas ma potencjał do rozwijania swojej inteligencji finansowej. Jest ona po prostu zestawem umiejętności bazujących bardzo często na zdolnościach matematycznych, których możemy się nauczyć. Dodatkowo kwestię zwiększania efektywności finansowej, w tym inwestycyjnej wspierają również odkrycia z neuroekonomii.
Czym w ogóle jest neuroekonomia?
Neuroekonomia to stosunkowo nowa dziedzina. Zajmuje się badaniem przyczyn oraz prognozowaniem przyszłych zachowań ludzkich w sferze szeroko pojętej ekonomii. Próbuje ona połączyć nauki dotyczące mózgu i układu nerwowego. Korzysta z osiągnięć m.in.: ekonomii eksperymentalnej i behawioralnej oraz psychologii poznawczej i społecznej.
Nauka ta reprezentuje najnowszy obszar badań z ogromnym potencjałem poznawczym. Badania te pomogą nam lepiej zrozumieć zachowanie uczestników rynków finansowych. To właśnie dzięki świadomości charakterystycznych dla inwestorów zachowań tendencyjnych, możemy je odpowiednio modulować, aby unikać licznych pułapek podczas lokowania swoich pieniędzy.
Ty rządzisz emocjami, a nie one Tobą
Rozwój nowoczesnych technik, takich jak obrazowanie funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), toruje drogę do nowych odkryć. Dotyczyć one mają w dużej mierze tego, jak ludzie w ogóle podejmują decyzje inwestycyjne.
Ostatnie wyniki badań wspierają hipotezę dotyczącą stawiania czoła sytuacjom, które są powiązane z naszymi pieniędzmi – utratą lub rządzą zysku. Sytuacje te sprawiają, że jesteśmy bardziej emocjonalni i znacznie mniej racjonalni niż chcielibyśmy być.
O tym, że gra na giełdzie oparta o emocje jest wyniszczająca – pisaliśmy w artykule pt. „5 rad psychiatry dla inwestorów – czyli dlaczego warto inspirować się postępowaniem alkoholików”.
Poznaj, jak działa tłum i unikaj zbiorowych histerii
Ludzka wrażliwość na emocje sprawia, że cechujemy się tzw. zachowaniami tendencyjnymi. Mogą one przysłonić nam naszą zdolność do podejmowania racjonalnych decyzji inwestycyjnych.
Wśród tendencji, którym ulegamy w świecie inwestycji są:
- antycypacja coraz większej nagrody,
- brak balansu ryzyka,
- podążanie za „stadem”,
- preferowanie szybkiej gratyfikacji,
- skłonność do poszukiwania nowości,
- kierowanie się nieobiektywnymi punktami odniesienia,
- tzw. racjonalna, czy ekonomiczna racjonalność,
- przywiązanie do majątku.
Neuroekonomia bada podstawy funkcjonowania mózgu w sytuacjach tendencyjnych. Znajomość najnowszych badań i technik podejmowania racjonalnych decyzji w momentach zbiorowej paniki – może przynieść inwestorom realne korzyści.
Kora przedczołowa kluczowa w zwiększaniu wydajności portfela inwestycyjnego
Inwestorzy muszą korzystać ze wszystkich dostępnych zasobów mózgu. To pozwala im myśleć jasno z nastawieniem na swój cel, podczas poodejmowania decyzji inwestycyjnych.
Jedną z fizycznych cech, która odróżnia ludzi od innych zwierząt, jest nasza duża kora przedczołowa. Większość naszej mocy analitycznej znajduje się właśnie tam. Niemniej jest ona również metabolicznie kosztowna w użyciu. Kiedy jesteśmy świadomi powstałych w toku ewolucji zachowań tendecyjnych, nasza kora przedczołowa może być w pełni zaangażowana w integrację informacji ze wszystkich regionów mózgu.
Regularne przyjmowanie do wiadomości i integracja wszystkich informacji o działaniach tendencyjnych poprawi analizę finansową i wydajność naszego portfela inwestycyjnego.
KONKURS: Abalone – czyli przyjemna rozgrzewka dla mózgu przed nauką inwestowania
Rozwój umiejętności inwestycyjnych poprzez naukę niewątpliwie wiąże się więc z pewnym wysiłkiem umysłowym. Tym samym chcieliśmy zaproponować Wam przyjemną rozgrzewkę przed tym istotnym finansowym wyzwaniem.
Chodzi o znakomitą grę logiczną Abalone. Grając w nią możliwe jest stymulowanie kory przedczołowej w aspekcie ćwiczenia koncentracji i uwagi. Z kolei regularny trening tych umiejętności pomoże Wam w nauce (w tym przypadku inwestowania), umożliwi szybsze zrozumienie, poprawi pamięć, pomoże skupić się na zadaniu finansowym lub celu inwestycyjnym łatwiej i wydajniej.
Grę Abalone możecie wygrać. Wystarczy w komentarzu pod wpisem odpowiedzieć na pytanie:
Jaki wpływ mają emocje na decyzje inwestycyjne?
Autora najciekawszej odpowiedzi nagrodzimy nowym egzemplarzem gry Abalone od Brainshop.pl. Konkurs trwa od 12.04.18 do 22.04. 2018. W tym czasie czekamy na Wasze odpowiedzi, zamieszczone pod tym wpisem.
Udzielenie odpowiedzi na pytanie konkursowe wiąże się z akceptacją regulaminu konkursu.
Jesteście ciekawi, w jaki dokładnie sposób nasze zachowania podczas inwestowania wykazują tendencyjność? W cyklicznych wpisach zaprezentujemy Wam konkretne lekcje bazujące na ostatnich publikacjach naukowych z neuroekonomii. Mamy nadzieję, że polepszą one Waszą praktykę zarządzania pieniędzmi. Jako część każdej lekcji zaprezentujemy, też praktyczne jej zastosowanie w ramach inwestowania. Śledźcie więc naszego bloga na bieżąco!