poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona główna » Inwestowanie i niższy PIT 37? Inwestycja w IKZE pozwala odliczyć nawet 1706 zł!

Inwestowanie i niższy PIT 37? Inwestycja w IKZE pozwala odliczyć nawet 1706 zł!

autor Redakcja
0 komentarz

Do 30 kwietnia 2020r. należy rozliczyć PIT 37. Jeśli to Twoje pierwsze rozliczenie, odkąd oszczędzasz na IKZE i nie wiesz, w jaki sposób zrobić to prawidłowo – ten artykuł będzie dla Ciebie źródłem cennych informacji i uporządkuje Twoją wiedzę. Podpowiemy, jak odliczyć IKZE w PIT 37, aby otrzymać ulgę nawet do 1830 zł za 2019 rok.

Jeśli dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem inwestowania na prywatną emeryturę poprzez IKZE – pamiętaj, że za ten rok możesz odliczyć w 2020r. nawet 1830 zł, jeśli zaczniesz aktywnie odkładać oszczędności w IKZE. Warto więc zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat oszczędzania w IKZE.

IKZE jako wielopostaciowa forma efektywnego oszczędzania

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest rodzajem dobrowolnego planu emerytalnego. W ramach tego planu można samodzielnie i efektywnie gromadzić kapitał na dodatkową emeryturę. Warto jednak na początku rozpatrzeć to, gdzie w ogóle można założyć IKZE.

Trzeciofilarowe konto możemy założyć w towarzystwie funduszy inwestycyjnych (TFI). Poza tym IKZE założymy również w podmiotach prowadzących działalność maklerską, zakładach ubezpieczeń na życie, bankach oraz w PTE oferujących DFE. Jeśli dotychczasowy wybór nie okaże się właściwy, to zgromadzone oszczędności możemy zawsze przenieść na IKZE do innej instytucji.

W przypadku, gdy decyzję tę podejmiemy przed upływem 12 miesięcy od zawarcia umowy, musimy się jednak liczyć z dodatkowymi opłatami. Więcej informacji na temat IKZE znajdziesz tutaj.

Inwestuj efektywnie – wybierz IKZE od liderów rankingu.

Należy więc od początku zadbać o to, żeby nasz wybór instytucji prowadzącej IKZE był jak najlepszy. Jeśli zastanawiałeś się dotychczas nad tym, które IKZE wybrać, już śpieszymy z pomocą. Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji, podobnie jak w przypadku IKE, opublikowaliśmy ranking IKZE z funduszami inwestycyjnymi. W ostatnim wydaniu rankingu wyłoniliśmy dwóch liderów:

  • IKZE Plus od NN Investment Partners TFI — nie udało się spełnić jedynie wysokości opłat za zarządzanie w subfunduszach. Wprawdzie ten koszt jest obniżony w IKZE Plus, w porównaniu do standardowej opłaty, ale nie jest tak niski, jak tego oczekujemy od modelowego rachunku IKZE. Mimo to – produkt ten jest bardzo wysokiej jakości i z pewnością warto rozważyć oszczędzanie na prywatną emeryturę z tym rozwiązaniem. O IKZE Plus od NN Investment Partners TFI możesz przeczytać więcej w naszej szczegółowej analizie tutaj. Konto możesz otworzyć, klikając w ten link.
  • IKZE od AXA TFI — podobnie, jak w IKZE od NN Investment Partners, opłata za zarządzanie jest pobierana, a jej koszt jest obniżony w porównaniu do standardowej opłaty. Drugim elementem jest brak gotowych rozwiązań — rozwiązaniem tego problemu mogą być gotowe strategie inwestycyjne od Targeto.pl, które umieściliśmy tutaj. Dodatkowo, w AXA TFI uzyskać 200 zł zwrotu za otwarcie konta IKZE w 2019r. i wpłacenie na konto conajmniej 2 000zł. Aby skorzystać z promocji należy użyć kodu tfiikze2019 zakładając konto tutaj.

Opcja odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania główną zaletą IKZE

Największym plusem opisywanego rozwiązania jest możliwość odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania w każdym roku. Za 2019 rok możliwa jest ulga nawet do 1830 zł.

Dodatkowo zysk jest zwolniony z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych. Na tym lista zalet IKZE się nie kończy. Rozpatrując jego korzyści, warto bowiem byłoby również zwrócić uwagę na inne zalety typowe dla produktów długoterminowego oszczędzania.

Są nimi niewątpliwie: siła procentu składanego oraz fakt, iż inwestując systematycznie rozkładamy inwestycję w czasie, minimalizując ryzyko inwestycyjne.

Ile można odliczyć od podatku dochodowego?

Warto zaznaczyć, że główny plus IKZE, którego nie napotkamy w przypadku IKE, nie oznacza, że to drugie rozwiązanie jest gorsze. IKE ma również istotne zalety. Pisaliśmy o tym szerzej w artykule IKE czy IKZE, a może oba?  Jeśli jednak zależy nam głównie na możliwości odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania, warto uświadomić sobie jedną rzecz. Mianowicie to, ile trzeba wpłacić na IKZE, aby odliczyć je maksymalnie.

Każdy, kto końca tego roku wpłaci 5 718 zł na IKZE – może otrzymać zwrot podatku do 1830 zł. Oczywiście jest to tylko przykładowa ilość pieniędzy, która waha się w zależności od sumy wpłat i wysokości dochodów.

Jak odliczyć IKZE w PIT 37?

Nasuwa się zatem pytanie – jak uzyskać odliczenie podatku za 2019r. wpłacając na IKZE? Dla większości z Was będzie to z pewnością równoznaczne z odpowiedzią na to, jak odliczyć IKZE w PIT 37.

Przeważająca część z nas bowiem nie prowadzi działalności gospodarczej, tylko pracuje na podstawie umowy o pracę. Otóż każdy, kto już posiada to konto lub zamierza je mieć, może to zrobić samodzielnie. Warunkiem do odliczenia podatku, jest bycie podatnikiem osiągającym dochody opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wpłaty muszą być też udokumentowane. Osoby, które rozliczają się za pomocą PIT-37 ulgę wykazują w załączniku PIT/0. Podobnie w przypadku obywateli składających zeznania podatkowe na drukach: PIT-36 lub PIT-28.

W każdym z tych przypadków należy w pole o numerze 29 wpisać łączną sumę wpłat na IKZE w danym roku. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą podatku liniowego łączną kwotę wszystkich wpłat na IKZE wpisują natomiast w polu numer 26 bezpośrednio w PIT-36L.

Dokładną instrukcję, jak odliczyć inwestycje w IKZE od podatku PIT 37 znajdziesz pod tym linkiem.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.