poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona główna » GTA V najlepiej sprzedającą się grą video w historii

GTA V najlepiej sprzedającą się grą video w historii

by Redakcja
0 comment

Grand Theft Auto V – każdy fan gier video zna serię GTA. Można ją kochać lub nie, ale nie można przejść obok niej obojętnie. Gra wzbudza skrajne emocje, zaczynając od zachwytu, kończąc na poczuciu zgorszenia. Choć to uczucie pojawia się częściej u osób niebędących czynnymi graczami. Nie bez przyczyny na pudełku gry widnieje oznaczenie od 18 lat.

Fabuła gry rozgrywa się w mieście Los Santos, które inspirowane było Amerykańskim Los Angeles. Pierwszy raz do czynienia mamy z trzema bohaterami. Każdy z nich wywodzi się z innego świata, lecz ich ścieżki już wcześniej się skrzyżowały. Akcja jest bardzo dynamiczna. Generalnie, tak jak w poprzednich seriach – wcielamy się w życie gangstera.

Skąd taki sukces GTA V?

Sukces gry niewątpliwie leży po stronie ciekawej akcji, różnorodności wykonywanych misji i bardzo realistycznej grafice. Dobrym posunięciem ze strony firmy było wprowadzenie modułu sieciowego, który przyciągnął rzesze nowych i powracających graczy, znudzonych wersją fabularną.

Taka popularność zaowocowała astronomicznymi przychodami w wysokości 6 miliardów dolarów, przy inwestycji 265 milionów. Dla porównania – film „Avatar” przy podobnych kosztach produkcji, osiągnął „tylko” 3 miliardy dolarów zysku.

GTA V miażdży konkurencję

Zestawienie wyników gry wideo z najbardziej kasową produkcją kinową ostatnich lat pokazuje, jaki potencjał ma rynek gier wideo. Takie zestawienie obrazuje, jak duży jest rynek gier video. Jak wynika z danych Group w 2017 r. – konsumenci wydali 36 miliardów dolarów na gry – czyli o 15% więcej niż rok wcześniej.

Rosnący rynek gier video, który generuje wysokie przychody, wzbudza duże zainteresowanie inwestorów na całym świecie. Ogromna popularność GTA V przekłada się na liczbę sprzedanych egzemplarzy, która wyniosła 90 milionów sztuk.

GTA V może pochwalić się najlepszym wynikiem sprzedażowym w historii gier video, a trzecim ogólnie wśród gier. Więcej sprzedanych egzemplarzy mają tylko takie tytuły, jak „Tetris” i „Minecraft”.

GTA - sprzedaż - wykres

Źródło: marketwatch.com

Piąta część serii wypadła zdecydowanie lepiej niż poprzednia, która w ocenie graczy, nie była tak dobra i sprzedała się w 25 milionach sztuk. GTA San Andreas sprzedała się lepiej od czwórki. Jej sprzedaż wyniosła 27,5 milionów. Wynik obrazuje opinie graczy, którzy uważali tę część za najlepszą – do momentu premiery piątki. GTA Vice City osiągnęła wynik sprzedaży na poziomie 20 milionów sztuk.

Do dziś, po upływie 16 lat, panuje opinia, że ta część cechuje się najlepszym klimatem i kultową muzyka lat 80. Takie tytuły, jak „Billie Jean” czy „Self Control” najtrafniej to obrazują. GTA 3 sprzedała się w 17,5 milionach egzemplarzy. Gracze zapamiętają ją ze względu na to, że jako pierwsza została stworzona w formacie 3D.

Fani, którzy zainwestowali w akcje T2 Interactive sporo zarobili

Take Two Interactive Software - Rockstar Games - GTA V - wykres kursu akcji

Źródło: marketwatch.com

Co dalej z GTA?

Spółka nie spieszy się z wypuszczeniem nowej części gry. Jest to najdłuższa przerwa między seriami w historii. Powodem tego jest prawdopodobnie fakt, że po upływie 5 lat, gra nadal przynosi bardzo duże zyski. Z raportu spółki wynika, że dystrybucja cyfrowa jest dwa razy większa od pudełkowej. Duże zyski przynoszą także mikro transakcje, wirtualna waluta i dodatki do GTA Online.

Pomimo braku oficjalnego komunikatu, przewidywana jest nowa część GTA. Prawdopodobna data premiery oscyluje pomiędzy 2021-22 r. Drugim powodem braku nowej serii jest wypuszczenie nowej produkcji pt. „Redemption 2” w 2018 r. Wg spekulacji – tytuł roboczy GTA VI nosi nazwę „Project Americas”, akcja miałaby zostać osadzona w Vice City lub Miami. Fabuła umożliwiałaby loty pomiędzy USA a Ameryką Południową, aby handlować i przerzucać narkotyki.

GTA V okazało się strzałem w dziesiątkę, po doświadczeniach związanych z poprzednimi częściami, twórcy stworzyli jedną z najlepszych, a na pewno najpopularniejszych gier wideo w historii.

Za popularnością idą ogromne zyski, z którym nawet filmowy hit Jamesa Camerona nie może się równać. Rozumiemy, dlaczego twórcy zwlekają z nową częścią, skoro poprzednia przynosi ogromne zyski. Nie mniej jednak grono osób czekających na nową odsłonę jest bardzo szerokie.

Czy nowa część w ogólne powstanie i jaki będzie jej odbiór? Musimy jeszcze poczekać parę lat. Na razie warto cieszyć się aktualną częścią i odświeżoną wersją GTA V: Premium Edition, która ma wejść na rynek jeszcze w kwietniu.

You may also like

Targeto.pl to niezależny serwis analityczny, stworzony przez specjalistów rynku finansowego. 

Zawiera unikalne, fachowe analizy, przeglądy, raporty oraz komentarze dotyczące najbardziej perspektywicznych produktów i rozwiązań inwestycyjnych.

Serwis targeto.pl prowadzony jest w celach edukacyjno-informacyjnych.

Informacje przedstawione na tej stronie internetowej są prywatnymi opiniami autorów i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715).

Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie materiałów zawartych na tej stronie, a czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

© targeto.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.